Kandiller mi Kutlu Doğum mu?!

Cesur Küçük arkadaşımız Mevlid kandilimizde Kutlu doğumu mu kandilleri mi daha çok seviyoruz, bunu soruşturdu! Biraz kendi içimizde soruşturdu! Hayırlı bir şey yaptı diye düşünüyoruz!

Kandiller mi Kutlu Doğum mu?!

“Efendime vermek için

Yirmi yedimden gün aldım

Yirmi yetimden gül”

 

Mevlid Kandilimiz mübarek olsun. Soruşturmamıza bu şekilde girelim ki niyetimizin halis olduğu anlaşılsın.

 

Kandil denildiği zaman aklımıza mevlidler, lokumlar, gül suyu, trt geliyor. Biraz daha büyüyünce tartışmalar geliyor. Kandiler vardı, kandiller yoktu... Kandil gecelerinde İstanbul camilerinde dolaşmak geliyor.

Kutlu Doğum Haftası denildiği zaman Bakırköy Meydanı'nda gül dağıtan gençler geliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, bir kısım dernek ve vakıflarımızın etkinlikleri geliyor.

Biz de sitemizin müdavimleri ve yazarlarıyla  Mevlid Kandili münasebetiyle bir soruşturma gerçekleştirdik..  

“Mevlid Kandili mi? Kutlu Doğum Haftası mı? Hangisini tercih etmeliyiz? Neden?”

 

Bakalım kimler neler demiş..

 

Zeki Bulduk (dunyabizim yazarı,öykücü)

 

“Diyanet'in ritüelleri dahilinde bakılırsa Kutlu Doğum Haftası sanki "Luteryen" bir hal gibi duruyor. Lakin, açılan yol hayırlıysa Kutlu Doğum Haftası da kabulümüzdür. Resmiyeti var, desek de; 27 Nisan e-muhtırası'nın da "Kutlu Doğum Haftası" üzerinden mahallemize boca edildiğini de düşünürsek; Kutlu olsun o muhteşem doğum!


Kandil... denildi mi garipliğimiz gelir aklıma. Garip ümmetin beş gecesi var, "Kandil akşamları günahlarını yaktıkları". Bir de sönmüştür ateşperestlerin sönmez sanılan ateşi; doğmuştur nûr!
Elektrik lambalarını kırmanın vaktidir; şimdi kandillere değsin gözümüz.

 

E Fatih Bilge (dunyabizim ve cemaat.com yazarı)

 

Kandil. Daha samimi, daha geleneksel geldiği için. Kutlu Doğum Haftası ise resmi kalıyor kandilin yanında. Kandil denildiğinde 'hacı amcalar' zihnimde beliriyor. Kutlu doğum haftası denildiğinde kravatlı, takım elbiseli insanlar. Hem Kutlu Doğum Simidi diye bir şey görmedim ben, ancak her kandilde "kandil simidi"miz olur bizim. Ayrıca az önce google'dan baktım, Mevlid Kandili 412.000 defa, Kutlu Doğum Haftası 1.890.000 defa geçiyor. Bu da kutlu doğumun yaygınlaştırılmaya çalışılmasıdır diye düşünüyorum.

 

Yılmaz Yılmaz (dunyabizim ve medyahayat.com yazarı)

 

Kutlu Doğum diyorum. Hâlâ efendiler efendisinin doğumuna, arzı şereflendirmesine bigane insanlar var. Buna belki “nevzuhur bir icattır bre densüz” diyeceksiniz…

Haklısınız, öyledir.

Ancak; kutlu doğum haftası ya da ayı diyerek insanların belli ritüeller içerisine hapsettiği, adettedir diyerek yaptığı günü kurtarma ibadetini günlere hatta aylara tebdil edebilirsiniz.

Kalbin yeniden doğduğu ve doyduğu anları çoğaltmak adına efendim.

