TV Ekranlarında Normalleşme Süreci Başladı mı?

Ülkemizde bilinçli ve sistemli şekilde 'hacıdan hocadan, dinden imandan' soğutma faaliyetleri yıllarca yapılmıştır. Yıllardır ‘kurgulanan bu düzmece karakterler’, zamanla yerini ‘normal hayatın içindeki karakterlere’ bırakmaya başladı. Ş. Nihal Zeybek, TV kanalrındaki dört diziden hareketle yazdı.

TV Ekranlarında Normalleşme Süreci Başladı mı?

Ülkemizde bilinçli ve sistemli şekilde “hacıdan hocadan, dinden imandan” soğutma faaliyetleri yıllarca yapılmıştır. Bu sistemli hareketin başı kimdir, sonu kimdir o kısımlar alanıma girmemektedir. Ben sade bir vatandaş olarak gözlemimi belirteceğim. Şöyle ki bu sistemli faaliyet, sinema, tiyatro, edebî eserler, karikatür vb. gibi çeşitli sanat dallarında kendini aşikar olarak göstermiştir. Saçı sakalı birbirine karışmış, ağzından tükürükler saçarak höyküren, türbe yeşili giyinen bir “hoca” tipi; paraya düşkün, düzenbaz bir “hacı” tipi; cahil, vur kafasına al lokmasını bir “başörtülü tipi” ile, mutlaka zikrettiğimiz herhangi bir yayında karşılaşmışsınızdır.

Her ne kadar medyanın gücüyle beynimize bu tür görüntüler kaydedilmiş, belki de bilinçaltımız etkilenmiş olsa da, çoğu insan gerçeğin böyle olmadığının farkındaydı. Çünkü hemen herkesin çevresinde (en azından halkın içinde yaşayan normal insanları çevresinde) iyiliksever bir “hoca”, nur yüzlü bir “hacı”, idealist bir “başörtülü” tipi mevcuttu. Ama ekranlar bunun tam zıddını dayatıyordu.

Düzmece karakterler yerini normal karakterlere bırakıyor

Ben çocukken bilgi yarışmaları olurdu. Başvuru için ‘vesikalık fotoğraf’ istenirdi. O zaman öğrenmiştim ki başörtülü olanları fotoğraftan eliyorlarmış. Zaten o yarışmalarda hiçbir zaman başörtülü biri yer almamıştı. Sokak röportajlarında dahi başörtülülerle konuşulmazdı. Başörtülü biri ancak ‘temizlikçi’ rolüyle kendine ekranda yer bulabilirdi. Şimdiki gençlere belki abartılı gelir bu anlattıklarımız. Lakin bunlar kayıt altında olan, çok da eski zamanlara ait olmayan gerçeklerdir.

Yıllardır ‘kurgulanan bu düzmece karakterler’, zamanla yerini ‘normal hayatın içindeki karakterlere’ bırakmaya başladı. Tabi bu oldukça yavaş gerçekleşti. Tekrar belirtme ihtiyacı hissediyorum ki ben alan uzmanı değil, halktan bir birey olarak gözlemimi belirtiyorum. Alanda çalışanların da (medya, reklamcılık, sosyoloji, psikoloji vb.) bu konuya eğilmesi gerektiğini düşünüyorum.

‘Medyada normalleşme süreci’ olarak adlandırabileceğimiz bu gelişmeleri ‘diziler deryası’ olan ülkemizin bazı dizileri üzerinden örneklendirmek istiyorum. Öyle entrikalı, aldatmalı, cinayetli diziler takip etmediğim için onlar hakkında fikir beyan edemeyeceğim bu arada.

Ekmek Teknesi’nden Yeşil Deniz’e

Bu minval üzere hatırladığım ilk dizi Hasan Kaçan’ın Heredot Cevdet’iyle meşhur ‘Ekmek Teknesi’dir. Bu dizide evin babası, mahallenin akıl hocası Nusret Usta, 5 vakit namazını kılan biriydi. Ama bu ‘namaz kılma’ hadisesi alay etmeli, küçük düşürmeli türden değildi. Bayağı bildiğin huşu içinde ibadetini yapmaya çalışan biri idi. Diğer karakterler de onun namazına saygı gösterirdi. Hatta birkaç cami sahnesi vardı diye hatırlıyorum, cenaze namazı için dahi olsa… Heredot Cevdet ise dünya ve Türk tarihinden anlattığı hikayelerin yanı sıra hatırı sayılır şekilde İslam tarihinden hadiseseler, Peygamber kıssaları anlatıyordu. Tasavvufî göndermelerin de çokça olduğu bir diziydi bunlarla birlikte… Biz evde hem şaşırarak hem sevinerek takip ediyorduk. O zaman internetten dizi izlemek olmadığı için her hafta yayın saatinde “yeni” bölümü kaçırmamak için uğraşıyorduk.

