Zorla askerlik olur mu?

Derin Düşünce Tartışma Grubu zorunlu askerliği gündemine aldı.

Zorla askerlik olur mu?

Çeşitli konuları tartışma gündemine alan grup son olarak zorunlu askerliği tartışmaya açıyor. Çok da iyi bir şey yapıyor! Gönül istiyor ki bu tartışma büyüsün ve insanımız pis siyasetlere alet edilen kurumların kuklası olmaktan kurtulma hakkına, en azından bu hakka sahip olsun.

Elbette görüşler, bakış açıları türlü türlü. Kimi, “askerliğe hiç gerek yok” diyecek, kimileri, “profesyonel askerlik gelirse herkesin bu işi yapmasına gerek kalmayacak” görüşünde olacak. Kimileri, zorunlu askerlik kalksın diyen son derece haklı talepleri vatan hainliğiyle itham edecek.

Zorla askerlik olmaz!

Genel seçimlere kadar hem yeterince vakit var hem de gündem hükümete baskı yapmak için müsait: Tek tip askerlik projeleri tökezledi, yeni bir anayasa gündemde, terörün askerî önlemlerle çözülmeyeceğini herkes anladı. Hangi partiye oy verdiğinizi, referandumu filan bir kenara bırakın, zorunlu askerlik yükünden kurtulmak istiyorsanız bunu konuşmanın tam zamanı.Zorunlu askerlik tartışılıyor

Elbette Türkiye yabancı bir ordunun saldırısına uğrasa “bırak ya, sen mi kurtaracaksın memleketi” demenin âlemi yok; kadın-erkek, genç-yaşlı demeden herkes vatanı savunmalıdır. Ama mesele bu değil. Mesele yeteneğine, zekasına, fiziksel ve psikolojik direncine bakmadan belli bir yaşa gelen bütün erkeklerin askere alınması. Böylesine adeta sokaktan toplanmış bir grup insana en önemli şeyi emanet ediyoruz: Vatanımızın güvenliğini, hayatımızı, sevdiklerimizin hayatını…

Askerliğe yapılmış bir hakaret zorunlu askerlik

Zorunlu askerlik hizmeti aslında askerlik mesleğine yapılmış bir hakarettir. Neden? Mühendis olmak için 4 sene okumak gerekiyor. Herkes polis, manken ya da basketbolcu olamaz. Bir seçme var başta. Herkes bu meslekleri yapamıyor. Seçildiniz, yetmiyor, yıllar süren eğitimi var. Ama asker? Sanki çok önemsiz ve kolay bir meslek. Herkes asker olabiliyor. Uzun-kısa, akıllı-aptal, çevik-hantal, istekli-isteksiz fark etmez. Görüşler türlü türlü! Tartışmakta fayda var.

Derin Düşünce Grubu tartışmalarını internet üzerinden yürütüyor. Siz de üye olabilir, bu tartışmalara katılabilirsiniz.

 

Özlem Torun haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 16:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sezai Gül
Sezai Gül - 10 yıl Önce

Zorunlu askerliğin saçmalığı her askerlik yapan erkeğin malumudur. Mıntıka temizliği yapmak, ot yolmak, orduevinde garsonluk yapmakla vatana hizmet edilmiş olmuyor. Böyle bir tartışmayı gündeme getirdiği için Derin düşünce grubuna teşekkürler.

banner19

banner26