Televizyon kurbanı şair!

İsmet Özel´in tek bir mısrasını dahi okumamış, idrak etmemiş bir takım zevat da onu televizyonda gördüğü birkaç saat ile yargılamak için sıraya girdi.

Televizyon kurbanı şair!

İsmet Özel, Türk şiirinin dehalarındandır. Hiçbir aklı başında şiir okuyucusu bunu reddedemez. İsmet Özel´i reddetmek her şeyden evvel, Türk şiirinin güçlü bir damarını görmezden gelmek, şiire saygısızlık etmek demektir. Bu ancak şiir okumanın ne kadar ciddi bir uğraş olduğunu kavrayamayan, şiiri süslü sözler zanneden, onu mısralarla yazılmış nesir olarak gören, şiir okumanın ne denli ağır bir düşünme süreci olduğunun bilincine erememiş bir zümrenin işi olabilir.

İsmet ÖzelTürk şiirinin tıkanıklığını açmıştır

Bazı önemli şairler vardır, temsil ettikleri geleneği ileriye taşımaya çalışırlar, bazen o geleneğin zirvesi olurlar. İsmet Özel o şairlerden değildir. O, Türk şiirinin adeta tıkandığı bir zamanda hem şiirin yolunu hem de kendi yolunu açmıştır.
Onun şiirini duygulara hitap eden romantik bir yığın ya da sadece bilgi veren didaktik bir kalıp olmaktan çıkaran İsmet Özel zekâsıdır. Türk şiir okuyucusu, İsmet Özel ile beraber şiirin dâhiyane bir duygusallığı olduğunu bir daha, bir deha ile görmüş oldu.

Ekranda gör; yargıla

İsmet Özel son zamanlarda bu dâhiyane duygusallığı ile yazdığı şiirlerden çok anlamsız bir takım tartışmalar, daha doğru bir deyişle, televizyonun kültürsüz ve çıkarcı kültür-sanat ve düşünce hayatının gündelik malzeme çıkarmak için uydurduğu, uydurmakla kalmayıp ciddi bir meseleymiş gibi derin(!) fikrî çarpışmalar için körüklediği konularla gündeme gelir oldu. İsmet Özel´in tek bir mısrasını dahi okumamış, idrak etmemiş bir takım zevat da onu televizyonda gördüğü birkaç saat ile yargılamak için sıraya girdi. Şiir okuyucusu olma kabiliyetinden uzak bu zümrenin ilk bilmesi gereken şey şairin ve şiirin, düz yazı ve yazarla karşılaştırılamayacak kadar derin birer mefhum olduklarıdır.

İsmet Özelİsmet Özel bir şairdir. 2 yıldır her defasında yeniymiş gibi ortaya çıkarılıp gündem yapılan söylemleri de bundan kaynaklanır. Şair uçlarda yaşayan adamdır. Takdir edilir ki uçlarda yaşayanlar, uçmaya meyillidirler. Yaşamak için ucu seçmiş olanın uçuk sözler söylemesinde bir tuhaflık görmek, yeni bir tuhaflık yaratmaktır.

Ahmet Turhan Alkan, karşısında yer aldırılan İsmet Özel´i anladığını öyle açık ifade etmiştir ki aslında bu ifadeler tartışmaya yer bırakmamıştır. Buna rağmen tartışmanın halen devam ediyor olması, bu durumun zoraki bir çabanın desteğinden yoksun olmadığının açık kanıtıdır.

Şair bu dünyanın insanı değildir

Şiir ayrı bir dünyadır. Bu sebeptendir ki Ahmet Turhan Alkan´ın da ifade ettiği üzere şairler bu dünyanın insanı değildirler. Onlar hep başka yollardan yürürler. İlahî bir meczuplukları vardır. Bazen şiiri ve yaşadığımız dünyayı birbirine karıştırırlar. Aynı durumu Necip Fazıl´ın nesirlerinde de görürüz. İmgesel bir hayattır onlarınki.

Durumu daha iyi anlayabilmek ve şiir ile bizim dünyamızın farkına varabilmek için İsmet Özel´in şiir tanımına göz atmanın yerinde olacağı kanaatini taşıyorum. İsmet Özel "Şiir Okuma Kılavuzu" isimli kitabının 18. Sayfasında şöyle der:

İsmet Özel"Ne zaman insan karanlık bir yerde sayıklamaya itilmiş, insan ilişkileri karışık, karıştırıcı, bozucu niteliklere bürünmüş, insanın bir başka insana söyleyeceği söz anlamını kaybetmiş, insan davranışları yapaylık, içtensizlik yüklü hale gelmişse, insanlar şiir okumak ve şiirle uğraşmak, şiirden öğrenmek gereğini duymuşlardır. Böyle de olmak zorundadır. Çünkü şiir anlatılmaz bir şeyin anlatılmaya çabalanmasının sonunda, anlatılabilir bir şeyin yeniden anlamlı kılınması için gösterilen bir çabanın sonunda, yeterince anlaşılmayan bir şeyin etkili bir anlatıma kavuşturulması uğrunda harcanan çabaların sonunda ortaya çıkar."

