Mevlana'nın Moğollarla ilgisi ne?

Tarih, tarih olup unutulmaya terk edilince öznel ve özensiz yargıları ayıklamak için kimi eleştiri kitapları yayınlandı. Bunlardan biri de...

Mevlana'nın Moğollarla ilgisi ne?

 

Bugünü sağlam inşa edebilmek, ancak geçmişin doğru idrakinden geçer. Geçmiş hakkında doğru yargılara varmak için de doğru bilgilere muhtacız. Selçuk Üniversitesi Tarih Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mikail Bayram, Destursuz Bağdan Üzüm Yiyenler adını verdiği kitabında iğne ile kuyu kazıp muhtaç olduğumuz bu hakikatleri gün yüzüne çıkarmış ve ‘tarih belgelerden güç alır’ yargısını benimseyerek legal kaynaklarla sabitleyip bizlere sunmuştur.

Eleştiri şart!Mikail Bayram, Destursuz Bağdan Üzüm Yiyenler

Eleştirisiz bir toplum, ilmi ve fikri açıdan besmelesiz yapılan bir iş gibi ebterdir. Evet, kişi mahallesindeki caminin cemaatinden olmalı; lakin  yeri geldiğinde karşılaştığı olumsuzluklara tepki vermeyi de bilmelidir. Çünkü eleştiri, çağdaş düşünce yapısını benimseyen herkesin yapması gereken, bir nevi kötüleyerek iyileştirme sanatıdır. İşte bu eser ülkemizde sınırlı sayıda yazılan iyileştirme çalışmalarının en güzel örneklerinden biridir.

Hesapsız dayak eylemi

Mikail Bayram’ın merhum hocası Orhan Şaik Gökyay, “Destursuz Bağa Girenler” isimli bir çalışmasıyla eleştiri yazılarını bir araya getirip neşretmiş ve Mikail Bayram’a: “Sen de bu eleştiri yazılarını bir araya getir ‘Destursuz Bağdan Üzüm Yiyenler’ adıyla yayınla.” demiştir. Bu güzide eserin meydana geliş serüveni böyle. Hocası ve öğrencisi “Destursuz bağa giren hesapsız dayak yer.” atasözünü düstur edinip eleştirileri ile muhataplarına en güzel cevabı vermişlerdir.

Makyaj temizleme eylemi

Bu kitap, tarihin o dönemlerindeki eserlerin mevcudiyetinin bilinmemesi, mantık hataları, belge eksiklikleri, çıkar sağlama düşünceleri gibi birçok sebepten ortaya çıkan yanlışlıkları bir nebze osun düzeltme çabasıdır. Yeni araştırma yapacak olanların yolunu biraz daha açma çabası olarak da nitelendirilebilir.

Mikail Bayram., akademisyenlere bilimsel çalışmalarında yol gösterecek, onları aydınlatacak makale ve tenkidlerle dolu bir harita niteliğinde olan bu kitapla ayrıca hünerbaz intihalcilerin de makyajlarını temizleyip, sağlam argümanlarla olayların içyüzünü ortaya çıkarmıştır.

Mevlana-Mevlevilik ile Moğol ilişkisi

Kitaptaki makaleleri okumaya başladığınızda önyargıları bir yere bırakıp geniş ufuklara yelken açacağız. Hele de benim gibi tarihi seviyorsanız, derinliklerine dalmak için muhteşem bir kitap. Kitabın beni en çok etkileyen, ikna edici ve mebzul miktardaki örnekleriyle beni münzevi bir telaşa sürükleyen kısmı Mevlana-Mevlevilik ile Moğolların sıkı ilişkilerinden bahsettiği bölümdür. Yazar, kitapta ayrıntılarıyla açıklamış bulunduğu bu konu doğrultusunda Mevlana ve Mevleviliğin tekrar gözden geçirilmesini ve değerlendirilmeye tutulmasını istemiştir. Umarım bu konunun mütehassısları durumu tekrar ele alıp bizi de aydınlatır deyip bu mevzuyu üstadlara havale ediyorum

Yazarın otuz seneye varan zaman süreci içinde yayımladığı, makalelerin büyük çoğunluğunun, tarih ve kültür tarihi alanında yapılan çalışmalarda meydana gelen hatalara yönelik eleştirilerin oluşturduğu bu kitap okunmaya ve incelenmeye değer.