Kandil geleneği yaşamalı muhakkak…

Kutlu doğuma da el verilmeli…

 

Abdussamed Bilgili (dunyabizim.com yazarı,serseri dergisi makinisti)

İçinde Allah olan, duygularımızı rikkat ve titizlikle tetikte tutacak her gün, her hafta iyidir, güzeldir, önemlidir. Kandil geleneği sanırım II. Selim döneminden sonra hayatımıza giriyor. Ben çok naif, çok tatlı, çok şık buluyorum kandilleri. Işıl ışıl bir görüntü hücum ediyor içimize. Çocuklar filan kapı kapı dolanıyor. Şeker, dua, cami, Allah... Bir sürü güzel şey boca oluyor zihnimize. Hatta öyle sanıyorum ki yaygın kanaatin aksine peygamberimiz bu günde oruç tutulmasını istemiyor. Bir bayram gibi görüyor kandil gününü. O halde biz de öyle görmeli, gereğini bellemeliyiz

Mehmet Fatih Kutan (dunyabizim ve yolcu dergisi yazarı)

Kandil. Bunca mağara barındıran yüzler arasında, ayakların birbirine dolandığı bulvarların griliğinde, taşıtlar, solgunluklar, soysuzluklar, başkentler ölümler, vebalar, Beydeba, İkbal, Camus çıkmazlarında, elbet kandil. Kutlu doğum ve hafta meseli, bana iç açıcı gelmiyor pek. Bu doğum ne 'kutlu' tabiriyle, ne de hafta aralığında algılanabilir. Vakt'i haftalara biz ayırmadık. Biz pusula istiyoruz. Işık hâlinde bir pusula. Kandil ..

 

Yavuz Altınışık (karagöz dergisi)

Kürşat Oğuz'un Akşam Gazetesi'nin kitap eki için İsmet Özel'le yaptığı röportajdan bir alıntı ( ocak-2006)
"Kürşat Oğuz soruyor:
Sadece İslam değil, Hristiyan kültürü hakkında da malumatınız var. Şiirlerinizden anlaşılan bu. mücadele etmek için mi öğrendiniz?
İsmet Özel cevaplıyor:
En azından farkın ne olduğunu bilecek kadar vakıf olmak lazım. O  farkın ne olduğunu bilmediği için insanların çoğu rüzgarlara kapılıp gitti bu topraklarda. Mesela kandiller kutluyoruz yortularımız olmadığı için. Orjinalinde böyle bir şey yok. Bilgilerim beni yanıltmıyorsa, Mevlit Kandili, Fatih'ten itibaren kutlanıyor. İslam tarihinde 700 yıl olmayan şey o zaman oluyor. Benzer şeyler çok..."
Ebabil Yayınları'ndan çıkan "Toparlanın Gitmiyoruz" kitaplarının birinci cildinden alınmıştır. sayfa 358..
hürmet ederim..

 

Sami Yaylalı (dunyabizim ve genç dergisi yazarı)

Kandil..İslam geceyi ve dünyayı aydınlatan bir dindir. İslam'da bildiğim kadarıyla hiçbir şey haftayla anlatılmaz. Kadir Gecesi Ramazan'ın son haftasında değildir mesela Ramazan'ın son on gününde aranır. Kutlu Doğum Haftası, Kandil programlarını yaymak için uydurulmuş bir şeydir diye düşünüyorum.

 

Sitemiz yazarlarının verdiği cevaplar bu şekilde. Bir de msn ve başka yollarla ulaştığımız cevaplar var..

 

Ayşegül Genç (Genç Dergisi ve cemaat.com yazarı)

Biri sabit doğum günü 20 nisan. Miladi olarak o yıl Rebiyülevvel' in 12'si 20 Nisan imiş.. Bu sabit olan. Kandil ise ay hareketlerine -hicri- göre olup değişen. Bunu da kandil adı altında kutluyoruz... Kandilin günleri dolaşmasını günlerin şereflenmesi olarak düşünebiliriz. Diğer durum ise efendimizin doğumun sene-i devriyesi...

 

Hasan Sarı (öğrenci, Sivas'ta yaşıyor)

Dün İsmet Özel Sivas'a gelmişti. İslam'ın Hristiyanlaştırılmasıyla ilişkilendirmişti Kutlu Doğum Haftası'nı. “İslam Hristiyanlaştırılıyor, Diyanet İşleri vs. eliyle düzenlenen Kutlu Doğum Haftaları bunların eseri” demişti.

 

Aynur Koç (öğrenci, ekşi sözlük yazarı)

Bu sene 8 Mart gecesine denk gelen, Hicri takvime göre Sünnilerin Rebiulevvel ayının 12. gecesi Şiilerin 17. gecesi kutladığı, Efendimiz'in dünyaya teşrif ettiği gece Mevlid Kandilidir. Mevlid aynı zamanda ''doğum zamanı'' demekmiş.

