Renkli bir Sempozyum Değerlendirmesi

Yahya Kemal Beyatlı Sempozyumu hakkında iki farklı yorumda bulunan yazarımız oldu.

Renkli bir Sempozyum Değerlendirmesi

Yahya Kemal Beyatlı Sempozyumu hakkında iki farklı yorumda bulunan yazarımız oldu. Yorumlar bizce hayata renk katarlar ;)Yeşil ve Mavi yorumların her ikisini de sizlere sunuyoruz.

 

Yahya Kemal İşkencesi!

 

Türkiye üniversitelerinde edebiyat, çoğunlukla Yahya Kemalci edebiyat anlayışına mahkum edilmiştir. Bundan öğrenciler ne derece memnundur, ne derece rahatsızdır; bilinmez.

 

Yahya Kemal Sempozyumu üniversitelerde gerçekleştirilecekmiş. Uyanıkça bir yöntem! Koskoca ve bomboş salonlarda gerçekleştirilen "uluslararası sempozyum"ların akibetine düşmek istememiş düzenleyenler. Bravo! Lakin, muhtemelen genç arkadaşlar, özellikle de Edebiyat bölümü öğrencileri konferans salonuna tıkılıverilecektir bu günlerde! Gençler de sıkılacaktır! Belki Yahya Kemal'den nefret de edeceklerdir!

 

Bu edebiyatımız için iyi bir sonuç mu olur, kötü mü, karar vermek o kadar kolay değil.

 

Üstelik Yahya Kemal'in 40'lı yıllarda ezanla ilgili beytinden dolayı yargılandığını, bu nedenle İspanya Konsolosluğu yapmış bir insana Türkiye Cumhuriyeti'nin pasaport vermemek gibi bir yaptırımda bulunduğunu aklımıza getirirsek, Yahya Kemal gözümüzde saygı değer bir yere oturur!

 

Bugünlerde bir filmle gündeme gelen, bir şahsın Bursa'ya gelişinde ayaklarına kapanıp çizmesini öptüğünü okuduğumuzda ise şaşırır kalırız ve o saygımızdan vazgeçesimiz gelir!

 

Tüm bunlara rağmen aslında sorunumuz Yahya Kemal ile değil! Onun izinden gelenlerin, dilinden Yahya Kemal'i düşürmeyenlerin garip, hedonist, varlık özü ile irtibatını koparmış bir edebiyat anlayışının iktidarını sürdürüyor oluşuna tahammül edemiyoruz!

 

Yoksa sempozyuma da gidiniz, Yahya Kemal'i de okuyunuz! Hatta nesir eserlerini mutlaka okuyunuz!

 

Asım Gültekin

 

 

Yahya Kemal kadar büyük sempozyum!

 

Kültür Bakanlığı'nın 2008 yılını "Yahya Kemal Beyatlı Yılı" ilan etmesinin ardından, bu yıl şairin adına onlarca program düzenlendi.

 

Bu programların en büyüğü ve en kapsamlısı önümüzdeki hafta İstanbul'da beş farklı üniversitede birden yapılacak sempozyum olacak. Bir Medeniyeti Yorumlamak, Yahya Kemal Sempozyumu başlıklı program 03.11.2008 pazartesi günü İstanbul Üniversitesi'ndeki açılışla başlayacak.

 

Salı Marmara, çarşamba Mimar Sinan Güzel Sanatlar, perşembe Boğaziçi ve cuma Kültür Üniversitesi'nde yapılacak sempozyum. Bu beş gün Türk şiirinin bu önemli şairi baştan sona, her şeyiyle konuşulacak. Zengin bir konu başlığı etrafında, bir şairin şiirinden hareketle, bir dönemi, bir medeniyeti, bir tarihi anlamaya çalışmak için bulunmaz bir fırsat.

 

Yakup Öztürk yazdı

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 13:52
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26