Sol Edebiyatçılar neden mahkemede

Solcu müteşair ve kalemşörlerin sivil örgütü olan Edebiyatçılar Derneği, benzeri görülmemiş bir tutum sergileyerek, üyelerini icraya vereceğini açıkladı.

Sol Edebiyatçılar neden mahkemede

SOL EDEBİYAT MAHKEMEYE DÜŞÜYOR…

 

 

Edebiyatçılar Derneği üyelerini icraya veriyor…

 

Solcu müteşair ve kalemşörlerin sivil örgütü olan Edebiyatçılar Derneği, benzeri görülmemiş bir tutum sergileyerek, üyelerini icraya vereceğini açıkladı.

 

Peki niçin?

 

Aidatlarını ödemedikleri için!

 

Bildiğiniz gibi Türkiye'de bir edebiyatçı ancak yazdığı eserin tehlikeli bulunması sebebiyle, yani savunduğu düşünce sebebiyle mahkemeye düşer, yargılanır, hatta mahkûm olurdu.

 

Üyelerinin sosyal haklarını savunmak için kurulan dernekler ise böylesi durumlarda harekete geçer, üyesi olan mahkûm yazarın maddi ve manevi destekçisi olurdu.

 

Adam köpeği ısırdı!

 

Gelin görün ki solcu Edebiyatçılar Derneği alışılmışın dışında bir olaya imza attı. Aidat ödeyemeyecek duruma gelen üyelerinin sosyal ve ekonomik imkânlarını geliştirmek için çareler arayacağına, onları mahkemelerde süründürmeye ahdetti! Hem de ne ahdediş! 500'ün üzerinde dernek üyesi solcu müteşair ve kalemşör şimdi sürecin işlemesini bekliyor.

 

Faiz ve haciz işletilecekmiş!

 

Lütfen şaşırmayınız. Edebiyatçılar Derneği, 500'den fazla üyesini mahkemeye verirken alacaklarının faizini de talep edecekmiş. Bununla yetinmeye dernek, borcunu ödeyemeyen üyelerine haciz işlemlerini reva görecekmiş…

 

Merkezi Ankara'da bulunan ve 1000 küsur üyesi olan Edebiyatçılar Derneği'ne çoğu üyenin itibar etmediği, bu yüzden fiilen ilişkilerini kestikleri ve hiçbir genel kuruluna katılmadıkları söylentiler arasında…

 

Bazı üyeler öfkeli…

 

Konuyu kamuoyuna ilk duyuranlardan olan dernek üyesi Bayram Balcı, öfkesine sahip çıkamayanların başını çekiyordu. “Adında edebiyat kelimesi bulunan Edebiyatçılar Derneği mevcut yönetimi, edebiyata ve edebiyatçıya utançla ihanet etmeyi sürdürüyor.” diyen Balcı, “… dernek yöneticileri, edebiyat adına utanç duyulacak uygulamalarını AB uyum yasalarıyla savunmaya çalışıyor. Adama sormazlar mı? Sen ne bicim bir derneksin ki, yıllardır derneğin kapısından içeri girmeyen, yıllardır genel kurullarda oy kullanmayan ve dernekle ilişkisi olmayan üyelerini neden üyelikten çıkarmadın. Derneğin yıllardır kapısından içeri adım atmayan bu üyelerinin üyeliklerini düşürmediğin gibi simdi bir de bu üyelerini hangi yüzle icraya vermekle tehdit ediyorsun?

Bu ne aymazlıktır. Üstelik bu bir de edebiyat adına yapılıyor ve demokrasicilik oyunlarını oynanarak, AB uyum yasaları filan deniliyor. (…)Sayın Bay Dernek Avrupa Birliği uyum yasalarını bu kadar çok seviyorsa, derhal kendisini feshedip en azından edebiyatın ve edebiyatçının onurunu kurtarmalıdır.”

 

Edebiyatçılar Derneği'nin üyelerinden olan Fergun Özelli de, derneğin üye ödemeyenleri mahkemeye vermek yerine, üyelikten çıkarması gerektiğini söyleyerek tepkisini gösterdi.  Bu konuda görüş bildiren Yılmaz Arslan ise, “Bugüne kadar yerli-yabancı gezilere, etkinliklere, söyleşi ve imzalara kimler katıldıysa, dernek defterinde (gelir-gider defteri) bakılsın...Kimler ne yapmış, etmiş?.. Harcamalarda nerelere ne gitmiş?.. Kimler harcama göstermiş, gösterilmiş onlar bunu ödesin, sonra üyelerden talep etsinler istediklerini...” diyerek öfkesini dile getirdi.

