Öğretmenler odasının bir farkı olmalı

Öğretmenler odasının sohbetleri insanın ufkunu genişleten sohbetlerden ziyade günlük hayatımızın telaşlarına ayrılmış durumda. Sedat Palut yazdı.

Öğretmenler odasının bir farkı olmalı

Yan yana geldiğimizde hayatın geçmişte daha iyi ve güzel olduğunu söylüyoruz birbirimize. İnternetin, cep telefonlarının, koşuşturmanın, vs. hayatımızın içinde çokça yer almadığı, zamanın kendi hızında aktığı dönemlerde insanların birbirine anlatacak hikâyeleri vardı. Evet, zaman herkes için aynı akıyor ama geçmişten gelen hikâyelerin Eski Yunan’da olduğu gibi zenginleşerek evrilmesi insan ilişkilerini daha da zengin kılıyordu. Sohbet derinleştikçe dostluklar bakileşiyor, insan ruhunda kelimeler birikiyor, zaman hakikatine yaraşır bir şekilde duruyordu hayatımızda.

Bu zenginlik hayatın her aşamasında öyleydi. Öğretmenler odasında da… Yakın bir zamanda öğretmen bir arkadaşımla okuduğumuz bir kitap üzerine sohbet ederken arada bana şunu söyledi: “Öğretmenler odasında şu kitap üzerine sohbet edecek kimse yok, biliyor musun?” Tartışma buradan başka bir noktaya döndü. Öğretmenler odasının kalitesini tartışmaya başladık. Buradan hareketle yıllarca öğretmenlik yapan, kaleme, kitaba bir şekilde bulaşan öğretmen arkadaşlarımla konuştuğumda da durumun aynı olduğunu gördüm.

Öğretmenler odasının başka mekânlardan bir farkı kalmadı

Öğretmenler odasının sohbetleri insanın ufkunu genişleten sohbetlerden ziyade günlük hayatımızın telaşlarına ayrılmış durumda. Bir öğretmenin yeni aldığı arabanın tartışması günlerce sürebiliyor. Modeli, özellikleri… Ya da bir öğretmenin aldığı daire, sanki içinde diğer öğretmenler de yaşayacaklarmış gibi banka faizlerinden tutun da metrekaresine kadar konuşuluyor, öğreniliyor. Ya da eşlere dair yapılan iç dökümler… Öğretmenler odasının, mekânının ilk özelliği bu mu olmalı?

Onlar da öğretmendi

Bu tartışmalar insana haliyle geçmişteki idealist öğretmenleri hatırlatıyor. Mesela Behçet Necatigil kışın sert yüzünü gösterdiği günlerde Kars Lisesi’nin öğretmenler odasında arkadaşlarıyla ne konuşuyordu acaba ya da Pertevniyal Lisesi’nde? Mesai arkadaşlarıyla yazacağı şiirlerin dizelerini mi konuşurdu yoksa geçim kaygısını mı? ‘Hababam Sınıfı’nın yazarı Rıfat Ilgaz yazdığı karakterleri mi konuşmuştur? Eğer öyleyse ne keyiflidir. Üstad Beşir Ayvazoğlu bir zamanlar öğretmenler odasında edebiyat ve kültür dünyasının hangi ayrıntılarını, yazdığı hangi derin karakterin özelliklerini aktarmıştır diğer öğretmen arkadaşlarına. Tevfik Fikret, Faruk Nafiz Çamlıbel, Necip Fazıl Kısakürek ve diğerleri… Usta hikayeci ve bir davaya ömrünü adayan Mustafa Kutlu’yu öğrencisi olduğunuz okulun öğretmenler odasında bir düşünsenize…

Uzun lafın kısası öğretmenler teneffüs aralarında uğradıkları öğretmenler odasında bir ideali, birikimi konuşmak yerine günlük hayatın tatlı telaşlarını, içinde biriktirdikleri sıkıntıları konuşmayı tercih ediyorlar. Yukarıda ismini andığım öğretmenlere selam olsun.

Sedat Palut

Yayın Tarihi: 03 Eylül 2020 Perşembe 09:00 Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 07:30
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
öğretmen
öğretmen - 6 yıl Önce

öğretmenler odasında bizde sizin yaptığınız gibi başka insanları eleştiriyor yüzeysel yargılara varıyoruz. Köşe yazılarının artık ne kadar boş ve gündelik olduğundan dem vuruyoruz. Arabalarımız özellikleri hakkında konuşmak sizin gibilerin yazıları üzerinde konuşmaktan inanın daha eğitici oluyor. sağlıcakla

engineer
engineer - 6 yıl Önce

Bircok meslekte ciddi bir seviyesizlesme var. Mühendis,dr vb. Ama ogretmenler gunah kecisi oluyor. Fakat burda yazanlara da katiliyorum. Yalniz ogretmen camiasindaki cahil kesim nitelikli olanlarda daha fazla konusmak mesleko itibari mahvediyor. Mesela teneffuste hakarete ugramis bir ogretmen icerde Necip Fazil'i konusamiyor

Shukru
Shukru - 6 yıl Önce

Ben herzaman personele önem verilme taraftarıyım .personelin problemi çözülünce işlerini daha güzel ve içtenlikle yaparlar ve iyi sonuçlar ortaya çıkar.ve o öğretmenlerin ellerinde yetişen öğrenciler terbiyeli ve saygılı bir nesil olur .belki farklı konuya değinmiş olabilirim ama sizin yazınıza yakın diye düşün düm.

Abdülmecit
Abdülmecit - 6 yıl Önce

slm ben öğretmen aynı dertten muzdariptim sözlü fikri paylaşım pek olmuyor bari yazılı olur diye öğretmenler odasına bir duvar gazetesi belli fikir yazılar ve paylaşım kuralları astım benden başka paylaşan olmadı. belli başlı kitapları koydum bakan olmadı. aylık periyodik dergiler koydum onları da eve götürdü bazıları... bir günün sözü levhası astım kalem koydum beni şikayet ettiler m.akifin ve bediüzzemanın sözünü yazdığım için neymiş bilinmeyen kelimeler varmış odaya sözlük koymama rağmen.

Salih ogretici
Salih ogretici - 6 yıl Önce

Okullarda öğretmene çay içirmeyen bunu idarecilik zanneden bir suru mudur var...bu da olayin bir baska yönü

sedat palut
sedat palut - 6 yıl Önce

teşekkürler

Burçin aksoy
Burçin aksoy - 6 yıl Önce

Geçim sıkıntısı yaşayan öğretmen için bi ev ya da araba almak büyük başarı olduğu için bunun konuşulması normal kendini gerçekleştirdiğini belki de bu şekilde hissediyor sonuçta beslenme ve barınma temel ihtiyaç mental doyum sonra geliyor .

Lardri
Lardri - 5 yıl Önce

Bir konuyu konusacagiz kimseyi bulamazsiniz cunku kimse kitap okumuyor okuyanlar az bilgisi olanlarda taassub sahibi oldugu icin ortaya sadece kin ve nefret çıkıyor.


banner19

banner26