Ntvmsnbc'nin yuh dedirten haberi

Ntvmsnbc haber sitesinde bir haber çıktı ki evlere şenlik! Şair Enes Özel, bu habere büyüteç tuttu!

Ntvmsnbc'nin yuh dedirten haberi

Bilmemek ayıp değil 

Ntvmsnbc adlı haber sitesinin kültür-sanat bölümünde bugünlerde bir haber yayında. Başlığı: “İslami kesim bu şairleri okuyor.” Bence baştan sona bir dil sürçmesi olan bu haber metnini parçalayıp okumakta fayda var.

Ntvmsnbcİlk başta söylemek lazım, bu haber metni “muhafazakarlar sanattan anlar mı?” tartışmasının bir parçası ama amaçladığı şey ne bunu ilk bakışta pek anlayamıyoruz. Bu şairleri site okurlarına tanıtmak gibi bir amaçla yazılmış desek şairler hakkında yazılanlar o kadar anlamsız şeyler ki bu iyi niyetli yorumumuz havada kalıyor. Anlıyoruz ki bu kısa biyografik notlar sadece bir paravan, asıl söylenmeye çalışılan şey için bir vesile.

Haber içinde geçen şu korkunç  cümle örneğin: “Herkesin bildiği ve sevdiğini söylediği usta şairlerin kitapları satmazken İslami kesime mal edilen isimlerin kitapları yok satıyor.” Yani burada bir sınıflandırma yapılıyor. Bir yanda herkesin bildiği ve sevdiğini söylediği, yani usta oldukları konusunda herkesin uzlaşıya vardığı (kim oldukları konusunda hiçbir fikrimiz yok. hakkında kimlerin uzlaştığı da aynı oranda belirsiz. Herkes? Bu herkesin içinde ben var mıyım örneğin?) bir grup şair var, öte yanda ise belli bir dünya görüşüne mensubiyetleriyle öne çıkan başka bir grup şair var. Bu şairlerin usta olup olmadıklarını bilmiyoruz, haber metni içinde buna dair bir ifade yer almıyor, ama herhalde bu ikili konumlandırmada usta şairlerin karşısına yerleştirildiklerine göre tek numaraları sahip oldukları dünya görüşü olsa gerek. Haber boyunca altı çizilen, hatta haberin omurgasını oluşturan şey de bu. İslami görüşe sahip bu şairler yok satıyor. Neden? Bu sorunun cevabı haber metninde elbette açıkça belirtilmiyor, ama buna dair bir ima haber metninin geneline yayılıyor.

Cahit Zarifoğlu
Cahit Zarifoğlu

İşte şu cümlelerle ağızda gevelenip duran bakla çıkıveriyor: “Zarifoğlu, muhafazakar kesimde yer alan diğer isimlerden üslubu ve yumuşak tonuyla ayrılıyor.47 yaşında hayata veda eden Zarifoğlu, her ne kadar belli kalıplara mahkum olsa da, otoriteler onu sınıflandırılamayacak şairler arasında gösteriyor.” (Vurgular bana ait.) haber metninden öğreniyoruz ki bir davanın savunusunu yapan bu isimler arasında Cahit Zarifoğlu’nun başka bir yeri var. Peki neden? Çünkü onun yumuşak bir tonu var, çünkü onu her ne kadar belli bir kesim bağrına basmış bile olsa o sınıflandırılamaz. (bu şairler arasından piyangonun sevgili Cahit Zarifoğlu’na vurması da ayrı bir talihsizlik.) Böylece bu haber metni çok ince bir şekilde iki hamleyle okuyanın zihninde bir İslamcı şair! imgesi yaratıveriyor. İlk hamle bu isimleri herkesin üzerinde uzlaştığı şairlerin karşısına koyma, ikinci hamle ise Cahit Zarifoğlu’nu vesile kılarak diğer isimleri tersinden tanımlama.

