ABD izin vermedi, şehid diyemedik!

Üsame bin Ladin öldü mü, ölmedi mi, emin değiliz. Şehid mi oldu yoksa terörist miydi, bilemiyoruz.

ABD izin vermedi, şehid diyemedik!

Üsame öldü (mü?)

Haber doğruysa Allah taksiratını affetsin.

Çocukluğumuz Afganistan dağlarında işgalci Rus askerlerine karşı direnen mücahidlerin mücadelelerini okumakla, kah üzülmek kah sevinmekle geçti.hasan nail canat.jpg

Babamın alıp elime tutuşturduğu, Hasan Nail Canat ağabeyimizin "Yaralı Serçe", "Nur Dağındaki Çocuk" romanları bizleri de Afgan dağlarına götürür, Rus mezalimine kahrederdik. 

Abdurrahman Dilipak ağabeyin "Mehtike" hikayesi bizleri Kuzey Afrika çöllerinin esintilerine katar, 9 yaşındayken ABD askerlerince katledilen Mehtike'yle birlikte de ABD'ye küfrederdik. 

Kiminin solcu (Rusyacı) kiminin sağcı (ABDci) olduğu o yıllarda biz hem Rus'tan hem ABD'den nefret ederdik. 8-9 yaşlarında mücadelenin içine girmiştik bir kere, düşmüştü yüreğimize ÜMMET ateşi. Sınır yoktu kafamızda, ne misak-ı milli sınırı, ne de başkaca sınırlar. Müslümanların yaşadığı her yer vatanımızdı.

Ümmetten haberler veren dede!

Babamın hürmet ettiği bir dede vardı, Adapazarı'na gelir, sohbet eder, sohbetlerinde Afganistan'a, Filistin'e, Libya'ya, Cezayir'e dua eder, bizlere Moro'dan, Angola'dan haberler verirdi başparmağına bakarak. Mehmet Zahid Kotku'ydu adı. Bir solukta okuduğum "Mehtike'yi" onun bir sohbetinden çıkışta almıştı babam bana. 

Mehmed Zahid KotkuAfgan dağlarından komutan isimleri ezberlerdik. Bizim de komutanlarımız olurdu onlar Adapazarı sokaklarında arkadaşlarımızla birlikte oyun oynarken. O arkadaşlarımızın bazıları o oyunlarına Afgan dağlarında, Çeçen dağlarında, Bosna dağlarında, Kosova dağlarında devam ettiler. Bizim kısmetimize de dağlar değil denizler düşmüştü Mavi Marmara’yla.

Bir hınçtı, bir hıçkırıktı gelip boğazımıza düğümlenen.

Kimimiz o hıçkırığı senelerce boğazımızda taşıdık.

Kimimiz ise boğazına dolanan hıçkırıktan boğulmamak için vurdu kendini dağlara.

O da belki Arabistan çöllerinden aynı hıçkırıkla çıkmıştı yollara, kim bilir?

Oyun oynama yaşını geçtiğimiz ergenlik yaşlarımızda duymuştuk onun adını. Afgan dağlarında, ellerindeki derme çatma silahlarla güçlü (!) Rus ordusuna karşı kazandığı zaferler gururlandırır olmuştu bizi.

"Amerika" adı, karıştığı her şeyi ve herkesi yavşaklaştırdığı gibi, Afgan savaşına da karıştı sonra. "ABD'den gelen Stinger füzeleriyle vuruluyordu Rus helikopterleri". Her helikopterin düşmüş fotoğrafı bizleri sevindiriyordu ama buruk bir sevinçle. ABD adı girmişti bir kere mücadelenin içine.

Sonrası mı?

Sonra her şey televizyonlar önünde oldu. Evlerimizde canlı izledik savaşları ABD kanalları aracılığıyla. Artık çocukların kahramanları ABD Deniz Piyadeleriydi, oyuncakları da...

