İstanbul'da Kültürel Etkinliklerde Hep Aynı İsimler mi Konuşuyor?

Edebi mahfillerde sıkça dile getirilen bir şeydir: 'Belediyelerde de hep aynı kişiler konuşuyor/çağrılıyor', 'Belediyeler kültüre destek olmuyor', 'Belediyeler nitelikli kültür etkinliklerine destek olmuyor' vs vs… Bunlar ne kadar doğru? Gerçekten belediyelerin kültüre verdiği destek hep sözde mi kalıyor yoksa –hakkını yemeyelim- birşeyler yapılıyor mu? O yapılan şeyler ne kadar nitelikli? Sizin için araştırdık. İstanbul özelinde, gerek büyükşehir belediyesinin gerek 39 ilçe belediyesinin Kasım 2017 kültürel etkinlik takvimlerini taradık ve seminer veren, atölye ve söyleşi düzenleyenlerin isimlerini çıkardık.

İstanbul'da Kültürel Etkinliklerde Hep Aynı İsimler mi Konuşuyor?

Edebi mahfillerde, entelektüel dedikodu ortamlarında hep konuşulan, hatta bazen sosyal medyada falan da dile getirilen bir şeydir: “Belediyelerde de hep aynı kişiler konuşuyor/çağrılıyor”, “Belediyeler kültüre destek olmuyor”, “Belediyeler nitelikli kültür etkinliklerine destek olmuyor” vs vs…

Bunlar ne kadar doğru? Gerçekten belediyelerin kültüre verdiği destek hep sözde mi kalıyor yoksa –hakkını yemeyelim- birşeyler yapılıyor mu? O yapılan şeyler ne kadar nitelikli? Sizin için araştırdık. İstanbul özelinde, gerek büyükşehir belediyesinin gerek 39 ilçe belediyesinin Kasım 2017 kültürel etkinlik takvimlerini taradık. (Tüm belediyelerin ilgili internet siteleri haberin en altında… Bu aşağıdaki sonuçların sağlamasını yapmak isteyenler bakabilirler.)

Tabi bu etkinlikler düzenli mi değil mi? Yani her ay tekrar eden etkinlikler mi? Bu noktada şunu söyleyeyim: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ve Zeytinburnu, Üsküdar, Pendik, Eyüp gibi bazı ilçe belediyelerinin, seminer-söyleşilerini etkinlik dönemi boyunca her ay düzenli bir şekilde devam ettirdiğini biliyoruz, görüyoruz. Yani gerek moderatör ve konuk’lu söyleşiler olsun, gerek seminerler olsun, moderatörler ve seminer verenler her ay sabit. Ki zaten geçmiş ayların etkinlik takvimlerine de ulaşılabiliyor bu saydığım belediyelerin internet sitelerinden. Dolayısıyla, eksiğiyle-gediğiyle, etkinliklerde konuşanlar-moderatörler bakımından bu aşağıdaki tablonun resmin genelini yansıttığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Titizlikle incelemeye çalıştık, ama hatamız-eksiğimiz tabii ki olabilir. 

İktidara ya da ana muhalefet partisine mensup belediyelerin (Ki zaten İstanbul büyükşehir de dahil belediye yönetimlerinin 26’sı Ak Parti’ye, 14’ü CHP’ye ait.) hepsini taradığımızda ilgi çekici sonuçlara ulaşıyoruz.

CHP belediyelerinin kültür karnesi

CHP belediyelerinin, Kadıköy dışında, nerdeyse hiçbirinde düzenli seminer-söyleşi programı yok. Hatta bazılarında hiç kültürel etkinlik yok. Olanlarda ise kültürel etkinlikler sergi-film/tiyatro gösterimi-konserlerden müteşekkil.

Genel olarak baktığımda ya CHP belediyeleri bu kültür sanat meselesini tamamen sivil-özel girişimlere bıraktı yani bilinçli bir tercih var ya da belediyeler gerçekten kültür-sanat alanında zayıf-yetersizler.

