72 yaşında ama durmuyor!

Cevat Akşit Hoca Gaye Vakfı'nda, tv'de elinden geleni yapmaya çalışan bir alim..

72 yaşında ama durmuyor!

Cevat AkşitOnu ilkokul çağlarımda tanımıştım. Kanal 7’de Hayat Dersleri adında bir programı vardı. Halkın kendisine yönelttiği soruları cevaplamaya çalışırdı. Programın jenerik müziğini duyunca babaannemle beraber televizyona daha da bir yaklaşır, sesini açar ve heyecanla izlemeye koyulurduk. Girişteki o ney sesi, bizi duyacaklarımıza hazırlardı adeta. Sonra karşımıza; önünde kadim kitaplar bulunan, içten tebessümüyle bizi kendine ısındıran o hoca çıkardı: “Cevat Akşit” 

Ekranın hemen altında “Prof. Dr. Cevat Akşit” yazardı, ancak alışageldiğimiz profesör edası yoktu onda. Asla soğuk değildi, akademik terimler kullanmak yerine halkın günlük hayatta kullandığı kelimeleri seçerdi. Benim gibi bir ilkokul talebesi bile onu sıkılmadan dinleyebilirdi. Dinledim de. Hayatımda çok da faydasını gördüm. Sonuçta fıkıh, her müslümanın Müslüman gibi yaşaması için gerekli bir ilimdi. Bu fıkhi hükümleri öğrenmek için de bir yerden bir şekilde başlamak gerekirdi. Benim de bu konudaki ilk durağım Cevat Akşit oldu. 

Cevat Akşit“Ben demiyorum, kitap diyor!”

Konuşmalarında İmam-ı Azam’a çokça vurgu yapar, onu çok sevdiğini söylerdi. Alimlere hürmet ve muhabbet duygusunu bize aşılardı. Beni en çok etkileyen yanı ise kendi nefsine uyarak fetva vermekten kaçınmasıydı. Televizyon denen garip nesneye çıkartılıp bize hoca diye yutturulmaya çalışılan öyle kuklalar vardı ki böyle samimi ve esaslı bir hocayı görünce tabii ki onu bağrımıza basıyor, onun söylediklerini dikkate alıyorduk. Kendi aklını ve benliğini ön plana çıkarmayı sevmezdi. “Ben demiyorum, kitap diyor.” sözlerini çok duyardım ondan. Böylelikle tevazuu da öğretirdi bize. 

Lise çağlarıma geldiğim zaman, bu sefer Tv5’teki Süleymaniye Dersleri’ni takip etmeye başladım. Orada, Ramuz el-Ehadis’ten hadisler okur, unutulmayacak vaazlar verirdi. Bu vaazlardan öğrendiklerimi ben de başkalarına anlatırdım. Dolayısıyla peygamber efendimizin (s.a.v) gönüllerde hoş rayihalar bırakan sözleri mümin kardeşlerin arasında dolaşır, Cevat hoca da bu hayrın ilk halkası olma şerefine nail olurdu. 

Cevat AkşitDerin bir sevgiye Allah’ın cevabı 

Üniversiteye gelince, Allah bana öyle bir nimet verdi ki; “Rabbinin nimetini durmaksızın anlat.” ayeti mucibince bunu anlatmaya niyetlendim. Evet, Rabb-i Rahim’im bendenizi, çok sevdiği bu hocasının rahle-i tedrisine emanet etti. Onun kurduğu Gaye Vakfı’nda kalıyorum, onun derslerine artık televizyondan değil bizzat katılıyorum ve ona layık bir talebe olma arzusu taşıyorum. Her haliyle bana güzel bir örnek olan bu güzel insana gerçekten layık olmak istiyorum. 

Şimdi ne yapıyor?

Cevat Akşit, Hanefi fıkhının temel eseri olan Serahsi’nin 30 ciltlik Mebsut isimli kitabını, arkadaşlarıyla beraber tercüme etti. Yaklaşık on yıl süren bu çalışmanın ardından, “O halde boş kalınca hemen yeni bir işe sarıl.” ayetine uyarak; şimdi de Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretlerinin Levamiu’l-Ukul adlı eserini tercümeye koyuldu. 72 yaşında olmasına aldırış etmeden Hakk rızası için çalışan Cevat Hoca, aynı zamanda her Salı günü Gaye Vakfı’nda, her Cuma günü Erenköy’deki Böcekli Camii’nde yatsı namazlarından sonra halka açık sohbetler veriyor. Ayrıca, her Pazar, ikindi namazına müteakiben de Süleymaniye Camii’nde vaaz veriyor.Onun sohbetlerinden feyz almak ve nurlu yüzünü yakından görmek isteyen kardeşlerime arz olunur. 

 

Şeyma Derbeder, hocasına hürmet duygusu içinde yazdı.

Yayın Tarihi: 06 Aralık 2009 Pazar 11:19 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 12:00
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü Özdemir
Rüştü Özdemir - 11 yıl Önce

Yanyana konulmayacak iki şeyden birisi de "müslüman-emeklilik" tir. Cevat Ağabey tam da bunu haykırıyor. Torun torba hesabı yapan bizlere tokat atıyor, tekme savuruyor Ağabey. Söyleyecekleri bitmeyenlere ne mutlu!

Eray
Eray - 11 yıl Önce

Allah kendisinden razı olsun. Ehli sünnet itikadına sahip çıkan bir alim. Yazıyı yazan kardeşimize de teşekkürler.

selma yardım
selma yardım - 11 yıl Önce

Seviyorum bu adamı ya :)

merve büşra
merve büşra - 11 yıl Önce

Kaihl kütüphanesinde mübtelası olduğumuz eser El Mebsut!
Bu güzel alimi bu güzel kalemden okumak çok güzeldi.

beyzade
beyzade - 11 yıl Önce

Allah hocaefendiye sağlık sıhhat hayırlı uzun ömürler ihsan etsin inş onu başımızdan eksik etmesin.
Bu yazıyı kaleme alan arkadaşa da teşekkür ediyorum çok içten bir yazıydı.Ve orda kalmanın büyük bir nimet olduğunu bilmesi de çok güzel.Rabbim bizlere de o büyük alimin feyzinden feyizlenmeyi nasip etsin inş.

adem
adem - 11 yıl Önce

bir insanı sevmek böyle birşey diyorum hocayı görünce...
ALLAH uzun ömur versin

E. Yaman
E. Yaman - 11 yıl Önce

Bırakın Otobanı, doğru dürüst yolların olmadığı yıllarda, 302 otobüslerle 4 saat süren İstanbul-Edirne arası yolculuğa her hafta dayanmak her babayiğidin harcı değildi. Cevat Hoca haftada bir gün gelir, Trakya Üniversitesinde ders verirdi. Selimiye Camiinde de başka türlü bir "ders". Hem sınıflar, hem camii hıncahınç dolu olurdu. Aradan yaklaşık 25 yıl geçmiş olmasına rağmen o tatlı üslubu hâlâ üzerinde. Asıl kavuşmak Cennette inşaallah Hocam.

abdurrahman tunçtürk
abdurrahman tunçtürk - 11 yıl Önce

HOCAM,IN sayesinde GENÇLİGİMİ ÇÖPE ATTIM ÇÖPÜ KARIŞTIRANLAR SADECE KEDİLER VE KÖPEKLER ALLAH sizden RAZI olsun hocam


banner26