Kutlu doğum haftası  ise,1989"dan bu yana Diyanet İşleri ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen efendimizin doğum gününü de içine alan, bu yolla onun prensiplerini ve insanlığa getirdiği yüce değerleri, günümüz şartlarını da dikkate alarak insanlığa ulaştırmak amacıyla  düzenlenen organizasyondur.

 En sevdiğim yönü, o hafta yolda tanımadığın kişilere gülle beraber Efendimiz'in  hadislerini iletmektir..

 

Ömer Bulut (öğrenci, birebir sözlük yazarı)

Mevlid Kandili.. Bana hep bu sıcak geliyor. Öbürü böyle bir şov, bir böyle Müslüman çocukların ağladığı, okurken ağladığını sandığı şiirler organizasyonlar falan.. Namaz kıl, kandil simidi ye, dua et, tesbih çek abi bu gecede!

 

Ercan Gülbilge (Sivas, Gürün, Sularbaşı Köyü'nün imamı, 31 yaşında)

Bak Cesur. Bu soruya Kutlu Doğum Haftası derim ben. İlçemizde çok güzel etkinlikler yapılıyor. Peygamberimizi gündeme getiriyor. Aslında ikisi de çok önemli. Biliyorsun köyde namaza gelmeyen adamlar kandiller olduğu zaman camiyi dolduruyor. Gelenek olarak kandillere bir bağlılık var..

 

Enes Tufan (öğrenci, Star Gazetesi Açık Görüş eki yazarı)

Abi işin kökenini pek bilmiyorum, bu yüzden yorum yapamayacağım. Kandil de olsa, Kutlu Doğum'da olsa ben Peygamberimi çok seviyorum. Amaç bu değil mi zaten?

 

Son olarak

Asım Gültekin (Dunyabizim Genel Yayın Yön., Cafcaf Mizah Dergisi GYY)

Kandiller bir şekilde yerleşmiş, yayılmış. Geleneksel olan, fıkhen, sonradan yerleşmiş denebilecek bir yanı var. Miraç ve Kadir gecesi hariç Kur"an"da olmayan geceler. Ama Kur"an"da yok diye de “Vay efendim, siz nasıl kandil kutlarsınız, hurafe yaparsınız!” diye ümmetin beş vakit camilere giden, kandilden kandile camilere giden insanlarına kızamayız! Onlara ancak hürmet ederiz, ellerinden öperiz!

Kutlu Doğum Haftasını ise bu çağda, bu daraltıcı, bunaltıcı devirde “nasıl bize ait şeyleri koruyabiliriz, bugüne zayıflamadan taşıyabiliriz kıymetlerimizi” kaygısının yansıması bir girişim olarak görüyorum! Onu da hemen yargılamamak lazım! İsmet Özel"in kutlu doğumu hristiyanlaştırmaya yönelik bir iş değerlendirmesini de yabana atmamak lazım! İran toplumunun İslamı algılayış biçiminde hristiyani bir yan olduğunu düşünürüm ben. Bu kutlu doğumda da öyle bir tat görüyorum. Ama en azından adına Kutsal doğum denmemesi de hoşuma gidiyor! Zira kutlu ile kutsal o kadar çok karıştırılıyor ki! Ve kutsallık daha çok hristiyani bir yaklaşımın tezahürüdür!  

 

Peygamberimize mektup yazdırmaların çok reel olmayan, arabeskçe bir “sevgiyi ifadelendirme biçimi” olduğunu düşünüyorum. Sevgiyi tüketen, azaltan bir tarafı olduğunu düşünüyorum.

 

Fakat bu modern çağda bir müslüman olarak kalabilme çabalarını da bir çırpıda harcamaktan yana değilim!

En güzeli, güzel güzel hadis okumak! Birlikte hadis okumak! Abicim, çok yakın arkadaşına mesaj çekmeyi bırak da şu uzun zamandır eline almadığın bir hadis kitabını eline al, iki hadis oku!

Tüm kardeşlerimin kandilini tebrik ederim!

 

Soruşturan ve herkese şükranlarını sunan...

Cesur KÜÇÜK yazdı 

 

 

Yayın Tarihi: 08 Mart 2009 Pazar 21:46 Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2011, 11:09
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
vdcfh fjjfıfh
vdcfh fjjfıfh - 13 yıl Önce

E şıkkını düşünen çıkmamış hiç, bu bir facia...

banner19

banner26