Abdulkadir Gevrakî Efendi

Bundan 100 yıl önce vefat etmiş bir alim zat Hoca Abdülkadir Gevraki Efendi.

Abdulkadir Gevrakî Efendi

HOCA ABDULKADİR GEVRAKÎ EFENDİ

Hoca Abdulkadir Gevrakî Konya’nın Seydişehir kazası Gevrekli beldesindendir aslen. 1831 doğumlu. Vefatı 1904 olarak geçmiş kayıtlarda.

İlk temel eğitimini hemen hemen bütün alimlerinkine benzer bir yöntemle almıştır. Yani babası Ali Efendiden.

Akabinde Karaağaçlı Hacı Emin Efendi, Akşehir’de Akşehirli Hacı Ali Efendi, Uşaklı Hacı Ahmet Efendi gibi büyük ilim erbabından ilim tedris etmiş.

Hoca Abdulkadir Gevrakî Efendinin, Konya bölgesinde medrese usulü icazet zincirinin son halkalarından olduğunu Yusuf Ağa Kütüphanesinin eski müdürlerinden Hasan Yörüğür amca rivayet ediyor.

ca Abdulkadir Gevrakî

Hoca Abdulkadir Efendi Hacı Fettah Medresesini imar ettirerek burada eğitime başlamış olduğundan bu medrese Hocanın köyüne yani Gevrekli’ye ( Seydişehir’e bağlı Antalya yolu üzerinden İlçe merkezine on km yakınlıkta) nispetle Gevrakî Medresesi denilmiştir. Ayrıca Hoca Efendiye nispetle şimdi Eski Garaj yakınlarında Özel Kızılay Hastanesi civarında bulunan eski iş yerlerinin bulunduğu yerlere de Gevraki Hanı denilmiştir. Söz konusu han hala eski parça yapılarla derici, demirci, küçük esnaf lokantaları, en eski haliyle berber dükkanları, küçük küçük büfeler, zirai ilaç satıcıları vb. gibi işletmelerle hala ayaktadır.

ca Abdulkadir Gevrakî

Konya Müftülerinden

Meşhur ulemadan Hoca Abdulkadir Gevrakî Efendinin uzun yıllar müderrislik yaptığı bilinmektedir. Ayrıca on sene Konya Müftülüğü (1894’ten başlayarak) yaptığı kaynaklarda geçmektedir. Müftülük görevi devam ederken bir taraftan da öğrenci okutmaya da devam etmiştir. 43 civarında icazetli öğrenci yetiştirdiği bilinmektedir.

Hoca Abdulkadir Gevrakî Efendi, 7 Aralık 1904 (29 Ramazan 1322) Çarşamba günü Konyada vefat etmiştir.

ca Abdulkadir Gevrakî

Kabri Şerifleri eski garaj civarında Kızılay Hastanesi yanında çift şeritli bir yolun ortasında kalmıştır.

Dr Şerafettin Yıldız, Gevrakî Hoca üzerine derinlikli çalışmalarını sürdürmektedir. Biz de kimi teknik bilgilerde Şerafettin Yıldız hocanın araştırmalarından istifade ettik. Teşekkürlerimizi gıyaben bildiririz.

ca Abdulkadir Gevrakî

Hoca Efendinin etrafını gözeten, ilim erbabı yanında olduğu kadar halk nazarında da sevilen sayılan bir kişilik olduğu rivayet edilir.

Hoca Efendinin torunlarından bazılarının Konya’da yaşadığı bilinmektedir ve fakat füruun usulüne ilmi ve geleneksel saygısının olmadığı şu yaşadığımız dünyada gerçeğin tokadı olarak yüzümüze yüzümüze ağır bir şamar gibi inip duracak mı hep böyle?

Heyhat.

Hoca Abdulkadir Gevrakî’ye rahmet olsun. Mekanı cennet olsun.

 

Vural Kaya yad etti

Yayın Tarihi: 13 Ağustos 2009 Perşembe 09:23 Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2009, 09:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 12 yıl Önce

selam
doğum tarihi 1831 olmalı

banner26