Onur Caymaz caydı, ZamanKültür caymadı!

Zaman'ın kitap ekindeki sol ekipten Onur Caymaz yazdığına pişman oldu. Zaman pişman olmadı!

Onur Caymaz caydı, ZamanKültür caymadı!

Bir soruşturma ve sonrası!

                    

'Müslüman' şiir/şair tanımlamasına nasıl yaklaşıyorsunuz? 1980 sonrası 'İslami' şiirin (mistik, metafizik) politik alandan başka bir alana geçtiğini, bir sıçrama yaptığını ve bugün 2000'lerde böylesi bir ayrımın ortadan kalktığını söyleyebilir miyiz? Ve buna bağlı olarak yayımlanmakta olan kimi dergiler vasıtasıyla ideolojik anlamda açılmış olan cephelerin ortadan kalktığını düşünüyor musunuz?

 

Sorumuz bu. “Edebiyatta Üç Nokta” dergisi 2. sayısında dosya konusu olarak “2000'ler; sanat, edebiyat ve şiirde 2000'ler”i seçmiş ve bu minvalde şair saydıklarına sorular yöneltmiş. Dergide bir çok soru ve cevap var, ilgilisi alıp okuyacak, çok tartışacaktır.

 

Benim dikkatimi çeken ise Onur Caymaz'ın yukarıdaki soruya verdiği cevap oldu. Dergiden aynen alıntılıyorum:

 

“Nasıl ki kadın şair, oğlancı şair, alkolik şair, devrimci şair tanımlamalarına yaklaşamıyorsam Müslüman şair tanımlamasına da bakışım aynı. Garip geliyor. Tabii ki bir insan (bir şair) oğlancı, alkolik, devrimci ya da Müslüman olabilir fakat onun bu vasfının yanına eklenmesi itici. Şairliği çok önemsediğim için şairin yanındaki yakıştırma tuhaf.

 

Hadi diyelim Müslüman şair diyeceksiniz, o Müslüman şairin kitabı Kuran-ı Kerim, Şuara suresinde şaire şu şekilde yaklaşıyor: “Şairler var ya! Bunların peşine de sapkınlarla çapkınlar düşer / Görmez misin, onlar her vadide şaşkın şaşkın dolaşırlar / Onlar, yapamayacakları şeyleri söyler /Ancak iman edip güzel ve makbul işler yapanlar, Allah'ı çok zikredip ananlar ve zulme maruz kaldıktan sonra haklarını savunanlar müstesna”. (CK'nın notu: Bu ayeti de google'da karşısına çıkan ilk blogdan aynen kopyalamış) Üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir konu. Cemal Süreya'nın Şuara Suresi, İsmet Özel'in Sünni Şair Olur mu? başlıklı yazıları dikkat çekicidir.

 

Gerçek bir Müslüman olup da “büyük” şair diyebileceğiniz kaç tane şair sayabilirsiniz sorusu da cabasıdır tabii... Tutup yine aynı üç beş isim sayılacak, karşılığında cevaben de yüzlerce şair adı duyacaktır o üç beş ismi sayan arkadaşlar. Zaman kaybı!

 

Fakat 80 sonrası İslami hareket büyük bir sıçrama yapmıştır, bu doğru. Bunda son süreçte resmi iktidar oluşlarından, Türk toplumunun belleğindeki sol düşmanlığına kadar birçok sosyolojik etken sebep olarak karşımızda duruyor.  Bu şüphesiz ki otuz yıla yayılmış büyük bir projenin sonucudur. Fakat konuya şiir özelinde yaklaşacak olursak, İslami şiirde, siyasal İslam kadar müthiş bir sıçrama göremiyorum.

 

SAVAŞA BAK!