 

28 Şubatçıları destekleyen dernek…

 

Bu arada, üyelerini mahkemeye veren Edebiyatçılar Derneği'nin 28 Şubat döneminde takındığı tavrın da ilgi çekici olduğu, o dönemde Müslümanlara yönelik oluşturulan baskılara destek verdiği öğrenildi. Derneğin söz konusu dönemdeki olumsuz duruşuyla ilgili değerlendirmelerin o dönemdeki bazı kültür sanat yıllıklarında yapıldığı görüldü.

 

Cevat Akkanat haber verdi

 

 

 

İşte üyelerini isyan ettiren uyarı:

 


BORÇLU ÜYELERE SON YASAL UYARI !

Borçlu üyelere, dernek avukatlarımız tarafından, icra takibi başlatılacak!

Değerli üyeler,

Sizlere, yıl içinde birkaç kez, derneğinize olan ödenti borçlarınızı ödemeniz konusunda duyarlı olmanız ricasıyla, gereken yasal uyarılarda bulunduk.

Bu konuda, ilgili yasa ve tüzük hükümlerini, sayısız kez anımsattık. Uyarı yapılarak borçlarının hatırlatılması üzerine, bu borçlarını hemen ödeyen üyelerimize, hiçbir uyarıya gerek kalmaksızın
ödentilerini düzenli olarak ödeyen üyelerimize, ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Ancak, üyelerimizin büyük bir bölümü, yönetim kurulumuzun, bütün yazılı ve sözlü bildirimlerine karşın, sessiz kalmakta, olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermemekte, herhangi bir ödemede bulunmadan dernek üyeliğini sürdürmektedirler.

Yeni Dernekler Yasası'nda, ödenti yükümlülüklerini yerine getirmeyen üyeleri üyelikten çıkartma ve borçlarını tahsil etme yönünde, dernek yönetimleri yetkili kılınmıştır. Çünkü, ödenti borcuna, artık "kira, apartman yakıtı" gibi konulardakine benzer biçimde, "senetsiz takip" denilen işlem uygulanabilmektedir.

Yönetim kurulumuzun, derneğine ödenti borcu olan üyeden, borcunu icra yoluyla tahsil etme yetkisi bulunmaktadır.

Halen üyeliği süren, üyelikten ayrılan ya da üyelikten çıkartılan üyelerimizin, süresinde ödemedikleri ödenti borçları nedeniyle temerrüde düştükleri açıktır ve bu borçların, yasal faiziyle birlikte üyeden istenmesi gerekmektedir.

Değerli üyeler,

Yönetim kurulumuz, borçlu üyeler için, yasa ve tüzük hükümlerini uygulayarak, icra takibine başvurma ve bu yolla borçları tahsil etme kararlılığındadır.

Böyle bir durumda, üyelerimizin ödemeleri gereken parasal tutar, "noter, icra, avukat" masraflarıyla birlikte, normal ödenti borçlarının 4-5 katına çıkabilecektir.

Üyelerimizin, bir kez daha uyarı yapılmadan, ödenti borçlarının tutarı konusunda, dernek merkeziyle ilişki kurmalarını, daha önce kendilerine borç bildirimi yapılanların, belirtilen miktarı en kısa zamanda ödemelerini, önemle rica ediyoruz.


Gökhan Cengizhan
Edebiyatçılar Derneği
Genel Başkanı

 

Yayın Tarihi: 17 Kasım 2008 Pazartesi 20:29 Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2011, 13:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice
Hatice - 13 yıl Önce

28 şubat mazlumlarının laneti gerçekleşmiş demek ki...
bunun yanısıra 'edebiyat' açısından onur zedeleyici bir tavır...

ADNAN AZAR
ADNAN AZAR - 11 yıl Önce

Bir çok GERÇEK YAZAR'ın 'zaten' çoktandır bağlarını koparmış oldukları bu
derneğe hala üye olan sağduyulu kişileri, istifa etmeye davet ediyorum.

banner26