Ak Parti belediyelerinin kültür karnesi

Gelelim iktidar partisine mensup belediyelere… Burda yukarda bahsettiğimiz durum nispeten değişiyor. Belediyelerin çoğu (öncelikle İBB) gerçekten çok aktif kültür-sanat alanında… (Nitelik konusunda yorumu okura bırakıyoruz.) Bazıları da bu kültür meselesini tamamen İBB’ye bırakmış gibi… Gerçi İBB derken, dünya üzerindeki onlarca ülkeden daha büyük bir bütçeyi kullanan bir belediyeden söz ettiğimizi bilmem hatırlatmama gerek var mı? 

Ak Partili belediyelerin kültürel etkinliklerinin ağırlığını da seminer/söyleşi, tiyatro, konser ve daha az yoğun olmak kaydıyla sergilerin aldığını söyleyebiliriz. Arada sırada da özel etkinlikler (sempozyum, önemli gün ve gece kutlamaları, saygı-anma panelleri vs.) gerçekleştiriliyor. Fakat haberin konusu gereği tiyatro, konser ve sergileri detaylı inceleyemeyeceğiz bu haberde. (Bu alanlara ilgi duyanlar aşağıdaki internet sitelerinden şöyle bir göz atabilir ki yarım saatlerini almaz. Mesela tiyatro konusu ilginç. Çok yoğun bir çocuk-yetişkin tiyatrosu etkinliği var İstanbul’un nerdeyse her yerinde.)

Hep aynı isimler mi konuşuyor/konuşturuluyor?

Gelelim “hep aynı isimler (mi) konuşuyor” meselesine… Burda tabii demin de bahsettiğim gibi CHP belediyelerinin bu listede “yok” mesabesinde olduğunu hesaba katarsak, daha çok Ak Partili belediyeler üzerine konuştuğumuzu söyleyelim. Hayır, “hep aynı isimler” konuşmuyor. Bu bir gerçek. Biz tam 179 ismi tespit ettik. Ancak bu isimlerin kaçını ne kadar tanıyoruz, yetkinlikleri nedir, burası ayrı bir araştırmaya/değerlendirmeye muhtaç.

Bir de şunu söylememiz icap eder: Ak Parti belediyelerinin kültürel etkinlikleri sergilediği mekan sayısı, yani kültürel etkinliklerin yaygınlığı dikkate değer. Bu sonuca sadece İBB’nin kültürel etkinlik mekanlarını inceleyerek dahi ulaşabiliriz: //kultur.istanbul/mekanlar.aspx Bu etkinlik mekanlarında düzenlenen etkinliklere çevre semtlerin sakinleri ya da kültür meraklıları ne kadar ilgi gösteriyor, bilemiyoruz.

Kadıköy, Zeytinburnu, Eyüp, Pendik, Sancaktepe ve Üsküdar kültürel etkinliklerde en aktif ilçeler.

Adalar, Bakırköy, Çatalca, Sultangazi ve Şile ilçe belediyeleri ise hiçbir kültürel aktivite (seminer, konser, çocuk-yetişkin tiyatrosu, vs.) düzenlememeleriyle dikkat çekiyor. Açıkçası oraların Kültür Müdürlükleri ne iş yapıyor, merak ediyorum. (Burada bir hususa dikkat çekelim: İnternet sitelerini ziyaret ederseniz görürsünüz, bazı belediyeler İBB’nin etkinliklerini de kendi kültürel etkinlik takviminde gösteriyor.)

Son olarak şunu söyleyeyim: Benim böyle kültürel etkinliklerde kimler konuşuyor diye bakıp araştırmam, seminerlerin-söyleşilerin çokluğunu pek matah bulduğum anlamına gelmesin. Yıllardır bu etkinlikler İstanbul’da düzenlenir. Hatta 10 senedir aynı konu etrafında konuşturulan isimler dahi var. Kültürel etkinlik çok, bazı belediyeler bu alanlarda aktif; peki ama sonuç ne?

Ya da tamam “sonuç” bir Kızılelma’dır, nerde olduğu belli değildir, kimi Çin’de der kimi Frenk ellerinde; biz “yol”a, “süreç”e odaklanalım, belediyelerin kültürel içerik oluşturucularının nasıl bir hedefi var, hayalleri nedir? Etkinlikleri oluştururlarken nelere dikkat ediyorlar? Bu ve buna benzer bir çok sorunun tartışılması lazım.

