Onu Erbakan mı veto etti?

'Altan Deliorman hatıralarında bahsettiği bir olayı burada tekrar gündeme getiriyoruz. Erbakan'ın dört partili koalisyon hükümeti sırasında kimi veto ettiğini anlatıyoruz!'

Onu Erbakan mı veto etti?

 

Gazeteci yazar Altan Deliorman'ın Türk Yurdunun Bilgeleri adını verdiği son kitabı yakın zamanda yayımlandı. (Timaş) Kitap birbirinden önemli düşünce ve ilim adamlarımızın hatıralarından yola çıkılarak yazılmış. Her ne kadar bu çalışma hatırat kitaplığı adı altında basılsa da yalnız hatıra özelliği taşımıyor. Kitabın önsözünde de belirtildiği üzere kitapta bahsi geçen şahısların biyografileri ve hatıraları yer alıyor. Aynı zamanda kitap bir yazarın yer yer kendisini anlatmasından dolayı da otobiyografik özellik taşıyor.  

 

Türk Yurdunun Bilgeleri son elli yıllık tarihimize, resmi tarihten çok farklı açılardan bakıyor. Genç kuşak okurlar için özellikle milliyetçi fikrin penceresinden Türkiye'nin son dönem siyasal, sosyal ve kültürel hayatına odaklanabilecekleri önemli bir kitap. 

 

Uzun yıllar yazıyla uğraştığı için, Altan Deliorman'ın dili ve üslubu da kendini rahatça okutuyor.  

Siyasal kargaşaların, darbelerin, cuntaların ortasında bir fikrin savaşını vererek kâh düşen kâh yorulan bir irfan topluluğunun hatırasına tanıklık edebileceğiniz önemli bir eser kazandırdı Altan Deliorman bizlere.

 

Kitapta kimler anlatılıyor!

Kitapta hatıraları nakledilen isimlerden birkaçı şöyle; Ahmet Kabaklı, Erol Güngör, Ziyad Ebuzziya, Ayhan Songar, Zeki Velidi Togan, Cemal Kutay, Sabahattin Zaim… 

 

Kitapta bu isimlerin her biri hakkında ilginç hatıralar anlatıyor Deliorman. Zaman zaman siyasetin çarkına yakın konumlarda da bulunduğundan, bu çevreye ait anlattıkları da oluyor. Bunlardan en çok dikkatimizi çeken ise, Prof. Dr. Muharrem Ergin'in başına gelenler. 

 

Türkoloji ilminin en önemli isimlerinden biridir Prof. Dr. Muharrem Ergin. Türk diline ait birçok kaynak, eser onun tarafından gün yüzüne çıkarılmıştır. Yazdığı kitapların hemen tamamı bugün Türkoloji bölümlerinde ders kitabı olarak okutulmaktadır. İstanbul Üniversitesi'nde uzun yıllar çalışmalarını sürdürmüştür. Altan Deliorman da kitabında kendisini çok etkileyen Muharrem Ergin hakkında müşterek hatıralarına yer veriyor. Bunlardan biri de Necmettin Erbakan'dan aldığı veto. 

 

Muharrem Ergin'in adı dört partili milliyetçi bir hükümetin kurulduğu sırada Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarlığı için geçmektedir. Fethi Gemuhluoğlu müsteşarlığı kabul etmesi için Ergin'e dil döküyordur. Ergin ise buna pek sıcak bakmamakta sadece TRT Genel Müdürü olabileceğini belirtmektedir. Tam o günlerde Altan Deliorman'ın telefonu çalar ve Muharrem Ergin'in TRT Genel Müdürlüğü için kararnamesinin imzalandığını işitir.

 

TRT Genel Müdürü Olacakken…

Şimdi onun görevi Muharrem Ergin'e bu tayin kararını vermektir. O günün akşamı aralarında Nevzat Yalçıntaş'ın da bulunduğu bir ekip yeni hükümetin politikaları hakkında konuşmak için toplanmıştır. TRT için zaten Muharrem Ergin yazılarında ne yapmak istediği sıkça yazmış, bu akşam burada yeni görevi boyunca TRT'de neler yapacağını tekrar etmesine gerek yoktur.  

Ekip o akşam toplantısını yapar ve dağılırlar.

 

Ertesi gün gazeteler Nevzat Yalçıntaş'ın TRT Genel Müdürü olduğunu yazar. Muharrem Ergin'in başkanlığı için bir gün önce alınan karar ve imzalanan kararname havada kalmıştır.

 

Değişikliğin vebali ise Necmettin Erbakan'ın omuzlarındadır. “Güya Muharrem Bey'i o veto etmiş.”tir.  
 

Yakup Öztürk

Yayın Tarihi: 25 Mayıs 2009 Pazartesi 09:13 Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2017, 11:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
muhyiddin
muhyiddin - 13 yıl Önce

solcusununda milliyetçisinin de tek düşmanı var...erbakan hocamız...Allah hepsini ıslah etsin ya

hatice kübra ölmez
hatice kübra ölmez - 13 yıl Önce

Değerli Erbakan hocam bu ülkenin hep iyiliğini istemiştir ama ne yaparsa yaapsın bu ülkenin kodamanları bir türlü beğnmezler.

Yetimoğlu
Yetimoğlu - 13 yıl Önce

Bir bilgiyi okuyuculara aktarırken sebebleri ve sonuçları ile birlikte aktarmalı ki verim elde edilsin. Aksi takdirde aktarılan bilgi benim için havada kalmış mesnetsiz bir bilgi hükmündedir. Ayrıca hocamın hiç bir zaman bilerek islama, topluma ve insanlığa zarar verecek bir şey yapması düşünülemez. Sehven yapılan hata da affolur inşeAllah.

Nevzat
Nevzat - 6 yıl Önce

TRT Genel Müdürü Olacakken…Şimdi onun görevi Muharrem Ergin'e bu tayin kararını vermektir. O günün akşamı aralarında Nevzat Yalçıntaş'ın da bulunduğu bir ekip yeni hükümetin politikaları hakkında konuşmak için toplanmıştır. Doğrusu: O gün Yalçıntaş Hocamız eğitim çalışmaları için Yalova Termal tesislerde idi. Eğitim sırasında tel.geliyor (Başbakan Demirel den) ve Ankara'ya gelmesini TRT Gen. Müdürü olduğunu ve kararın da Cumhurbaşkanı Korutürk'e çıktığını söylüyor.

banner19

banner36