TRT dizilerinden olan ‘Yeşil Deniz’ de bu konuda yine ilklerden benim için. Dört kafadarın macerasını anlatan dizinin, dört karakterinden biri müezzin Cemil. Daha ilk bölümde minarede ezan okurken çıkıyor karşımıza. Komedi dizisi olmasına rağmen, sadıçların Cemil’in bizzat kendisiyle sürekli dalga geçmesine rağmen, onun müezzinlik mesleğine her daim saygı duyuluyor. Bir müezzinin hayatının tüm içtenliğiyle ekrana yansıtılması ise ayrıca güzel ve normalleşme adına iyi bir adım. Sadece müezzin Cemil ile kalmıyor bu hassasiyet. Kasabanın hocası gençlere kol kanat germeye çalışıyor, Emin’in babası yine muhafazakar ve şahsiyetli bir karakter. Milli piyango ve zina şüphesi karşısında sergilenen tavır da ayrıca takdire şayan. Ekranlarda görmemizin imkansız olduğunu sandığımız senaryo.

TV’de başörtüsüz bir dünya mevcut

Bir başka dizi “Beş Kardeş”. Birbirinden apayrı karakter ve mesleklere sahip beş erkek kardeşin yaşamını konu alan dizide ‘Yeşil Deniz’de olduğu gibi ‘imam’ rolü mevcuttu. Belki zaman zaman esprinin dozu kaçıyor olarak algılanabilir ama beni çok rahatsız eden bir durum yoktu. Mesela diğer kardeşler ‘hoca’ olan kardeşle dalga geçiyorsa eğer, o da onlara cevabını veriyordu. Bu diziyi de ‘imamlar da insandır, uzaylı değildir’ mesajı vermesi açısından “normalleşme sürecinde” bir basamak olarak görüyorum. (Dizinin bu anlamda tenkit edilebilecek bazı yönleri vardı. Onu da belirtelim; dizideki din ve dindar karakterin yansıtılmasına tamamen kefil değiliz.)

Son örneğimiz ise yakın zamanlarda TRT bir müddet yayınlanan “Yalaza”. Yine Hasan Kaçan’ı gördüğümüz dizide Ekmek Teknesi’ndeki gibi bir kız babasıyla karşılaşıyoruz. Kızlardan biri hem üniversitede okuyor hem de başörtülü. Bu anlamda böyle bir karakteri barındıran ilk Türk dizisi olabilir. Başörtülü kızın evin içinde başının açık olması, hatta bir sahnede telefonla erkeklerle görüntülü konuşma yapılacağı zaman başını örtmesi yerinde hareketler. Bir de figüran olarak arkada yer alan kadınlardan da bazıları başörtülü. Biz belki şaşırarak, sevinerek izliyoruz bu sahneleri ama aslına bakarsanız anormal bir şey yok. Aslında ‘var olan’ şeyi ekrana yansıtmak var sadece. Zaten bu şekilde binlerce genç kız yaşıyor ülkemizde. Ama bunca yıldır kamusal alanın yanı sıra güçlerinin yettiği her türlü sivil alandan da başörtülüleri dışladıkları için, TV’de başörtüsüz bir dünya mevcut. Ve işin garibi bize, yani başörtüsü mücadelesi vermiş olanlara bile bu normal geliyor! Çünkü hep böyle gördük… O nedenle başörtülü karakter ile karşılaşınca şaşırıyoruz. Halbuki bu dizilerin toplumu yansıtması gerekmez mi? Neden ayrı bir dünya kurma ve dayatma çabası?

Ülkemizin artık TV ekranlarında da ufak ufak normalleşmeye başladığını görmek mutluluk ve ümit vericidir. Bizim yaşadığımız baskı ve insanlık dışı uygulamaları yaşamamış olan genç neslin, bizim gibi kalıplar ve bilinçaltı tekinlerin etkisinde kalmayarak daha da güzel işler yapacağına olan umudum tamdır.

 

Ş. Nihal Zeybek

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 15:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hkkkd
Hkkkd - 1 yıl Önce

Aslında içinde yaşadığımız ama belki de üstüne çok düşünmediğimız bir konuya değinilmis. Farkındalık önemli

ALİ RIZA  DÖNMEZ
ALİ RIZA DÖNMEZ - 1 yıl Önce

tv ekranlarında gerçek benliğimizi doğru bir şekilde yansıtan dizilerin yapılmasını heyecanla bekliyorum. böyle bir yazı kaleme alınması beni çok mutlu etti. inşallah tv de normalleşmeye hep birlikte şahit oluruz...

okur
okur - 1 yıl Önce

dizi hatta tv seyrettiğim pek söylenemez ama yalaza adlı diziyi bir kaç kere izlemiştim. Başörtülü karakter hayatın içinden, abartısız daha çok insan olarak öne çıkıyordu.. Evin içindeki davranışları ve hali de normaldi.. Bu bakımdan sevindirici...

banner19

banner13