Necip Fazıl sömürülüyor mu?

Bir yazarın asıl varisleri okurları değil midir? Neden onlar için anlamlı çalışmalar yapılmıyor? Genç arkadaşlar, neyi bekliyoruz? İktidar nimetlerini mi?

Necip Fazıl sömürülüyor mu?

Necip Fazıl Kısakürek (1905-1983), Türkiye’de muhafazakâr kesim üzerinde sanatta ve siyasal düşüncede etkili olmuş bir şairdir. Solcuların Nazım Hikmet’i varsa, sağcıların ve muhafazakârların Üstad Necip Fazıl’ı vardır. Onun, hece ölçüsüyle yazılan şiirin Türk edebiyatındaki en önemli temsilcisi olduğu neredeyse genel kabul görmüştür. Metafiziği, tasavvufu, yalnızlığı, korkuyu şiirlerinde bu nicelikte işleyen bir başka şair var mı?Necip Fazıl Kısakürek

Lafa gelince “üstad” deniyor ama…

Günümüzde birçok sağ, muhafazakâr çevre Necip Fazıl’ı üstad olarak anıyor ama aslında onu üstad olarak kabul etmiyor. Çünkü ortada bu kabulün somut delilleri yok. Hiçbir müslüman şaire “Necip Fazıl Ödülü” verilmedi. Bir Necip Fazıl Kısakürek Enstitüsü, Müzesi, Vakfı yok. Onun adını kullanan hiçbir çevre, anma günleri düzenlemek dışında Necip Fazıl için değer üretmeye yönelik işlevsel bir adım atmıyor. Yoksa bu tutum, Türkiye’deki muhafazakârlığın bir gereği midir diye sormadan edemiyor insan. Hamasette ileri, icraatta geri bir muhafazakârlık…

Birkaç yıldır kitap sayısında patlama!

Necip Fazıl’ın sağlığında yayımladığı kitapların birkaç katı vefatından sonra yayımlandı, yayımlanıyor... Büyük Doğu dergisinde yayımladığı günlük yazıları, nükteleri bile kitaba dönüştürüldü, dönüştürülecek. Bulunan her yazısını ticarî değeri olan bir metaya, kitaba çeviriyorlar. Oysa merhum, hayatında bunları kitaplaştırmamıştı. Acaba kitaplaşmasını uygun mu görmemişti, yoksa fırsat mı bulamamıştı? En son, müellifi Necip Fazıl olan Nasreddin Hoca kitabı bile çıkarıldı!

Merhumun kitap bütünlüğü içerisinde düşünmediği, dolayısıyla üzerinde yeterince titremediği gazete yazıları bile konularına göre tasnif edile edile birçok kitaba dönüştürüldü. Bunun, savunmasız bir yazara yapılabilecek çok büyük bir vefasızlık olabileceği geliyor akla ister istemez. Ben böyle düşünsem neye yarar; demek ki ilgili kitaplar satılıyor, nitekim birkaç baskı da yapıyorlar.

Necip Fazıl KısakürekBütün yazdıklarımın en kısa özeti: Bu kitapların geliriyle hiç olmazsa yılda bir kez Necip Fazıl Şiir Ödülü de mi verilemez?

İşte Necip Fazıl’ın en ilginç kitaplarından bazıları: Nasreddin Hoca, Savaş Yazıları 1 (1939 – 1940), Savaş Yazıları 2 (1940 – 1943), Bediüzzaman Said Nursi.

Piyasada kaç kitabı var?

89’u “Bütün Eserleri” dizisi içinde, 7’si de dizi dışında olmak üzere 115 eseri içeren toplam 96 kitabı var Necip Fazıl’ın. Birkaç eseri başka yayınevlerince de yayımlanıyor ama bütün eserleri b.d. Yayınları’ndan çıkıyor.