Neyse, lafı fazla dallanıp budaklandırmadan düzenli seminer-söyleşilerle halkla buluşan isimleri verelim. Kasım ayında 2 kez ve üzeri sayıda etkinlikte halkla buluşan isimleri tablo halinde, bir kez buluşanları ise hemen altında alfabetik olarak sıralayalım:

sıtkı aslanhan

11

Sancaktepe

bülent akyürek

9

(8 atölye) Başakşehir - Zeytinburnu

osman kemal kayra

8

Üsküdar

savaş barkçin

7

Eyüp - Pendik - Zeytinburnu

dursun gürlek

5

Üsküdar - İBB

emin ışık

5

Üsküdar - İBB

fatma bayram

5

Üsküdar - Çekmeköy

ömer tuğrul inançer

5

Pendik - Üsküdar - Ümraniye - Eyüp

ali ural

4

(atölye) Pendik

bünyamin demirci

4

(atölye) Pendik

büşra taşçıoğulları

4

Üsküdar

ebubekir sifil

4

Pendik

emine leman uslu özdinç

4

Üsküdar

emir eş

4

Üsküdar

ergül kaçar

4

Üsküdar

faziled ahmed

4

Sancaktepe

gülşen ergani

4

(atölye) Eyüp

halil paçacı

4

Çekmeköy

hasan elik

4

Üsküdar

mahmut toptaş

6

Esenler - İBB

kemal sandıkçı

4

Bağcılar

kılınç orhan erdemir

2

Sancaktepe

melike ünal

4

Fatih

naime erkovan

4

(atölye) Pendik

sait başer

4

Üsküdar

süleyman emirhan

4

Üsküdar

tuna yukay

4

(atölye) Pendik

yusuf kaplan

4

(atölye) Esenler

onur caymaz

4

(atölye) Ataşehir

ayla ağabegüm

3

Üsküdar - İBB

ayşegül yahşi

3

Sancaktepe

ekrem demirli

3

Sancaktepe - Pendik - Zeytinburnu

erol erdoğan

3

Çekmeköy - Üsküdar

fatih çıtlak

3

Pendik - Ümraniye

fatma karataş

3

Sancaktepe

hayati inanç

3

Pendik - Kağıthane - Eyüp

kısmet türkoğlu

3

Eyüp

mustafa tatcı

3

İBB - Üsküdar - Bahçelievler

senai demirci

3

Eyüp

sibel eraslan

3

İBB - Pendik - Eyüp

adem ergül

2

Eyüp

damla ateş

2

Sancaktepe

ersoy dede

2

Pendik - Bağcılar

esra yeniyol

2

Eyüp

hamit er

2

Üsküdar

ibrahim zeyd gerçik

2

Üsküdar

mustafa yazgan

2

İBB

muzaffer doğan

2

İBB - Bahçelievler

nurullah genç

2

Pendik - Kağıthane

özcan ünlü

2

İBB - Sultanbeyli

pelin çift

2

Üsküdar - Beykoz

sadettin ökten

2

Üsküdar - Zeytinburnu

sadık yalsızuçanlar

2

Üsküdar - İBB

selma argon

2

İBB

talha uğurluel

2

Sancaktepe - Ümraniye

ünver oral

2

İBB

üstün inanç

2

İBB

metin bobaroğlu

2

Kadıköy

izzet erş

2

Kadıköy

recep şentürk2Esenler
saliha erdim2Esenler

