Tarih dizileri tarih derslerini nasıl etkiliyor?

Artık sokakta, işte, arkadaş ortamında ya da hiç tanımadığımız insanlarla daha çok konuştuğumuz bir konu oldu tarih… Bir tarih öğretmeni olarak bundan son derece memnunum. Peki, bu diziler tarih derslerini nasıl etkiliyor? Sedat Palut yazdı.

Tarih dizileri tarih derslerini nasıl etkiliyor?

Lise yıllarında tarih dersini sevmezdim. Soğuk bir erkek öğretmen -üstelik müdür yardımcısı- derse gelir (bazen gelmediği de olurdu), ya birkaç öğrenciye kitaptan bazı paragrafları okutturur ya da yine birkaç öğrenci ders anlatıyorum havasında biraz tavana biraz kitaba bakarak konuyu anlatıyorum sanırdı. Sınıfın önemli bir kısmı her iki durumda da uyurdu. Tarih, soğuk bir dersti.

Ama tarih son birkaç yıldır hiç olmadığı kadar popüler… Eskiye oranla daha fazla tarihi dizilerimiz var. Bunlar önemli reytingler alıyor. Hatta bazılarını yurt dışına sattık. Birçok kanalın her hafta tarihi bir tartışmayı gündeme getirdiği bir programı var. Piyasada ciddi sayıda, farklı görüşlere ait tarih dergileri var. Artık sokakta, işte, arkadaş ortamında ya da hiç tanımadığımız insanlarla daha çok konuştuğumuz bir konu oldu tarih…  Bir tarih öğretmeni olarak bundan son derece memnunum. Bunda önemli bir etki sahibinin tarihi diziler olduğu kanaatindeyim. Peki, bu diziler tarih derslerini nasıl etkiliyor?

Tarih merakını kamçılıyorlar

Dizilerin en önemli katkısı öğrencilerdeki tarih merakını kamçılaması oldu. Soğuk ders kitaplarında okudukları karakterlerin ete kemiğe bürünmüş hallerini bir kurgu içinde görmenin öğrencileri hayli meraklandırdığını düşünüyorum. Kurgu olduklarını bildikleri karakterlerin ne kadar gerçek olduğunu da merak ediyorlar haliyle. Tıpkı hemen her oyuncuyla yapılan röportajda sorulan “Bu karaktere ne kadar benziyorsunuz?” sorusunda olduğu gibi… Öğrenciler belgesel seyretmediklerinin farkında ama yaşları itibariyle kurgunun içindeki gerçeklik payını görebilecek bilgiden de yoksunlar. Bu sorularla karşılaşmak bir öğretmen için oldukça güzel… Tarihi bir hakikate değinmek adına önemli bir vesile… Lakin işin şöyle de tehlikeli bir yanı var. Diziler, sadece seyrettikleriyle yetinen, sorup sorgulamayan ve tarihi karakterlere biraz da ön yargısı olan öğrencilerin düşüncesini pekiştiriyor. Bu da yanlışı önce doğru yapıp sonra da esas hikâyesini anlatmak zorunda kalan tarih öğretmenler için zor bir adım.

Dizilerin olumlu yanlarından birisi piyasada tarih kitaplarının sayısının artmasıdır. Bu durum, yayınevlerinin yayın politikasını değiştirerek tarih kitaplarını ön plana çıkardı. Dizi karakterlerinin merkez alındığı, daha çok onların hayat hikâyelerinin, biyografilerinin anlatıldığı kitaplar ciddi bir satış rakamına ulaştı. Öğrenciler, bu dizilerden yola çıkarak aldığı kitaplardan çok sayıda soru soruyor. Okuduğu kitaptan ve izlediği diziden yola çıkarak karaktere dair öne çıkan söylemlerin ne kadar doğru olduğunu öğretmeninden öğrenmek istiyor. Bu da ders atmosferini daha da zenginleştiriyor. Öğrencinin katılımını artırıyor. Peki, yukarıda değindiğim kitapların önemli bir kısmı kaliteli mi? Tabi ki hayır. Ne yazık ki birçok öğrencinin önünde yayınevlerinin sadece para kazanmak adına piyasaya sürdükleri kalitesiz kitapları görüyorum.

Dizilerin tarih öğretmenlerine de katkısı oldu

Dizilerin sayesinde ekranlarda çok sayıda tarihi tartışma programı olduğuna yukarıda kısaca değindim. Bunun tarih dersine olumlu yansımalarından birisi de öğrencilerin artık tarihçileri de tanımış olmaları ve bu tarihçilere dair fikir edinmeleri… Meraklı bazı öğrenciler ise ekranlarda gördüğümüz tarihçilerin objektifliğine dair sorular soruyor. Bu da bizi derste farklı bir tartışma noktasına taşıyor: Tarihçinin ideolojisi olur mu ya da bir tarihçi bulduğu veya gördüğü belgeye kendi ideolojisinden nasıl sıyrılarak bakar ve yorum yapabilir? Bu ve buna benzer sorular bizim ekranlarda tarihçilerin söylemlerinden yola çıkarak tarih derslerinde tartıştığımız sorular…

Tarihi dizilerin sadece öğrencilere değil, öğretmenlere de katkısı olduğu kanaatindeyim.  Tarih öğretmenlerinin önemli bir kısmı eskiden klasik tarih kitaplarını ve tarihçileri takip ederdi. Şimdiyse diziler, dergiler ve televizyon programları nedeniyle popüler tarihi takip etmek ve kendilerini yenilemek zorundalar.

Sedat Palut

Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2016 Çarşamba 16:15 Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 07:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yüksel kaplan
yüksel kaplan - 4 yıl Önce

Dizilerin ilgiyi arttırdığı doğru yanı sıra öğretmenleri de aktifliğe mecbur ettiği de doğru. Artık ders kitabından okutup anlattırmak yeterli değil. Öğretmen çok yönlü çok kaynaktan okumak tarihsel kişiliklerin biyografilerini de bilmek zorunda. Derslerinde videolar power-pointler belgeseller fotoğraflarla içli dışlı olmak zorunda. Velhasılı tarih öğretmenliği daha da zorlaşıyor ve zevkli hale geliyor.

banner26