 

Mehmet Sait Çakar haber verdi

Yayın Tarihi: 24 Ağustos 2010 Salı 11:43 Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2010, 21:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
cüneyt
cüneyt - 11 yıl Önce

adamdaki nasibe bak.felsefeciyken,sen kalk,şeyhe bağlan.şaşılacak bir dünyadayız.necip fazıl kısakürek'in hayatı bazı bilimci,felsefeci geçinip tarikatı inkar edenlere kapak olsun.

bir de şöyle gol atayım; cahit zarifoğlu 'aklını kravatın gibi çöz at' demiş bir şiirnde.acep neden demiş.sen kendini bilmezsin ya nice okumaktır diyen de yunus.bizim itikadımız sadık olmayı ön plana çıkarır.H.Z Ebubekir efendimiz örneğiyle.

....
.... - 11 yıl Önce

Beyazıt kitap fuarına gidip 2 ince necip fazıl kitabına %40 indirime rağmen 20 lira verince insana çok koyuyor abi :)

fatih çalışkan
fatih çalışkan - 11 yıl Önce

büyük puntolarla altına imzamı atıyorum. sadee ölüm gününde birkaç program yapmak yetmiyor.

Serdar Kesici
Serdar Kesici - 11 yıl Önce

Necip Fazıl her şeyiyle değerlendirelecek bir yazılacak, nükteleri bile bir kitap olması için yeterli.Ancak internet ortamında kişilerin uydurdukları hikayelerin kahra; ama internet ortamında Nazım Hikmet\'le yaşadığı bir sürü olay vardır.

Necip Fazıl kullanılıyor mudur?Aşikar bir şekilde kullanılıyordu.Necip Fazıl\'ı eserlerinden tanımayan gözünde bohem bir \'\'Nasreddin Hoca\'\' karekteri.Hakettiği değeri göremeyen, denildiği gibi bir müzesi bile olmayan

ibrahim alan
ibrahim alan - 11 yıl Önce

said çakar, adaşı edward said'in "tekinsiz eleştiri" dediği pencereden necip fazıl'a bakmış görünüyor. yani belli bir uzlaşı geleneğinin dışından genel kabullerin dışına çıkarak suya sabuna dokunmuş. iyi de etmiş. bütünüyle katılıyorum tespitlerine. "necip fazıl miti"ni "n.hikmet saplantısı"nı sorgulayabildiğiniz ölçüde üretken bir eleştiri çizgisini ikame etmeye başlarsınız ki bizim de en büyük eksiğimiz bu olsa gerek.

Sümeyra
Sümeyra - 11 yıl Önce

Serkan Abi'nin şu yazısını bir okuyun derim
http://www.milligazete.com.tr/makale/yasayan-necip-fazil-127086.htm

osman
osman - 11 yıl Önce

"...Hiçbir müslüman şaire “Necip Fazıl Ödülü” verilmedi. Bir Necip Fazıl Kısakürek Enstitüsü, Müzesi, Vakfı yok. .."

Hakikaten garip. Edebiyattan uzak biri olarak ben de, bunları ilk defa duyuyor ve düşünüyorum. Ne kadar da üretimden uzak, tüketim kültürünün esiri bir geleneğimiz var diye düşünüyorum.

Adem Falanca
Adem Falanca - 11 yıl Önce

Bu yazıda gerçek manada eleştiri kime yapılıyor onu bulup çıkartmak lazım. Yazılarının hepsinin kitaplaşma değeri olmadığına dair mi yoksa bunu kullanıp ticari amaç güden varislere mi? Efenim Üstad'ın yazılarına iciğine ciciğine ulaşmak isteyenler ya bu çalışmalardan faydalanacaklar ya da harıl harıl B D dergi-gazetelerini tarayacaklar. Kitaplaşacak değere sahip midir değil midir iyi düşünmek lazım eleştirmek için. Ticari amaç lafları için de niyet okuması yapmayalım şu mubarek günlerde....


banner26