Bu ayrım 2000'lerde ortadan kalktı diyorsunuz. Doğrudur. Bu da oldukça olumsuz sonuçlar doğurdu. Açılmış olan cepheler ortadan kalktı.  Fakat savaş her zaman her yerde verilmelidir. Cephelerin ortadan kalkışının ucu, sonu birtakım kimliksizleştirmelere varan olaylara gebeydi.

 

Hemen arka sayfasında bizim siyaseten solcu olduğunu düşündüğümüz bir arkadaşın yazısına rastlıyorsunuz. (Bir dönem aynı hataya ben de düştüm, düşmedim değil, fakat şimdi bunu bir hata olarak gördüğüm için bu yazıyı yazıyorum.) Buna barışıklık diyenler var, bir arada yaşama kültürü diyenler var. Türk şiirinin gür pos bıyıkları, badem bıyık olacak yakında. Bu da Türkiye'de 12 Eylül'ün Kenan Evren ve arkadaşlarının açtığı yolun başarısıdır. İnsanın elinde son kalan şey taraflılığı oluyor, iktidar onu da bir güzel alıyor elimizden. Ne acı!”

 

Tamam da!

Onur Caymaz'ın safları sık tutalım, bu bir cihaddır (!) mealine gelen cevabını okuduk. Onur Caymaz'ın kim olduğunu bilmeyenler olabilir. Öykücü ve şair. Fakat Onur Caymaz'ı Zaman okuyan gençler büyük ihtimalle “camiadan” birisi zannediyordur. Çünkü Zaman Kitap'ın kapıları sonuna kadar Onur Caymaz'a hep açıktı. Onur Caymaz ise Zaman Kitap'ta yazmayı bıraktı.

 

Asıl gariplik! 

Fakat Zaman ne yaptı? Asıl trajedi burada başlıyor veya hep bir trajedinin içindeydik ama haberimiz yoktu. Zaman Gazetesi, 2 Nisan 2009 günü Kültür Sanat sayfasından 'Edebiyat'ta Üç Nokta' dergisinin geniş bir tanıtımını yaptı. Haberi hazırlayan dergiyi ne kadar okudu gerçekten merak ediyorum. Ne güzel trajedi... Aklıma TGRT'de bilumum sanatçı(!) taifesine ödenen paralar geliyor. Rivayete göre o ucube taife bu paraları barlarda harcarken “Enver Ören'in parası, iç rahatlığıyla yiyebilirsiniz” derlermiş.

 

Zaman Kültüre bir çift söz:

Ben şair olmadığım için olayın sadece haberciliğe bakan yönünü irdeledim. Onur Caymaz'ın “müslüman şairler” ile ilgili ettiği laflara muhtemelen şairler gereken cevabı verecektir.

 

Fakat Zaman'ın kitap eki KitapZamanı'na  bir çift sözüm var. Onur Caymaz eğer bu lafları edebildiyse “sizden aldığı cesaretle” etti. Şairlerimizin olmadığını, Türk şiirinin “Pos Bıyıklı” olduğunu düşünürken sizden cesaret aldı. Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor.

 

Artık şunu birlikte anlamalıyız. Siz bizim mahallenin çocuğusunuz. Bir an önce bu sevdadan vazgeçmeli ve evimizi ihmal etmemeliyiz!.. Bunu biz biliyoruz da başkaları da bilse daha güzel mi olurdu.. Öyle olurdu herhalde.. 

 

Cesur Küçük yazdı

Yayın Tarihi: 06 Nisan 2009 Pazartesi 09:43 Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 15:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlhan Çebi
İlhan Çebi - 13 yıl Önce

''Dunya Bizum''sa; ''Zaman Çimun''dur?

Alper NOYAN
Alper NOYAN - 13 yıl Önce

zaman da bizimdur... lakin eleştiri noktasında haklı cesur bey.. zaman'ın kültür sanat sayfalarını "herkes takip eder ve okur" demek için bir takım addamlara kalem oynattırlıyor. şimdi bu da abes.. kardeşim bir dönemler senin osayfalrında cahit zarifoğlu, rasim özdenören, yusuf kaplan gibi ustalar yazıyordu hrm de nefis şeyler yazıyordu.. noldiii

öze dönmek lazım öze... evet, ben gazeteyi bu noktada "içeriden" eleştiriyorum. gazetemiz kültür sanatta nefes almaı başarabiliyor mu? yoksa...