Bütün bunlar düşünüldüğünde şiir okuyucusu olduğu ve İsmet Özel okuduğu iddiasında bulunan bazıları gibi "bundan böyle İsmet Özel okumam" deme hatasına neden düşmediğim daha iyi anlaşılacaktır. Türk şiiri onun gibi kaç şair doğurmuştur? Evet, bazı zamanlar İsmet özel´in aklı taşmakta ve hırçınlaşmaktadır. Ama o şairdir. Bu, ondaki delilik hakkını her zaman mazur ve mahfuz kılar.

İsmet Özel´in gözümdeki değeri zerre-i miskal azalmamıştır. İsmet özel hala özeldir.

O, "köyün delisidir"

Görkem Evci hürmet ediyor.

Yayın Tarihi: 01 Ocak 2010 Cuma 14:21 Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2010, 09:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Mülkün
Mehmet Mülkün - 11 yıl Önce

İsmet Özel'i anlamayanların ahlak ve zeka seviyelerindeki düşüklük birbiriyle doğru orantılıdır. Adam yıllardır "Allah ve Vatan" demekten bir hal oldu. Hala müslümanlar geçmiş karşısına, onun düşüncelerini ayıklamaya çalışıyorlar. Lütfen biraz ölçülü olalım. Karşınızdaki adam rençber değil. Türk düşünce hayatının bulunmaz yeteneklerinden. Şairliği de öyle elbette. Karşısındaki grupsa "Türkiye'nin 'bir Allah'ı (Allah bir) olmasın diyenlerden oluşuyor. Unutmayın Özel'in Allah'ına hesap ve

Faruk Çetin
Faruk Çetin - 11 yıl Önce

Yazının altına imzamı atarım. İsmet Özel'e olan hayranlığımız gözümüzü karartmasın. Bazı düşüncelerine İslam adına sahip çıkmak mümkün değil. "Üstünüm çünkü Türk'üm" demek İslamiyet'e ne kadar sığar...

Toptancı fikirleri bir kenara bırakalım.

Delilik sözünü de yanlış anlayan yorumcular olmuş. "Köyün delisi" ne demektir, önce ona bakmak gerekir... İsmet Özel tam anlamıyla köyün delisidir.

sevim
sevim - 11 yıl Önce

ismet özel bizim kendisini savunmamıza hacet duyan bir şair değil bence istediği de bu değil. o zihinsel açıdan tatmin edilmemiş ve kendi mağarasına kapanmış her aydının yaşayacağı büyük kırıklığı anlatıyor her haliyle. ifade ediş tarzı bu. keşke susmayı seçse.

okur
okur - 11 yıl Önce

İsmet Özel'i anlayamıyorum: Hele 28 Şubattan sonra hiç.Öncesinde de bugünkü yaklaşımlarının ip uçları bulunabilir belki ama o zaman ana uç daha baskındı.Müslümanlık önceydi.Ademin kızlarından Hayriye Ünal Hece dergisinde bu konuya değinmiş harika bir yazı Türklük bahsinde.Kargöz ve Fayrap kolların hararetle tavsiye ederim.(Galiba %20'yi aştım!!!)İsmet Özel'de aştı!!!

lütfen
lütfen - 11 yıl Önce

Milliyet gazetesine verdiği röportajı okuyun. İsmet Özel' i göklere çıkarmanıza anlam veremiyorum. Evet doğru yanları var ama eleştirilecek yanları da var!!

Eyüp YILDIRIM
Eyüp YILDIRIM - 11 yıl Önce

Sanatçı; konuşmaz, nara atar. Onunki güçlü ve sert bir haykırmadır. Haysiyetini kaybetmiş bir dünyaya aralar savurmadır. İnsanların nara atan sanatçıları zaman zaman-belki her zaman- anlamamaları, anlamak istememeleri bundandır, bazen de işlerine gelmediğindendir.

Ahmet
Ahmet - 11 yıl Önce

Tamam İsmet Özel'i övmüş ama programda söylediği onca değerli fikri, delilik diye çöpe atmış. Önce fikirleri anlamaya çalışsın arkadaş da, ondan sonra delilik deme cüretini göstersin.

Mehmet Mülkün
Mehmet Mülkün - 11 yıl Önce

İsmet Özel'in şiirini vurgulayarak Özel'i savunmaya çalışan bu yazı açıkça İsmet Özel düşmanlarının safını tutmuş bir yazıdır. İsmet Özel ne kadar büyük bir şairse o kadar da büyük bir entelektüeldir, bunu kabul etmiyorsan ne konuşuyorsun. Ve savunduğu şeyler şiirinden ayrı düşünülemez. "Şair uçlarda yaşar" derken bu genç arkadaşımız İsmet Özel'i savunduğunu mu zannediyor. Türkiye'deki gavurlar da aynı şeyi söylüyor. İsmet Özel İslamiyet'in kılıcını sallıyor, buna arka çıkmayan lafı gevel