Furkan'a şehid diyemeyenler!

Mücahidlerin adı "teröriste", Müslümanların adı "bozguncuya" çıkmıştı bir kere. Ve buna önce Müslümanlar (!) inanmıştı.Furkan Dogan.jpg

Müslüman hocalar (!) icazet için ABD yollarını tutmuşlardı bile, yeni projelerde rol kapmak için. Dünya otoritesi (!) ABD izin vermedikçe şehidlere "şehid" payesi bile vermiyordu bu hocalar.

Furkan'a "şehid" payesini çok gören bu hocalar Usame'ye "terörist" demekten niye çekinsinlerdi ki?

Allah taksiratını affetsin Afgan Mücahidi. İnşallah bizlere dayatıldığı gibi bir hayat sürmemişsindir. Nice dünya nimetlerinden vazgeçerek bir hayat sürdüğüne onlarca şahid varken elbette seni sorgulamak dünya nimetlerinin içine boğulmuş bana düşmez.

"Muhakkak ki Allah en doğrusunu bilir"

 

Cihat Gökdemir istifhamlarla, özlemlerle yazdı

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 22:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet K.
Ahmet K. - 8 yıl Önce

Hey yalan dünya...

İnsan nelerini kaybeder, nelerden etkilenir de,
bir savaşçının ölümünde kafalar karışır...

hasılı azizim, acınacak haldeyiz....
bir bulanık mevsimdeyiz...
dağıtabilene aşk olsun kara bulutları...


bize düşen hüsnüzan, hüsnü şehadet olsun...
hem ne kaybederiz...

(Zaten kaybetmişiz kaybedeceğimizi... )

Sümeyye
Sümeyye - 8 yıl Önce

Müthiş bir yazı olmuş. Herkese okutmalı! Tebrikler..

melami
melami - 8 yıl Önce

belki de üsameyi de o hoca öldürtmüştür!

Hilmi Karaman
Hilmi Karaman - 8 yıl Önce

Ben Laden sivilleri öldürdükten sonra Irak'in isgaline kapi açti. CIA'nin pionu derekesine düstü. Furkan ile karsilastirmanin hatali oldugunu düsünüyorum.

Saygilar

Hüseyin TURUNÇ
Hüseyin TURUNÇ - 8 yıl Önce

Okumak istediğimiz buymuş demek ki, okudukça su serpildi yüreklierimize. Allah sizlerden razı olsun.

zeynep
zeynep - 8 yıl Önce

"Onun yaptığı(ABD), bu inandırıcılığı az eylemlere, dünya liderleri sevinçle koşa dursun. Kimisi Obama'nın gözlerinden, kimisi ayaklarından öpe dursun.
İslam âlemi ağlasın. İslam'ın önüne terör sıfatının getirilmesine ağlasın. En çok da kötülüğe eliyle, diliyle, kalbi ile buğzedemediği için ağlasın. Kuklaların kahramanlığına, kahramanların kukla oluşuna ağlasın...." demiş Fatma Barbarosoğlu bugünkü yazısında..

talabe
talabe - 8 yıl Önce

onun yaşamı, ezilen, hor görülen, katledilen müslümanların ve dünya mustazaflarının direnişe geçip, onlara karşı dik durmayı,eğilmemeyi, direnişi ve zaferi öğretti, fikirleri ise, ezilen, hor görülen, katledilen müslüman ve mustazafların bir gün dünya üzerinde islami bir düzen kurulup, insanların insanca ,sömürülmeden, aşağılanmadan yaşayacağını, suud daki petrol kuyularında, çıkan petrolden, filistinli çocukların da hakkı olduğunu, sosyal adaletin ancak islamla geleceğini yeniden hatırlattı

salih
salih - 8 yıl Önce

izin almadan birileri belki bu yazıya yorum da yazamaz ya...neyse... Allah bizi sevdikleriyle cennette komşu etsin


banner19

banner13