Abdullah Yıldız, Abdulmuttalip Salman, Adem Apak, Ahmet Güner Sayar, Ahmet İnam, Ahmet Kuru, Ahmet Özdemir, Ahmet Turgut, Ahu Tunçel, Ali Gemuhluoğlu, Alper Maral, Atilla Şentürk, Aykut Ertuğrul, Ayşe Böhürler, Ayşe Esra Şahyar, Azmi Bilgin, Bahadır Yenişehirlioğlu, Bahtiyar Aslan, Beşir Ayvazoğlu, Betül Aslan, Birgül Ünsal, Celaleddin Çelik, Cemal Şakar, Ceyhun Yılmaz, Cezmi Bayram, Cüneyt Akalın, Demet Tezcan, Dilek Arlı Çil, Ebubekir Sofuoğlu, Edip Uluçay, Emine Şeyma Usta, Emre Miyasoğlu, Enver Aysever, Erdem Yurtseven, Erhan Afyoncu, Esra Lenk, Esra Nasuhbeyoğlu, Fatih Andı, Fatma Toksoy, Faysal Soysal, Fırat Kızıltuğ, Gülper Refiğ, Gürbüz Azak, Hakan Boyav, Hasan Çelebi, Hasan Kamiloğlu, Hasanali Yıldırım, Hayri Fehmi Yılmaz, Hopdedik Ayhan, Hülya Şimga, Hüsamettin Arslan, Hüseyin Goncagül, Hüseyin Karaca, Hüseyin Öztürk, Işıl Açıkkar, İbrahim Öztürkçü, İbrahim Zarifoğlu, İlber Ortaylı, İlknur Bektaş, İsa Kocakaplan, İsmail Kılıçarslan, Jale Şimşek, Kemal Karaöz, Lütfü Özşahin, M Ali Doğan, Mahmut Hüdayi Yüksel, Mahmut Toptaş, Mazhar Bağlı, Mehmet Aydın, Mehmet Emin Gerger, Mehmet Emin Maşalı, Mehmet Genç, Mehmet Güntekin, Mehmet Nuri Yardım, Mehmet Samsakçı, Mehmet Toprak, Mehmet Turgut, Metin Özülkü, Muhammed Nur Doğan, Mustafa Ağırman, Mustafa Özdamar, Mustafa Öztürk, Müjdat Uluçam, Nazife Şişman, Necmettin Özmen, Nesibe Müsevitoğlu, Nilhan Osmanoğlu, Okan Yeşilot, Ömer Türker, Rabia Christine Brodbeck, Rabia Laçin, Ruhi Konak, Rukiye Çırakoğlu, Sacide Bolcan, Sadık Usta, Safi Arpaguş, Salih Bilgin, Sami Şener, Sare Tamgüney, Selahattin Yazıcı, Semih İrteş, Sevda Türküsev, Sevde Düzgüner, Sinan Akkol, Sinem Gerger Akınal, Süleyman Seyfi Öğün, Süleyman Zeki Bağlan, Şakir Kurtulmuş, Şerafettin Kalay, Şeyda Öztürk, Tahsin Yıldırım, Talha Yiğit, Teoman Duralı, Tufan Gündüz, Tuğba Akbey İnan, Uğur Türkmen, Vehbi Vakkasoğlu, Yusuf Genç, Zekiye Kutlusoy, Zeynep Tarım, Celal Tahir, Emrullah Hatipoğlu, Kadir Canatan, Erol Dönmez, Teyfur Erdoğdu, Özlem Zengin.

Belediyeler ve kültürel etkinliklerinin internet sayfaları

İBB

//kultur.istanbul/

Adalar

//www.adalar.bel.tr/haberler-sayfasi/etkinlikler/0/11/2017/

Arnavutköy

//arnavutkoykultursanat.com/etkinlikler.php

Ataşehir

//www.atasehir.bel.tr/etkinlikler

Avcılar

//www.avcilar.bel.tr/KulturMerkezleri/Activity/Index/1

Bağcılar

//kultursanat.bagcilar.bel.tr/etkinlik/521/etkinlikler.aspx

Bahçelievler:

//www.bahcelievlerkultursanat.org/

Bakırköy:

//www.bakirkoy.bel.tr/guncel/etkinlik-takvimi/11/2017.html

Başakşehir:

//basaksehirkultursanat.org/index.html

Bayrampaşa:

//www.bayrampasa.bel.tr/icerik.asp?is=94q10q10q10q194q1260q13q1etq10q1&tarih=1.11.2017

Beşiktaş:

//besiktaskultursanat.com/takvim/1-11-2017

Beykoz:

//www.beykoz.bel.tr/etkinlikler

Beylikdüzü:

//etkinlik.beylikduzu.bel.tr/

Beyoğlu:

//www.smartbeyoglu.com/activities/#content

Büyükçekmece:

