Rasim Bey İsmet Özel'e ne dedi?

Usta yazar Rasim Özdenören İsmet Özel'in Türklük çıkışlarını hangi cümlelerle değerlendirdi.

Rasim Bey İsmet Özel'e ne dedi?

Usta yazar Rasim Özdenören gün geçtikçe söylemi gerginleşen değerli şairimiz İsmet Özel'e de değinen bir yazı yazdı. Rasim Bey'in Yeni Şafak'taki köşesinden bu önemli yazısını ç-alıntılıyoruz.

Yazısının tamamında Rasim Bey İsmet Özel'e zırvalıyorsun demiyor elbet. Sadece son cümlelerde İsmet Özel'i işaret ediyor. Yazı Kürtler konusunda zırvalayanlarla alakalı.  O cümleleri bold yaptık. 

Zırva

Zırvanın tevil götürmeyeceğini söyleyen ben değilim. Eski bir sözümüz olarak zaman zaman karşımıza çıkar.

Biri, bir zırva cümle söyler; sözü söyleyen veya başkası bu zırvayı yorumlamaya kalkışır.

Ancak her defasında zırvanın tevil götürmediği gerçeği kendini bir kez daha ortaya kor.

Ancak zırvanın sahibi zırvasında ısrarlı olursa –ki çoğunca öyledir– onun tevil etmeye çalıştığı zırva her seferinde biraz daha dibe vurmaya başlar.

Çünkü zırva gerçekten tevil götürmez.

Tevil nedir?

Sözlükte, şu tanım veriliyor: “Sözü çevirme, söylediği söze başka bir anlam vermeye kalkma; bir sözü veya davranışı görünür anlamından başka bir anlamda kabul etme.”

Evet, tevil tam da böyle bir şeydir ve genelde demagogların başvurduğu bir yöntemdir.

Demagog ağzından bir kelime, bir cümle kaçırır; onun anlamsızlığı ortaya konulduğunda bu kez o yanlışı savunmaya teşebbüs eder. Ancak her seferinde giderek daha zor durumlarla yüz yüze gelir; giderek her açıklamasının sonunda yeni açıklama ihtiyacıyla karşılaşır. Ve yanlışlar çorap söküğü gibi sürüp gider.

Vaktiyle bu ülkede Kürt diye bir etnik topluluğun olmadığı ileri sürülmüştü. Bu iddianın aksini dermeyan edenlere Kürt kelimesinin, artık tekrarlanması bile insana ağırlık veren karda yürürken çıktığı farz edilen “kart, kurt” sesine atıfta bulunduğu ileri sürülmüştü. Peki, tamam. Ya Kürt dili, Kürtçe?.. Onun cevabı daha kolaydı. Yeryüzünde böyle bir dil yoktu! Peki, Kürtçe konuşan insanlar hangi dili konuşuyordu, onlar Kürtçe konuşmuyor muydu? Elbette hayır; onlar Kürtçe konuşmuyordu; onlar Kürtçe diye bir dil konuştuğunu sanıyordu, ama Kürtçe diye bir dil yoktu; onların Kürtçe diye bildiği dil kendilerine öyle belletilmiş olan bir dildi, o dil Arapçanın, Farsçanın, Türkçenin kırması olan bir dildi...

Velhasıl, konu bir kez zırvayla başlayınca ve öngörülen zırva savunulmaya kalkışıldıkça arkasından daha büyük gaflar, zırvalar sökün ediyordu.

İmdi, Kürt'ü yok saymak ne denli yanlışsa, bunun karşısında Türk'ü yüceltmeye sıvanmak, dünyanın nerdeyse Türklerin etrafında döndüğünü farz etmek de o ölçüde yanlıştır. Bahanesi veya argümanı her ne olursa olsun... Kimileri onu bir üst kimlik olarak tanımlamak isteyebilir, kimileri onu Müslüman olmakla müterafık görmek isteyebilir, İsmet Özelgerekçesi ne olursa olsun, durum son tahlilde ırkçı bir söyleme dönüşür. Irkçı ithamdan kaçınmak için belki bu kez Türk'ün ırk olmadığı teviline başvurulabilir.