İsmet Özel
İsmet Özel

Metnin gerisi ise apaçık çöp, “İkinci Yeni şairlerinin etkisiyle başladığı kariyerini sert sözlerle devam ettirdi.” denmiş mesela İsmet Özel için. Bu haber metnini en başta yer aldığı bağlam itibariyle çok ciddiye almamız mümkün değil zaten, ama bu kadarına da yuh derler bizim buralarda.

Metindeki diğer bütün problemlerin de üzerinde uzun uzun durmak gerek aslında. Ama ben burada işaret etmekle yetineceğim. İlk olarak şiir üzerinden böyle bir sınıflandırmanın yapılıp yapılamayacağı tartışılması gereken bir konu. En nihayetinde Türk şiirinde örneğin Tevfik Fikret ve Mehmet Akif yan yana durur, dünya görüşleri ne olursa olsun şiire benzer bir duyarlığı taşımaları nedeniyle. Bunun yanında her Türk şairinin, yazdığı şiir nasıl olursa olsun bir siyasi figür olması söz konusudur. Yani İslamcı şairler ve geri kalan herkese mal olmuş şairler gibi bir ayrım yapmak safdillikten başka bir şey değildir. Sonra İslamcıların sadece İslamcı şairleri! okuduğu iması da şiir okuruna hakaretten başka bir şey değildir.

Sonuç itibariyle bir şiir okurunun, bu haberin korkunç bir cehaletle hazırlandığını fark etmemesi mümkün değil. Şiir ise bildiğimiz üzere hakkında cahilce ahkâm kesilebilecek bir şey değil.

 

 Enes Özel yuh dedi

Editörün Notu: Aynı haberde Kamil Eşfak Berki’nin ismi Kamil Eşref Berki olarak yazılmış ve haberi ntvmsnbc’den alıntılayan sitelerin hepsi de, ısrarla bu vahim hataya düşmüştür.

Yayın Tarihi: 23 Kasım 2009 Pazartesi 08:38 Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2009, 10:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kakir Günyüzü
Kakir Günyüzü - 11 yıl Önce

Kaynak habere gittim. Seviyesiz bir haber. Üçkağıtçı herifler. Hem ispiyon kokuyor, yani hedef göstericilik yapılıyor, hem de oryantalistçe bir yaklaşım sözkonusu. Doğrusu dünyabizim'e bu gavurların yaptığını haber yapmanın anlamını da çözemedim. Böyle...

Süleyman Arif YILDIZ
Süleyman Arif YILDIZ - 11 yıl Önce

"Halk plajı doldurduğundan insanlar denize giremedi"haberi yapılmış yıllar önce..Aynı şey kanımca..

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

Hz. Peygamber devrinden beri -hatta Hz. Adem'den beri- İslam'a mesafeli olanların en sevdiği Müslüman pasif ve edilgen Müslüman'dır. Müslümanın sesi çıkmasın, Müslüman bizim statükomuza el vurmasın, bizi sorgulamasın en iyi kişi odur meselesi. İsterler ki siyasetle, yönetimle Müslüman'ın işi olmasın. Müslüman namazını kılsın, orucunu tutsun, ibadetlerini yerine getirsin ama kimseye örnek olmasın, kimseyi yanlış yoldan çevirmeye, putları kırmaya kalkışmasın. O yüzden sert konuşan sevilmez.

naz yagci
naz yagci - 11 yıl Önce

bu haberi kaynainda ilk okudugumda mideme biseyler saplanmisti. dedim bu tam bi seref ozurluluktur. azicik embesil bi insan altinda yatan mesaji anlamadan yalar yutar ve direk muslumanlik = otekilik'tir sartlandirmasina tav olur. amac bu cunku. sanki su ornekteki gibi: yesil derili uzaylilar bugun kent sokaklarinda ellerinde fotograf makinalariyla goruldu. topluma karismalarina cok sevindik. bazisi gazete bile okuyabiliyor. yasasin!

banner26