Abdülkerim Zeydan vefat etti

İslamî davet konulu kitaplarıyla tanıdığımız, sevdiğimiz, takdir ettiğimiz ve ayrıca fıkıh usulü, İslam hukuku gibi alanlarda da eserler vermiş olan ilim adamımız, güzel âlimimiz Abdülkerim Zeydan, Yemen’in Sanaa şehrinde vefat etti. Doksan yedi yaşında idi. Fatih Pala yazdı.

Abdülkerim Zeydan vefat etti

 

 

İslamî davet konulu kitaplarıyla tanıdığımız, sevdiğimiz, takdir ettiğimiz ve ayrıca fıkıh usulü, İslam hukuku gibi alanlarda da eserler vermiş olan ilim adamımız, güzel âlimimiz Abdülkerim Zeydan, Yemen’in Sanaa şehrinde vefat etti. Doksan yedi yaşında idi.

İslam hukuku alanında müstesna bir isimdi

1921 yılında Bağdat’ta dünyaya gelen Abdülkerim Zeydan, ilköğrenimini ve üniversite eğitimini Bağdat’ta tamamlamış, Kahire Üniversitesi'nde İslam hukuku alanında master yapmıştı. Zeydan, Mısır ve Iraklı âlimlerden dersler almış, Din ve İslam Hukuku Fakülteleri’nde dekanlık görevlerinde bulunmuştu. İslam hukuku alanındaki müstesna isimlerden biri olarak kabul edilen Abdülkerim Zeydan’ın onlarca makale ve kitabı bulunuyor. Dilimize çevrilen eserlerinin başlıcaları şunlardır:

Fıkıh Usulü”, M. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları,

“İslam Hukukuna Giriş”, Kayıhan Yayınları,

İslam Davetinin Esasları & Metod ve Vasıtaları”, Çıra Yayınları,

İslam’da Davet ve Tebliğ”, Hisar Yayınları,

İlahi Kanunların Hikmetleri”, İhtar Yayınları,

Hz. Ali Diyor ki”, Kayıhan Yayınları,

İslam’da Fert ve Devlet Münasebetleri”, Kayıhan Yayınları.

Onun amel defteri hep açık kalacak

Her biri, ilgili olduğu ilim dallarında büyük bir boşluğu dolduran bu kitap çalışmalarının, bu kaynak eserlerin güçlü ve imanlı kalemi Abdülkerim Zeydan, amel defterini kapatmayacak işlerin erbabıydı. Yaşayan fakihlerimizden birisiydi. Kitaplarından, özellikle davet konulu olanlar, genç Müslümanlar için kılavuzluk niteliğindedir. Birçok İslamî tebliğ ve davet içerikli araştırmalara, çalışmalara kaynaklık teşkil eden bu eserleriyle Abdülkerim Zeydan, yapacağı ve yapması gereken en büyük hizmeti yapmış oluyordu.

Suriye topraklarından fışkırarak gelen ilim deryasına dâhil olan Müslümanlardandı o. Biz, onu eserleriyle bildik, sevdik; yine eserlerinden yola çıkarak diyoruz ki: “Ya Rabbi! O görevini hakkıyla tamamladı. Biz memnunuz ve de razıyız bu güzel kulundan. Sen de razı ol, sen de sev onu ve sevdiklerinin yanına al.” Âmin.

Bu kıymetli âlimin okuyanlara hayat vermeye aday kitap çalışmalarını, tekrar gündeme almanın şimdi tam zamanıdır ey kardeşler, ey müminler, ey davetçiler!

 

Fatih Pala yazdı

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2014 Salı 13:02 Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 14:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasin
Yasin - 7 yıl Önce

Rahmetli Abdülkerim Zeydan bir dönem Irak Müslüman Kardeşler teşkilatının başkanlığını da yürütmüştür. Allah rahmetiyle muamele eylesin.

banner26