Yılbaşı, doğumgünü, düğüne evet

Yılbaşı, doğum günü ve düğün kutlamaları caiz mi değil mi? Tavizsiz bir şekilde karşı çıkmak çözüm üretmiyor, savunmasız bir şekilde teslim olmak ise sorunu derinleştiriyor! Ne yapmalı?

Yılbaşı, doğumgünü, düğüne evet

Samet Akten'in yılbaşı karşıtı değerlendirmesine karşı Ömer Faruk Kaptan yılbaşı uygulaması insan tabiatına uygundur diyor. Ama şekline itiraz edilebilir. Batından alınmış olması meselesinin dışında bir yerden bakıyor meseleye...

Sezai Karakoç'un yılbaşı

“Sen bana yeni yılsın her dakika

Her dakika bir yaşıma daha giriyorum”

Bu dizelerle başlayan İnci Dakikaları şiirinde Sezai Karakoç yılbaşının o son dakikasını ağlama anı olarak değerlendirir:

“Erkek ağlar mı diyeceksin

Hayberin kapısı ağlar mı erkek ağlar mı?

Ben yel gibi erkekler ağlar diyorum

Bir dakika ağlar yılbaşı dakikasında(…)”

Bu dizelere bakılarak incilerin gözyaşı damlası olarak yorumlanması uzak bir ihtimal mi? Şiirin sonlarına doğru bu yılbaşı incileri, “Benim ak ve kara kayalar içinde bulduğum inciler” dizesinde kapalı bir anlatımla, bir kelime oyunuyla aktarılır. Kara soyadından dolayı şairin kendisini, ak kaya ise yine aynı sebepten sevgilisini anlatmaktadır ki bu, Monna Rosa’nın orijinalindeki akrostişe de uygundur.

Filistin

Malum; Monna Rosa şiiri dört bölümden oluşmaktadır. Bölümler 1952 yılındaki dört mevsimde yazılmıştır; ilk bölüm baharda, ikinci bölüm yazda, üçüncü bölüm güzde ve son bölüm kış içinde yine bir yılbaşı gecesinde yazılmıştır.

FilistinPeki, yılbaşı kutlamak caiz midir?

Yılbaşından kastımız miladi yılbaşıdır ve esasen bunun Müslüman toplumların örfünde yeri yoktur. Ne var ki Cumhuriyetin tesisinden sonra ölçüde, tartıda, zaman ölçümünde, takvimde, ay isimlerinde batı standartlarına uyuldu. Sosyal hayatta işlerimizi alaturka saate ya da takvime göre yapmıyoruz. Hicrî takvimin bugün maalesef hayatımızda işlevsel yanı kalmadı. Elbette hicrî yılbaşını zar zor da olsa hatırlayıp kutluyoruz ama tatil günlerimizi, yaşımızı, yıl hesaplarımızı miladi takvime göre yapıyoruz artık. Birine kaç yaşında olduğunu sorduğumuzda hicrî takvime göre cevap vermiyor. Dolayısıyla istesek de istemesek de günümüzde miladî takvim hayatımızın tartışılmaz bir değeri oldu.Doğum günü

İnsanlar eskiden beri yılbaşlarını kutlarlar. Birçok toplumda görülen Newroz gibi çeşitli bahar bayramları aslında yeni bir yılın başlangıcıdır; kışla biten bir seneden sonra, sisten dumandan sıyrılan yenibaharla, yeniden dirilen tabiatla sil baştan yeni bir yıla başlamanın sevincidir. İnsanların hayatında yer tutan önemli olayları anmaları kadar olağan bir şey var mıdır? Doğum günü kutlamalarına ne kadar karşı çıksak, o ölçüde yaygınlaşıyor bu kutlamalar. Buna karşı çıkmanın şekle takılmak, özü kaçırmak olduğunu düşünüyorum.

Ferah bebekDoğum günü kutlamasına değil, biçimine karşı çıkılmalı!

Yılbaşı kutlamalarında yapılan ritüeller; çam süslemeler, Noel Baba kıyafetleri, alkol alıp zilzurna sarhoş olmalar, sabaha kadar bağrışıp çağrışmalar… İşte karşı olunması gereken budur. Doğum günü partisinde de batı kültürünün bire bir aynısının kopya edilmesi alternatifsizliğin bir ürünüdür. “Müslümanlar yılbaşını kutlamaz!”, “Müslüman doğum günü kutlamaz!” gibi kesin çizgilerin zamanla işlevsizleştikleri ortada. Bugün Müslüman mahallesinde annelerin çoğu çocuklarının doğum gününü kutluyor. Hem de mumlu pasta ile ve parlak doğum günü külahıyla! Peki nasıl yapmalı?