//www.bcekmece.bel.tr/tr-tr/Buyukcekmece/Etkinlikler/Sayfalar/default.aspx

Çatalca:

//www.catalca.bel.tr/kategoriler-kultur-ve-sosyal-isler-mudurlugu

Çekmeköy:

//www.cekmekoy.bel.tr/tr/etkinlikler

Esenler:

https://www.esenler.bel.tr/etkinlik/1/tum-etkinlikler.aspx

esenyurt:

//www.esenyurtkultur.com/

Eyüp:

//kultursanat.eyupsultan.bel.tr/tr/eyupkultursanat/eventcalendar

Fatih:

//www.fatih.bel.tr/ActivityList.aspx

Gaziosmanpaşa:

//www.gaziosmanpasa.bel.tr/index.php?kategori=etkinlikler

Güngören:

//www.gungorenkultursanat.com/

Kadıköy:

//kultursanat.kadikoy.bel.tr/tr/kadikoyde-kultur-sanat

Kağıthane:

//kagithane.istanbul/kagithane_hakkinda/etkinlik-timeline/Etkinlikler-Takvimi/25/0/0

Kartal:

//www.kartal.bel.tr/tr/haberler/EtkinlikListesi.aspx

Küçükçekmece:

//www.kucukcekmecekultursanat.com/

Maltepe:

//www.maltepe.bel.tr/tr/liste/etkinlikler?gnc=true

Pendik:

//www.pendik.bel.tr/etkinlik

Sancaktepe:

//www.sancaktepekultursanat.com/tr/etkinlikler

Sarıyer:

//www.sariyer.bel.tr/Mudurluk/icraatlar.aspx?t=5&m=

Silivri:

https://www.silivri.bel.tr/etkinlikler/tarih/2017/11

Sultanbeyli:

//kulturplatformu.com/

Sultangazi:

https://www.sultangazi.bel.tr/tr/etkinlik-takvimi

Şile:

//www.sile.bel.tr/Page/ContentList/12

Şişli:

//www.sisli.bel.tr/kategori/etkinlikler

Tuzla:

//www.tuzlakultursanat.org/

Ümraniye:

//kultursanat.umraniye.bel.tr/tr/kultursanat

Üsküdar:

https://www.uskudar.bel.tr/tr/main/eventcalendar/seminer/4 

Zeytinburnu:

//www.zeytinburnukultursanat.com/

 

Mehmet Emre Ayhan

Yayın Tarihi: 18 Kasım 2017 Cumartesi 13:16 Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 12:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmed Tutumlu
Mehmed Tutumlu - 5 yıl Önce

Titiz bi araştırma ve tarafsız bir gözlem ile yazılmış güzel bir haber. Böylelerine bu camiada ihtiyaç var. Yazan kardeşin kalemi var olsun.

Ümran Ay
Ümran Ay - 5 yıl Önce

Sevgili Mehmet Emre, güzel bir araştırma yapmış. Son on yılın istatistikleri bize aynı kişilerin konuştuklarını söylemiyor. Ayrıca öyle isimler vardır ki aynı mevzuları anlatsalar bile tadı hep değişir, güzelleşir. Emin Işık'ı 50 bin defa dinlerim herhalde. Beşir Ayvazoğlu, Saadettin Ökten gibi isimler de ha keza... Ayrıca kültür faaliyetleri listesinde Üsküdar'ın adını görmek ayrı bir mutluluk verdi...

Mehmet Erturan
Mehmet Erturan - 5 yıl Önce

Mehmet Emre Ayhan'a tebrikler. İsabetli ve faydalı bir çalışma olmuş. Üstelik ilerleyen zamanlarda devamı getirilip analizlere de çeşitlilik verilebilir. Mesela isimler vs konu başlıkları üzerinden çalışma daha da derinlik ve yeni boyutlar kazanabilir. Bir tez gibi üzerinde durulmayı hak eden bir alan. Mehmet Emre Ayhan bu haberi ile kendinden sonraki araştırmacılara yeni fikirler verecektir. Yazara tekrar teşekkürler. Gayet başarılı bir çalışma ve orijinal bir konu olmuş. Alkışlıyorum.

banner19

banner36