Nasreddin Hoca'ya yazık ediyoruz!

Türkiye'de Halk edebiyatı ve Halk bilimi alanında çalışan beş kişiden biri olan Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, "Niğde Üni."ndeki konferansında Nasreddin Hoca hakkında ilginç bilgiler verdi.

Nasreddin Hoca'ya yazık ediyoruz!

Nasreddin Hoca’nın dünyanın ve Türkiye’nin her yerinde farklı kimliklerle tanıtıldığını vurgulayan Prof. Sakaoğlu; “O’na ait olmayan ve kişiliğine uymayan fıkralarla kültürümüzün büyük bir değeri olan Nasreddin Hocamıza yazık ediyoruz” dedi.

Nasreddin HocaNiğde Üniversitesi tarafından düzenlenen "Nasreddin Hoca'ya Yeni Bir Yaklaşım" konulu konferans, Fen-Edebiyat Konferans Salonu'nda yapıldı.

Akademik personelin ve öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konferansa Niğde Fatih Lisesi son sınıf öğrencilerinin de katılması dikkat çekti.

“Nasreddin Hoca’nın Avukatıyım”

40 yılını Nasreddin Hoca ve fıkralarını araştırmaya adadığını belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, “Nasreddin Hoca’yı her ortamda kolladım ve savundum, bu yüzden kendimi Nasreddin Hoca’nın avukatı olarak görüyorum” dedi.

Araştırmaları sonucunda Nasreddin Hoca’nın toplam 151 fıkrasının olduğunu vurgulayan Sakaoğlu, “Hoca’ya ait olmayan birçok fıkranın baş kahramanı Nasreddin Hoca olmuş. O’na ait binlerce fıkra uydurulmuştur. Mesela Hoca ile Timurlenk arasında 190 yıl zaman farkı olduğu halde Timur ile Nasreddin Hoca aynı fıkrada bir araya getirilmiştir.

Ezop’tan, Mesnevi’den, Arap Kadı Karakuş’tan fıkralar Nasreddin Hoca’ya mal edilmiştir. Bazen Nasreddin Hoca’nın dini, milli ve ahlaki değerlerine ters düşen hatta müstehcen olan fıkralar da ona mal edilerek, üzerinden prim yapmak isteyenler çıkmıştır” şeklinde konuştu.

“Nasreddin Hoca müslümandı"

Son zamanlarda Nasreddin Hoca'nın dini kimliği bir tarafa bırakılarak; önüne gelen herkesin, iyice araştırmadan Nasreddin Hoca fıkralarına müdahale ettiğinden şikayet eden Prof. Dr. Sakaoğlu, “Nasreddin Hoca’yı herkes kendine göre yorumlamıştır. Hoca’nın sırtından kazananlar var. Hocamıza yazık ediyoruz.

Hoca'nın dini bir kimliği vardı. Sonradan uydurulan fıkralarda Nasreddin Hoca'nın bu kimliği ile bağdaşmayan temalarla karşılaşıyoruz.

Nasreddin Hoca, iyi bir müslümandı. Müstehcen fıkraların kahramanı olması düşünülemez. Şu anda Nasreddin Hoca Fıkraları adı altında basılan kitaplara 18 yaşın altındakilerin okumaması için uyarı koyulması gerekir.

İlerleyen yıllarda Hoca’nın fıkralarını ayıklamakta iyice güçlük çekeceğiz. Hocamıza sahip çıkmamız lazım. Çünkü O, bizim kültürümüzü, dinimizi ve mizahımızı en iyi yansıtan bir değerdir.

Bugün sahip çıkılmazsa; ileride Nasreddin Hoca her kılığa giren bir kahraman haline gelecektir” dedi.

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu 

Konferans sonunda ilerleyen yaşına rağmen yaklaşık 1,5 saat ayakta kalarak konferansı tamamlayan Sakaoğlu’na günün anısına plaket takdim edildi.

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu 

Öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Niğde’den çok güzel izlenimlerle ayrıldığını ifade ederek; tekrar Niğde’ye gelmek istediğini belirtti.

 Edebiyat Öğretmeni Yazar Kibar Ayaydın

Edebiyat Öğretmeni Yazar Kibar Ayaydın, Fatih Lisesi'ndeki öğrencilerini getirmişti.

Akpınar Dergisi sahibi İsmail Özmel de Sakaoğlu'ya sohbet eden ve konferansı dinleyenler arasındaydı 

Akpınar Dergisi sahibi İsmail Özmel de Sakaoğlu'ya sohbet eden ve konferansı dinleyenler arasındaydı.

 Prof. Dr. Saim Sakaoğlu 

Bu satırların yazarı da, 1993-1994 yıllarında Selçuk Üniversitesinde hocası olan Prof. Dr. Saim Sakaoğlu'yla hasret giderdi.

 

H. İbrahim Tongur, konferansı izledi ve yazdı…

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2010, 10:27
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13