Namazın karakterimizdeki dönüştürücü gücü

Sizlere tartışılması gereken bir perspektifin uzantısı bir eserden bahsediyoruz bugün. Habercimiz kitabı beğendi, editörümüz soru işareti koydu!

Namazın karakterimizdeki dönüştürücü gücü

Karakter uzmanı namaz! Karakterini geliştirmek istiyorsan ey Müslüman kıl namaz, kıl namaz. Ama nasıl bir namaz?

Namazımızın karakterimizi geliştirmesi öyle hoppadanak olacak bir şey değil şüphesiz. Her işte olduğu gibi önce emek vermek gerek. Karakterimiz üzerinde olumlu manada değişim olması için dosdoğru ve devamlı bir namazımızın olması icap ediyor. Çoğumuzun bildiği gibi önce huşu, illa ki huşû şart. Yazarımız kitabında huşûyu şöyle açıklamış; "Namaz ibadetine duygusal, zihinsel ve ruhsal konsantre olmak... Aynı zamanda namaza odaklanma hâlini beş defalık bir tekrarla yaşayan kişi zihnini, duygularını bir noktada toplama yeteneğini kazanmaktadır. Bu yetenek, insanın hayattaki başarısını ve mutluluğunu etkileyebilir.”

Esma Sayın Ekerim, NamazSonuç bizi Mü'minun Suresi'ne götürüyor. Zira yazara göre tam da ayette buyrulan "Namazlarında huşûlu olan müminlerin kurtuluşa erdikleri…" ifadesi bu gerçeği vurgulamaktadır. Hatta uzman psikolog William Multon Maris, zihinsel ve duygusal odaklanma yeteneğinin, insanların üzüntülerine, meşguliyetlerine ve çatışan arzularına ket vuracağını ifade etmiştir. William James ise dehalar ile sıradan insanlar arasındaki en büyük farkın, dehaların akıllarını fıtri ve tabii özellikleri ile olduğu gibi korumayıp geliştirmeleri; bu noktada en önemli özelliklerinin de gayelerine ulaşmalarını sağlayan zekâ ve duygularını odaklama derecelerinin yüksekliği olduğunu vurgulamıştır. Buyurun işte ayetleri hazmedemeyenler de, buradan okusun. İbadetlere illa da bilimsel, uzman veya batı desteği arayan şahıslara bu kitapta istemediği kadar misal ve görüşler mevcut.

Aslında kitabı okuyunca dinimizin niçin namaza bu derece önem verdiğini de anlamış oluyoruz. Çünkü namaz önce ruh ve beden sağlığımızı, zihinsel, duygusal iniş çıkışlarımızı onarıyor. Sonra da maddi ve manevi temizliğimize dikkat etmemizi sağlayarak önce kendimize, ailemize tabiî ki de topluma karşı sorumlu insan olmamıza yardımcı oluyor. En önemlisi de kıymetini bilmediğimiz vaktimizi düzenliyor. İnşallah bizler de karakteri oturmuş, seviyeli, sorumlu bir kul olarak, kâmil insan olma yolunda ilerliyoruz böylece.

Kitapta işlenen bir diğer konu da namazın tüm ibadetleri kapsadığı ve ahlak kaidelerini de, ayrıca namazın sabırla, tövbeyle, şükürle, vefayla, sorumluluk ve diğergamlıkla olan ilişkisi. Tüm bunları öğrenmek isteyenlere Esma Sayın Ekerim Hanımefendinin Namaz ve Karakter Gelişimi adlı bu kitabı tavsiye olunur.

Esma Sayın Ekerim Hanımefendi'nin yüksek lisans tezinin tasavvufi içeriğinin genişletilmesiyle ve zenginleştirilmesiyle ortaya çıkmış. Yayınevinin hakkını yemeyelim; İnsan Yayınları'nın psikoloji dizisinden ilk baskısı 2006 yılında çıkmış, teşekkürü borç biliriz. Doğrusu hap gibi yutulacak değil sindire sindire okunacak kitaplardan.

F. Kebire Gündüz

Yayın Tarihi: 20 Ekim 2020 Salı 14:00 Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 14:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
M.Akalp
M.Akalp - 10 yıl Önce

Psikoloji dediğiniz insan bilimi , namaz da insan psikolojisini en iyi bilen yaratıcımızın emri.Dinin ve dindarlığın insanın ruh sağlığına katkısı ise bir gerçek.Namazla psikoloji ilişkisi niçin birilerini rahatsız ediyor olabilir?Klasik dini yaklaşım ve yorumlara alışkın olmanın bir ürünü olmasın...

banner26