TYB Yıllığı önemli elbette!

TYB'nin Yıllığı'ndan, bir yıl öncesini altı ay kadar gecikmeyle okuyoruz. Neden?

TYB Yıllığı önemli elbette!

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından hazırlanan Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2010 nihayet yayınlandı. Yıllık yayını zor iştir; önce bunu takdir etmek gerekiir. 2007 Yıllığı’ndan itibaren katkıda bulunduğum bu yayınla ilgili olarak herkesten önce kendi eleştirilerimi dile getirmek isterim. Bunlar, sanırım umûmun şikâyetlerine de tercüman olacaktır.Türkiye Yazarlar Birliği

Bu eleştiriler dikkate alınsa…

1. Yıllık çok geç çıkıyor. Öyle ki bu gecikiş, yıllığın bazı bölümlerini neredeyse bütünüyle hükümsüz bırakıyor. Şiir bölümünü en başta zikretmeliyiz. Yılın başlarında, birkaç edebiyat dergisi, okuyucularına bir Şiir Yıllığı hediye ediyor ve bunlar daha baştan TYB Yıllığı’nın şiir bölümünü gölgede bırakıyor. Yıllık çıktığında yıl yarılanmış olduğu için zaten bir yıl öncesini ihtiva eden yıllık, hemen hemen bir buçuk yıllık gecikmeyle çıkmış oluyor.

Yani 2010 Yıllığı’nda 2009’un ekonomi, hukuk, çalışma hayatı, dünyadaki çeşitli gelişmeler, kültür hayatı, dinî hayat, şiir, hikâye, roman, deneme-tenkit-inceleme, çocuk edebiyatı, dilimiz, dergiler, mûsıkî, sinema, basın, radyo-televizyon, folklor ve mizah alanlarındaki gelişmeleri kaydedilerek olaylar-kayıplar listeleniyor. Düşünün ki TYB’nin Yıllığı’ndan, bir yıl öncesini altı ay kadar gecikmeyle okuyorsunuz. Oysa bir yıl öncesinin, ancak yayınlandığı yılın ilk ayına kadar tahammülü vardır.

2. Yıllığın sayfa düzeni bir felaket. Nerede o ilk yıllıklardaki özenli ve tertipli sayfa düzeni…

3. Dağıtımı ne denli sağlıklı yapılıyor? Bu hususta konuştuğum hemen herkesin endişeli olduğunu söyleyebilirim.

Kitap, zaman mancınığının âtîye fırlattığı büyük bir gülledir

Türkiye Yazarlar BirliğiBütün bu sorunlar aşılamadığında bile yıllık bir değer ifade ediyor elbette. Neticede, aradan yıllar geçtikten sonra bu yıllıkları ele alan bir meraklı/araştırmacı o yılın bir muhassalasını topluca görme imkânı bulduğundan dolayı memnun olacaktır. Bir gelecek zaman diliminde yıllığın vaktinde çıkmamış olması, dağıtımıyla ve hatta mizanpajıyla ilgili sorunlar unutulmuş ve anlamını yitirmiş olacaktır. İşte tam bu noktada TYB Yıllığı’nın ele aldığı alanlarda Türkiye’nin manzarasını ne ölçüde başarılı yansıttığı önem kazanacaktır. Sanırız TYB ekibi, ‘sel gider kum kalır’; dolayısıyla önemli olan ‘hâl’den çok ‘âtî’dir anlayışına sahipler.

Necip Fazıl’a bakarsak, “Kitap, zaman mancınığının âtîye fırlattığı büyük bir gülledir.” O zaman TYB Yıllığı da tuğla gibi yapısıyla düştüğü yerde tesirini hissettirecek bir çalışma sayılabilir.

 

Yusuf Turan Günaydın haber verdi

Yayın Tarihi: 24 Temmuz 2010 Cumartesi 17:46 Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2010, 20:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut Barış
Mahmut Barış - 11 yıl Önce

2010 yıllığının uzun bir gecikmeyle çıkmış olması güzel de kaç kişiye ulaşıyor acaba, TYB yayınlarını üyelerine, temsilcilerine ulaştırma aşamasında isteksiz davranıyor gibi. Aksayan bir şeyler var, noksan bir şeyler...

banner26