Müjgan Subaşı
Müjgan Subaşı - 13 yıl Önce

Zaman gazetesinin, Onur Caymaz'a verdiği kıymetin nereye dayandığını hep merak etmişimdir. Caymaz efendinin, bu, müslüman şair de neymiş menşeli dukak büken ifadesini, nereye oturttuklarını da merak etmiyor değilim. Zaman gazetesinin ve kitapzaman'ın yer vereceği kültür sanat gündemi ve yazar tercihleri de hep kışkırtıcı gelmiştir bana.Zaman'ın, Al gülüm ver gülüm, mantığı gerçekten itici yav.

iyi adam
iyi adam - 13 yıl Önce

cesur küçük cesur yazılar yazıyor. zaman külütür sanat'ta ve kitap zamanı'nda müslüman şair yazarlara yer vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. bu dindaşlarımız nasıl müslüman ben anlamakta zorlanıyorum. eline sağlık cesur küçük!

sevim iz
sevim iz - 13 yıl Önce

zaman her zaman kendi taifesi dışında kalan müslümanlara değersizmiş gibi davrandı, dindar olmayanlar tarafından da onaylanma ihtiyacı duydu. zamancı birilerine selam verseniz ya burs isterler ya gazeteye abone etmeye çalışırlar. ama imkanlarını da nedense hep ta öteki uca seferber ederler. amaçları o kadar ulvi ki biz dünyalılar anlayamıyor olabiliriz.

Elfi
Elfi - 13 yıl Önce

Mevlânâ Celâleddîn Rûmî hazretleri döneminde Yûnus'un Molla Kasım'ı gibi insanlar çoktur.
Hatta onlardan bazıları ağızlarına ne gelirse söylemekte
ve Hazreti Mevlânâ'ya hakaret etmektedirler.
Bir gün bir tanesi,Sen Hristiyanlara bile kucak açıyorsun,
Yahudilerle biraraya geliyorsun;
günah işleyenlere dahi gel diyorsun, sarhoşa el uzatıyorsun...
Böyle yapmakla İslâm'ın onurunu iki paralık ediyor, dinin izzetine dokunuyorsun.
cümlelerinden oluşan ve daha bir düzine hakaretle dolu bir me

Elfi
Elfi - 13 yıl Önce

günah işleyenlere dahi gel diyorsun, sarhoşa el uzatıyorsun...
Böyle yapmakla İslâm'ın onurunu iki paralık ediyor, dinin izzetine dokunuyorsun.
cümlelerinden oluşan ve daha bir düzine hakaretle dolu bir mektup gönderir Hazret'e.

O, mektubu açıp okur, tebessümle kâğıdın arka tarafını çevirir ve tek cümle yazıp geri gönderir.
Hazreti Mevlânâ o tek cümlede Sen de gel, sana da bağrımı açıyorum! der....

z.g
z.g - 13 yıl Önce

Arkadaşlar eleştirelim karalamayalım. Cesur Küçük eleştirmiş, yanlışınız var düzeltin demiş. Doğru olan da bu zaten. Ve eleştiri gerekli bir noktada. Vay efendim, müslüman şair yazarlara yer vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar, nasıl müslüman bunlar deyip vebale girmeyin. Birazcık daha aklı başında ve yapıcı eleştirilerde bulunun. Zaman'ın yapmaya çalıştığı her kesimden okura hitap edebilme kaygısıdır. Bence bu gerekli. Tabii bunu yapmaya çalışırken tüm dindar çevrenin sanat adamlarını unutması, ihmal etmesi hatadan da öte bir şey...


banner19

banner26