HediyeleşmeÇocuğumuza doğum günü yapmayalım mı? Yapmayalım dediğimizde yapmamayı başarabiliyor muyuz gerçekten? Çocuğumuz okulunu bitirdiğinde kep törenine katılmasın mı, o bilimsel(!) rahip kıyafetlerini giymesin ama yerine nasıl bir şey yapsın bu sekülerist, laik ülkede?

Onu evlendirirken nasıl bir düğün eğlencesi, töreni yapacaksın ki? Eğlenmekte sınır nereye kadar olacak?


Ömer Faruk Kaptan'ın da yazarken kafası karıştı

Eğlenmek en çok Müslüman çocukların hakkı

YORUM EKLE
YORUMLAR
rime.m
rime.m - 12 yıl Önce

yahu neyi tartışıyoruz? ölçülerimiz mi farklı? peygamber doğum günü mü kutlamış!? baharı mı kutlamış!? bakın bakalım doğum günü tebrik eden peygambere. yalnızca Allah sana hayırlı ve uzun ömürler versin demekle yetinen bir peygamber. saat 11:59 ile 00:00 arasında ki farkı nasıl izah edeceksiniz? ya da 31 aralıkla, 1 ocak'ı? değişen ney? aynı mevsim, aynı hava. bari mevsim değişse! sadece ve sadece bir hristiyan kültürü. yazı osmanlı'nın gidişatına bir dur deyip çözümü batıda bulmuş yazarlar gi

esma.
esma. - 12 yıl Önce

Yazar sorunları ortaya koymuş çözüm yok gene...
Bunları defalarca dile getirmenin bi manası olduğunu düşünmüyorum sorunları keşfe çıkmaktansa zamanımızı çözüm üreterek değerlendirebiliriz diye düşünüyorum..
Keşke yazı iki boyutta olsaydı sadece sorunları dile getrererk bitmeseydi.. Tesbit edilen sorunlardan sonra keşke bir iki de çözüm önerisi sunulsaydı.

zeynep sevde bayram
zeynep sevde bayram - 12 yıl Önce

mona rosa siyah güller ak güller
geyvenin gülleri ve beyaz yatak
kanadı kırık kuş merhamet ister
ah senin yüzünden kana batacak
mona rosa siyah güller ak güller

yağmurlardan sonra büyürmüş başak
meyveler sabırla olgunlaşırmış
bir gün gözlerimin ta içine bak
anlarsın ölüler niçin yaşarmış
yağmurlardan sonra büyürmüş başak

mona rosayı görünce çok sevdiğim bu şiirin birkaç dizesini yazmadan geçemedim...

zeynep sevde bayram
zeynep sevde bayram - 12 yıl Önce

keşke hayatımızda ne doğum gününün nede yılbaşının yeri hiç olmasa. belki yılbaşı kutlamalrına çok kati bir şekilde karşı çıkıyoruz ama bir yandan da doğum günü kutlamasını biliyoruz. cidden bizim bile kafamız karışık.

selim salih
selim salih - 12 yıl Önce

yılbaşı artık hayatımıza dahil olmuş olabilir. kutlamanın lüzumu olmadığı kadar yılbaşının hangi amaca hizmetkar olduğu da ortadayken, üstelik insanlatın vaz'ına mebni bir uygulamayken... hıristiyanlıkla dahî alakası uzakken... her yönden bizim dinî ve millî bayramlarımıza uymadığı halde ve hiçbir bayramımızı bu kadar coşkulu kutlayamazken bunu bu kadar kutlamanın saçmalığı ortada.. alakasız ve münasebetsiz bir kutlmadır bu yılbaşı. saçmalığını idrak için az-biraz düşünmek bile kafi...

İsmail Karataş
İsmail Karataş - 12 yıl Önce

daha önceleri niye öcü diyordunuz da şşimdi semirmenizle beraber yılbaşı noel ağacı süsler oldunuz.

selim salih
selim salih - 12 yıl Önce

...ayrıca... müslümanlar, islam olmanın haysiyeti içinde bid'ata olan tepkileriyle dahi fiillerinin nirengi noktasını ima etmiş olurlar. dine-diyanete mugayir bir kutlamanın -adı ne olursa olsun- hayatımıza dahil edilmesi ve dahli hususunda biraz perhizkar olmak lazım. bununla birlikte kültür istilası içersinde buna karşı durmanın alternatiflerini aramaktan ziyade çocuklarımıza kendimizi öğretmemiz ve kendi bayramlarımıza tevcih etmemiz kafidir fikrindeyim...

Kul Salih
Kul Salih - 12 yıl Önce

Bugün miladi takvimin herkes tarafından kullanılması, Hicri takvimin kullanılmamasından dolayıdır. Eğer Türkiye Hicri takvime geçiyoruz diye bir karar alsa, çok değil iki nesil sonraki insanlar Hicri takvimi kullanarak, miladi takvime , bugün hicri takvime bakıldığı gibi bakacaklardır.
Bu yüzden şimdi herkes bunu kullanıyor mantığı haraket etmek doğru değildir.