Demek ki, haddini aşınca zıddına ulaşan her mübalağa gibi burada da aynı hikmet tecelli ediyor: Her tevil bir öncekinden daha vahim bir yanlışa ulaşıyor. Ve zırvanın tevil götürmediği gerçeği bir kez daha ortaya çıkıyor.

Rasim Özdenören, Yeni Şafak

Faruk Pekuz ç-alıntıladı

 

Yayın Tarihi: 08 Ocak 2010 Cuma 03:37 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 11:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
selim
selim - 11 yıl Önce

rasim bey yerinde çıkış yaptı, ismet bey de yerinde... e sizin doğrunuz ne? ikisi de yerinde mi?:)

bab
bab - 11 yıl Önce

süper.harikasın usta.ismet özele saygımız büyük.ama bizce de boş bi tartışmaya girmişti.

Mehmet akif
Mehmet akif - 11 yıl Önce

Bişiler yazdımdı.Editör beğenmemiş:)Tekraren.Şimdi bu oryantalizm pis bişi ya.Türkoloji de onun bi kolu.Türk ırktır diyende bu türkoloji.Rasim bey de bu oryantal verilere şartlanmış.Dünya Türkün etrafındamı dönecekmiş diye alaysarken hala bi ırktan bahsedildiğini sanıyor.Buna şartlanmış.Türk bi KARAKTER.Muhammed Sav de bi karakter.Ve Dünya onun etrafında dönüyor:)Türk de bi karakter.ve Muhammedi bi karakter.Dünya niye onun etrafında dönmesin?Dünyayı niye o çekip çevirmesin?Daha önce yapmamış mı?

aslında sevgi insanı
aslında sevgi insanı - 11 yıl Önce

elhamdülillah istediğim tepkiyi istenilen (tabii biz eleştirince sen kimsin falan oluyor ya özel yalakaları) sıklette biri vermiş. kimseyi yolundan çevirmeyecek belki ama en azından bazı gönülleri ferahlatacak. özdenören'e selamlar.

Mehmet Naci
Mehmet Naci - 11 yıl Önce

Bu ülkenin insanı İsmet Özel gibi bir düşünüre sahip olmakla iftihar etmeli ve her ne derse etraflıca, önyargısız olarak oturup bir düşünmelidir. Anlamadıysa bir daha, bir daha düşünmelidir. İsmet Özel'i anlamak bilgi ve derinine düşünmek gerektirir.

Serra Güney
Serra Güney - 11 yıl Önce

Rasim Özdenören' in yazısını okuduğum gün (07.01.2010) yazılanın İsmet Özel' e değil, daha milliyetçi, duygularla kürtleri dışlayan güruh' a yönelik bir yazı olduğu kanaatine varmıştım çünkü anlattığı şekilde o kadar çok "zırva" layan insan var ki...
Ben mi yanıldım acaba?

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 11 yıl Önce

dünya bizim'deki bir ismet özel haberine yapılan bir yorumda, habertürk'teki programdan ve ona verilen tepkilerden sonra artık safların belli olduğu, ya ismet özel'in tarafında ya da obama'nın tarafında yer alınacağı söyleniyordu. bu yazı ismet özel'den ve zırvalayanlardan daha çok bu tip fanatik zorbalara bir ders niteliğinde gibi. bu nasıl bir kör değnektir hu! ismet özel ve obama, ne bu yani? bastığı zemin nedir bu paranoyak taraf belirleme yönetiminin? rasim baba iyi yazmış vesselâm.

mustafa asaf
mustafa asaf - 11 yıl Önce

İsmet Özel, Rasim Babayı bile çileden çıkardı...


banner26