Kafadengi muhabbet divansız olmasın!

Kanada'dan kardeşimiz Kafa Dengi'ne bir şeyi yakıştıramamış. Üzülmüş, canı sıkılmış. Kafa Dengi'ni seviyor elbet. Derdi başka değil..

Kafadengi muhabbet divansız olmasın!

 


Gurbet elde, kafa dengi bulmak kolay değildir. Yarenlik edebileceğin, dertleşebileceğin... Neyse ki internet var.

Kafamızın dengi bir program

Zaman zaman internetten güzel bir sohbet bulup dinliyorum. Bazen Türkçe bir şeyler dinleme hatrına, bazen konuşmalara yansıyan o insan sıcaklıklarını hissedebilmek için, bazen de sırf efkar dağıtmak için... Bilenler bilir, Kafa Dengi programı da işte böyle bir program; zevkle izliyorum. Kah kızarak, kah takdir ederek, ama zevkle, çoğu kez de sohbete, misalen müdahil olarak. Bu arada, böylesi hoş şeyleri YouTube'a yükleyenlerden de Allah razı olsun. Himmetleri daim ola.

Geçenlerde, programı seyrederken yine celalleniverdim. Sohbetlerinde daldan dala atlayan, Batı felsefesinden Doğu hikmetine, müzikten, sinemaya, edebiyata, tarihten güncele pek çok meseleye "değinen" bu üç genç " kafa dengi " arkadaş, bilinmesi gereken şeylerden bir şeyi bilmediklerini kendileri dile getirdiler. Şöyle ki:

Onlar da mı bilmiyormuş?!

En sonki programların birinde konu Divan Edebiyatına geldi. Tarık Tufan "Ben hiç anlamam divan edebiyatindan, gerçekten bilmiyorum" dedi. Selahattin Yusuf da, neredeyse her programa maharetle sıkıştırmayı becerebildiği, Nedim'in meşhur " Yok bu şehr içre..." beytini , ilk kez başını gözünü yarmadan söyleyebildi. Sanırım, bu beyit de hafızasındaki tek berceste.

Programdaki diğer arkadaşın zaten o taraklarda bezi yok gibi... Anlaşıldı ki, bizim Kafa Denkleri'nin divan edebiyatı malumatı, lise düzeyinde... bile değil. Ne bileyim, bizim zamanımızdaki edebiyat hocaları, en azından üç beş gazel ezberletirlerdi. Seksenler'de... Açıkçası, Kafa Denkleri'nin divan edebiyatından çakmaları beni üzdü.

Atamızdan yadigar...

Osmanlı'dan bize kalan sadece bir kaç şeyden biridir, Divan edebiyatı. İbrahim Tenekeci'ye sorar iseniz, iki şeyden biri: Camiler ve divan edebiyatı... Divan Edebiyatı, haklı olarak iftihar ettiğimiz o şanlı mazinin tüm kültürel kodlarını, mazmunlarını, mana dünyasını havidir. İddialı olur mu bilmem ama divan edebiyatını şöyle böyle bilmeyen biri, bu topraklarda, okumuş mokumuş, hele ki aydın pozlarına hiç bürünmesin. O, dün'ünün cahilidir. Çok istikbal de vaad etmez.

Türkçede yazan, bu dille tefekkür eden, i'mal-i fikr eden bütün murekkep yalamışların, ehl-i kalemin, divan edebiyatını bil-me-leri gerekiyor; hiç olmazsa, üç beş dakika bile olsa , mevzu üzerinde konuşabilecekleri malumatları müktesebatları olmalı. Mesela, Nabi Efendi'nin hangi yüzyılda yaşadığını, Sultan Süleyman’ın şair mahlasını, Su Kaside'sini kimin kaleme aldığını, gazelin, kasidenin ne demek oldugunu vs...

Divan edebiyatı muhabbetini özledik

Şimdengerü, Kafa Denkleri'nden Divan Edebiyatı'na biraz bakmalarını bekliyoruz. Her programda şöyle hoş bir gazel, hele ki tecvidiyle bir mısra-i berceste terennüm etseler fena mı olur! Hem ne güzel olur. Sırrı Süreyya, zaman zaman bunu yapmaya çalısırdı kafa dengimiz iken.

Yazık ki, bugün biz Türkiye'de hala "sadeleştirmek" ile meşgulüz. Sadeleştirme, ‘alalade'leştirmedir. Meluf olanı, munisleştirme, evcillestirme ameliyesi... Halbuki, orijinal eserin lisanı da nev-i şahsına mahsustur. Divan edebiyatının lisanı da, bizim bin yıllık medeniyetimizin anahtarıdır. Dünya çapında "eser" vermekten söz edenler, o kaynağa yönelmedikçe yerinde saymaya mahkumdur.

Neyse, uzatmayalım. Dediğim gibi, gurbet illerde, kafa dengi bulmak zordur. Ben Kafa Dengi'ni yine zevkle izlemeye devam edeceğim. Hele bir de zaman zaman o eski şuaramızı konuştursalar, konuştukları mevzuları bir de Şeyhulislam Yahya’ya, Baki’ye, Şeyh Galib’e sorsalar, o güzelim şeker şerbet mısralarla süsleseler muhabbeti... Sohbetler daha keyifli olacak.


Engin Sezen, Kanada’dan izliyor

Yayın Tarihi: 12 Şubat 2012 Pazar 00:27 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2012, 08:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ne önemi var
ne önemi var - 10 yıl Önce

Engin Sezen ağabeyimiz güzel üslubu ve diliyle keşke hep yazsa..

meryem karagöz
meryem karagöz - 10 yıl Önce

Bilen biri çağrılır bu tür durumlarda Hayati İnanç misal..

banner26