 

Sümeyye Kavgacı “destur” diyerek aktardı

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2011, 09:34
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esad Eseoğlu
Esad Eseoğlu - 8 yıl Önce

Objektif bir sekilde, bulundugumuz 'mahalle'nin hassas bir konusunu cok da fazla tas atmadan aktarmissiniz. Zira Mevlana hakkinda elestri yapanlar cok da sevilmez. Bu haberin de yayinlanmasi guzel olmus, en kisa zamanda incelenmeli. Tesekkurler.

Hüseyin Topşir
Hüseyin Topşir - 8 yıl Önce

Çok güzel bi yazı.Kitabı en yakın zamanda alıp okuyacağım

kerem saltuk
kerem saltuk - 8 yıl Önce

bizde selçuklu tarihi, türklerin anadoluya gelip anadolunun islamlaşması süreci tarihi olarak araştırmalardan uzak kalmıştır bunun nedeni kaynakların azlığıdır. kaynaklar niçin az haçlı seferleri, moğol istilası, devletlerin beyliklerin yıkılıp yokolmasından dolayı anadolu birkaçkez tarumar edilmiş selçuklular üzerine söz söyleyen ender insanlardan birtanesi mikail bayram hoca diğeride osman turandır. konuyu uzatmadan mevlana konusunda konuşmadan önce ahileri. ahi evranı babaileri. baba ishak

kerem saltuk
kerem saltuk - 8 yıl Önce

baba ilyası kirmanileri kalenderileri iyi bilmek gerekir. birde hacı bektaş veliyi tabi bu konular konuşulurken oryantalist bir ağız kullanmadan konuşmak özellikle mikail hocanın tezleri ve makaleleri bir bütünlük içinde okunmalıdır. mevlanaya da buradan bu bütünlüğün içinden bakılmalıdır.

prenses
prenses - 8 yıl Önce

Eveet bu hoş yazıdan da öğrendiğimiz üzre tarihi araştırmaya muhtacız...

Y. T. Günaydın
Y. T. Günaydın - 8 yıl Önce

Mikail Bayram'ın Mevlana - MOğol ilişkileri konulu kitabıyla Nasreddin Hoca-Ahi Evran ilişkisini ele aldığı kitabını okudum. Hiç ikna edici değil. Bayram'a göre Nasreddin Hoca bile Nasreddin Ahi Evran! Mevlana Moğollar için "içimizde eriyecekler, müslümanlaşacaklar" demişti. Tarih onu haklı çıkardı. Müslüman Moğollar Anadolu'da İlhanlılar adıyla anıldılar. Ahi Evran'la Mevlana'nın Moğollara karşı tavrındaki fark sadece bir yaklaşım farkıdır bana kalırsa.

cihad meriç ahibabazade
cihad meriç ahibabazade - 8 yıl Önce

bazen siyasi tercihleri tartışmakla kişinin değerini tartışmak birbirine karıştırılıyor.
kişi önemli olabilir; fakat siyasi olarak o gün doğru gördüğü yanlışta olabilir.

Siyasi tavırda iki damar vardır.
ya ikitdara ve güce karşı olacaksın.
ya da durumu idare edeceksin.
bugünüde birileri yazacak ve kimilerini muhalif kimilerini yandaş yazacak.

bugünde bazıları siyasi olarak Hazreti Mevlana gibi davranıyor.
Hayatımızda eksik olan Hazreti Konevi ve Ustamız Ahi Evran'nın tavrıdır.

banner19

banner13