Türkiye'de Bu Yapımlar İzlenemez!

Sinemada en son izlediğiniz çizgi filmi hatırlıyor musunuz? Çocuklara değil, büyüklere bu sorum.

Türkiye'de Bu Yapımlar İzlenemez!

Türkiye'de Bu Yapımlar İzlenemez!

 

 

Sinemada en son izlediğiniz çizgi filmi hatırlıyor musunuz? Çocuklar biliyorum el kaldırdınız ve cevap vermek istiyorsunuz.

 

Ama ben anne ve babalarınıza sormak istiyorum. Hani sizin gözyaşlarınıza dayanamayıp sinemaya sürüklenen o değerli insanlar. Üç dört yıl önce sinemalarımıza uğrayan Bedr İnternational yapımı Hz. Muhammed adlı çizgi film dışında bize ait bir tane bile hatırlayamadınız, öyle mi? Rahat olun, ben de hatırlamıyorum!

 

Dindar kesim TV'lerinde izlediğiniz çizgi filmleri saymak istiyorsunuz. Peki sayın. Fatih Sultan Mehmet, Emre, Çanakkale, Şeyh Şamil… sayabiliyoruz yani. Eyvallah!

 

Ülkemizde Arap dünyasına yönelik çizgi film hazırlayan bir prodüksiyon şirketi var: Ella. Türkiye'de yapılan çizgi filmlerin çoğunu izlemedik biz. 10 yıl önce yapılan ve değişik ülkelerde DVD'si bile çıkan çizgi filmlerin çoğu ülkemizde yok.

 

Hatta daha da ilginci, Türkçe seslendirilmiş çizgi filmleri Almanya'da bulabilmek mümkün ama Türkiye'de değil. Böyle garabet olur mu diyenler çıkacak aranızdan. Durum ne yazık ki böyle. Arap yapımcıların Ella'ya yaptırdığı çizgi filmler hakları ülkemizden birilerinde olmadığı için izlenemiyor bizde. Hollywood yapımı çizgi filmlere mahkum olmayı geçtik, kendi çizgi filmlerimizi bile izleyemiyoruz.

 

Ella'nın 2D animasyon filmi “Zeytin'in Hayali” vizyona girecekti, ama sanırım bu işin zorluğunu gören yapım şirketi ya vazgeçti, ya da geçmek üzere.

 

Diyelim ki Amerika'da Müslümanlar tarafından yapılmış çocuklara yönelik oyunlar, çizgi filmler var, onları alabiliyor muyuz? Hayır. Bu kadarına da pes diyenler?

Durun daha bitmedi!

 

En son İran, Suriye, Mısır ya da diğer İslâm ülkelerinden birinde yapılmış hangi filmi izlediniz sinemada ya da televizyonda? Kiyarüstemi imzalı Ten(On), Gobadi imzalı Kaplumbağalar da Uçar, başka? İzlediğiniz diziler mi var. Hz. Meryem, O'nun Babası, öyle mi? Şaşırttınız beni!

 

Evet doğrudur, bu filmler bile bu coğrafyayı bilen yapımcılar tarafından getirilmedi ülkemize. Avrupa'nın beğeni süzgeci ve ödül dinamikleri bizim ülkemize taşıdı bu filmleri. Şimdi gelelim sadede. Türkiye'den bir yapımcı çıksa filmlerin DVD, VCD ve televizyon haklarını satın alsa, bu satışın altından kalkabilir mi? Diyelim ki her şeyi göze aldı, yapımcı firmayla anlaştı, bürokratik engeller yüzünden bir yıldan fazla beklemekten kurtulabilir mi?

 

Diyorum ki ben, İKÖ ya da buna benzer çaplı teşkilatlar artık bu anlamsız pazarlıkları bitirsin. Yetkili bir kurum oluşturulsun ve nasıl ki Hollywood yapımı bir filmi dünyayla aynı anda izleyebiliyorsak, İslâm ülkelerinin ürettiği filmleri de izleyebilelim.

 

Kimseye kızmayalım, olmaz böyle şey demeyelim. Unutmayalım en büyük sınır bizim zihinlerimizde derken öylesine bir bahis açmıyorum. Bütün bu olanlar, iletişim sorunu yüzünden oluyor. Bu durumdan bizi kurtarabilecek olan ise planlı ve programlı çalışmalar olacak. Kitap yayıncılığında nispeten bu sıkıntılar aşılmış durumda. Ama görsel materyaller konusu, karanlığa küfretmek yerine mum yakmayı bilenleri bekliyor.

 

Persepolis'i konuşmaktan Zeytin'in Hayali gerçekleşmiyor.

 

 

Bünyamin Yılmaz yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
selman tosun
selman tosun - 12 yıl Önce

Selamun aleykum. Böyle bir haber yaptığınız icin Allah sizden razı olsun. Bu konuda ilk önce bahsetmek istediğim neden müsülümanlar paylaşım içinde olamıyor, neden bizim önümüze sadece izlenebilecek ve takip edilebilecek sşeyler olarak batı dunyasının yaptıkları getirilip sunuluyor. Bizim 14 asır boyunca oluşturduğumuz bir medeniyetimiz var. Neden bu medeniyetten istifade etmiyoruz? Neden asrı saadetin sahebe efendilerimizin evliyaların osmanlı padişahlarının vs filmlerini çzgi filmlerini yapmıyoruz ve

selman tosun
selman tosun - 12 yıl Önce

bunları müslümanların arasında paylaşmıyoruz. Lütfen bu konu üzerinde düşünelim ve bir şeyler yapalım. Bu konuda sadece film olarak bakmamak lazım. Düşünürsek bu ümmetin birlikte hareket etmesi demektir.

banner19

banner26