Monna Rosa'nın gerçek hikayesi!

Monna Rosa'nın efsanelerinden birinde kız intihar eder. Başka birinde Karakoç reddeder kızı. Hangisi, ne kadar doğru?!

Monna Rosa'nın gerçek hikayesi!

Sezai Karakoç“Monna Rosa” Dünya şiirinin en görkemli “imkansız aşk” şiirlerindendir. Bu şiirle ilgili en az 20 farklı '' kırık aşk hikayesi'' anlatılır, hangisinin doğru olduğunu kimse bilmez.* Ancak bilinen gerçek şudur: Sezai Karakoç, biraz da o ''imkansız aşk'ın etkisiyle evlenmemiştir.

Sezai Karakoç tam 50 yıl boyunca yayımlamaktan kaçındığı Monna Rosa adlı kitabını ancak 1998'de okur karşısına çıkarır. Yeryüzünde kitap biçimini almadan bu kadar uzun bir süre sadece fotokoiyle çoğaltılarak bu kadar çok kişiye ulaşmış bir başka kitap var mıdır, bilmiyoruz.

“Monna Rosa” etrafında ağır bir sır perdesi vardır. Karakoç'un 19 yaşında yazdığı bu şiiri, niçin 1998'den önce kitap biçiminde yayımlatmadığı konusunda tatmin edici bir açıklama yoktur. Söylenen her şey, bir varsayımın kıyısında dolaşır. Şiirin Karakoç'un Mülkiye'deki biri için yazıldığına inanılır. Şiirin ilk versiyonundaki düzeni şöyle bir akrostiş vermektedir: Muazzez Akkaya. Ancak, Sezai Karakoç o konuda hiçbir bilgi vermemekte ve hatta, okurların, bu tür detayların üzerinde durmamaları gerektiğini belirtmektedir.

Muazzez Akkaya'nın kızı Ayşe Hanım'dan Ahmet Hakan Coşkun'a yıllar önce gelen bir not: ''Ben New York'ta doktorluk yapıyorum. Muazzez Akkaya'nın kızıyım. Annem Mülkiye'de okumuş. Öğrenciliğinde çok güzel bir kadınmış. Grace Kelly tipinde. Pingpong şampiyonu olmuş okulda. Bugün anneme Sezai Karakoç'un aşkını ve şiirini sordum. Annemin bu aşktan ve şiirden haberi olmamış. Ama şunu anımsıyor. Paltosunun cebinde şairi meçhul aşk şiirleri bulurmuş! Babamla evlenirken babama bu şiirlerden söz etmiş, babam da şiir yazmaya kalkışmış annem için ama tabii ki çocukça şiirler olmuş bunlar. Annem Hazine avukatlığından emekli oldu. Maliye Bakanlığı'nda çalışırken babamla tanışıp aşk evliliği yapmışlar. 48 sene harika bir evlilikleri oldu. Maalesef geçen hafta babamı kaybettik''

Ece Ayhan
Ece Ayhan

Ece Ayhan'a göre Sezai Karakoç'u 'pingponglu bir aşk mecnun kıldı: Monna Rosa. Kafasındaki kıza ihanet etmemek, derviş olmak için hiç evlenmedi.' ''Ha Sezai ha ping-pong masası/ Ha ping-pong masası ha boş tüfek/ Bir el işareti eyvallah ve tak tak/ Gözlerin ne kadar güzel ne kadar iyi/ Ne kadar güzel ne kadar sıcak/ Tak tak tak tak tak.''

 

 

Ali Yaşkın sordu

*GYY'nin notu: Monna Rosa'nın hikayesinin gerçekten de çok fazla versiyonu var. Ve hiç biri tam doğru değil! Hikayenin aslını şu an yeryüzünde 5'i canlı 6 kişi biliyor!

Ali Yaşkın kardeşimizin aktardıkları ise doğrunun tamı değil, eksikleri ve yanıltmacaları çok bir versiyonu. Muazzez Akkaya'nın kızı tarafından aktarılıyor olsa bile böyle bu.

Bilenlerden birisi bir tv kanalında yönetici. Şair.

Bir diğeri bir gazetede köşe yazarı.

Biri Genç dergisinde yazıyor.

Bilenlerden ve hatta tanıklardan biri şu an toprak altında. Bir şairdi o.

Biri vaktinde İsrail'de çalışmış bir diplomat.

Birisi bir siyasi partinin lideri.

Ben biliyor muyum, Allah bilir!

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2011, 12:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
aborjin
aborjin - 10 yıl Önce

bu kadar zorlamaya, şiirin etrafında bu kadar efsane üretmeye gerek yok arkadaşlar.o şairinde mahfuz olan bir durum.kurcalamanın bir anlamı ve bize kazandıracağı bir şey yok demek istiyorum.önemli olan bu şiirin bizim yaşamımızda ne gibi izler bıraktığı.gerisi laf ü güzaf.

Görkem Evci
Görkem Evci - 10 yıl Önce

Ahmet Hakan'ın konuyla ilgisi yazısına şurdan ulaşılabilir: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=5749463&yazarid=131

Böylelikle en azından "genç kızın intihar ettiği" ile ilgili hikâyeler safdışı kalıyor...
Ayrıca Gün Doğmadan isimli Sezai Karakoç belgeselinde bu şiirden bahsedilmiş ancak bu tür detaylara hiç girilmemişti.Sadece şiiri, kafiyeli şiir yazılmayan bir dönemde buna karşı kaleme aldığından bahsedilmişti. Bir pikniktide de Sezai Bey'in şiiri okuduğundan...

vita brevis
vita brevis - 10 yıl Önce

Zaman çabuk geçiyor, hayat kısa... Muazzez Akkaya kimdir bilsek ne fayda! üstad yazmış sana, bana, ona!
vesselam...

sezai
sezai - 10 yıl Önce

aşikar olmayaydı da daima saklı kalaydın bende...

walter
walter - 10 yıl Önce

neyse önemli değil ama hayalkırıklığı yaşadık

Mehmet Alaca
Mehmet Alaca - 10 yıl Önce

haberin başlığı: monna rosa'nın gerçek hikayesi. yazıyı gyy'nin notu dahil okuduk. öğrendik mi gerçek hikayeyi. ee? neymiş gerçek hikaye? editörün cevabı: öyle kolay mı kardeşim! sana 5 kişi biliyor diyoruz. daha ne diyelim. )

üstün bol
üstün bol - 10 yıl Önce

mevzuyu bilen 7. kişi fotoğraftaki uzun sakallı "kitapçı fatih" olabilir mi

...
... - 10 yıl Önce

Bu fotoğraftaki adamlardan biri olmasın ?


banner19

banner13

banner26