Gazeteler Ne Âlemde?

Ara sıra bizim tarafın gazetelerini alıp, şöyle bir bakmak lazım. Oralarda olup biten..

Gazeteler Ne Âlemde?

Gazeteler Ne Âlemde?

 

Ara sıra bizim tarafın gazetelerini alıp, şöyle bir bakmak lazım. Oralarda olup biten şeylerden haberdar olmak gerekiyor çünkü: Kültür-sanat sayfaları ne âlemde, İslam dünyasından ne kadar haber veriliyor, arka sayfalar ne durumda?

 

Yağmurlu bir cumartesi günü (20 Aralık 2008) gazete bayiine gidiyorum: Yeni Şafak, Zaman, Milli Gazete ve Vakit… Star da alsam mı? Boş ver: Ahmet Kekeç`in yanındaki mankenler acayip kafa bozucu… Yeni Şafak ve Zaman`ın ekleri de öyle gerçi… Ama yine de mahalleden haberdar olabilmek adına...

 

 

 

Değişen fazla bir şey yok. Bekir Hazar, hala magazin yazıyor Şafak`ta? Zaman`ın arka sayfasındaki reklâm can sıkıcı? Hele moda haberleri… Bu reklâmlar kadınsız olmuyor mu kardeşim? Selim İleri, Tanpınar`ı yazmış… Okuyamadan kapatıyorum gazeteyi...

 

Yeni Şafak`tan Hakan Albayrak`ın yazısı ferahlatıyor insanı. Dücane Cündioğlu`nun yazısını görmek bile yetiyor. Ama şu ek meselesi, üçüncü sayfanın durumu… Ahh, daha ne kadar sürecek bu laytlaşma?

 

Vakit`te, Mustafa Uzun, Hamas lideri Halit Meşal`le bir röportaj yapmış. Gazetede en azından iyi bir röportaj olmalı ki, verdiğimiz para boşa gitmesin.  Keyifle okuyorum. Milli Gazete`den, Ali Haydar Haksal ve Ebubekir Sifil`in kalemine sağlık. Yusuf Genç`in çizgi film değerlendirmesi, arşivlik bir dosya niteliğinde…

 

****

 

“Suriye ekonomisinde önemli bir yer tutan MAS Şirketler Topluluğu'nun misafiri olarak Şam'dayız. Öz yurdumuzda, kendi evimizdeyiz. Yolda yürürken bir arkadaşın telefonu çalıyor. Türkiye'den arıyorlar. Arkadaş, "yurt dışındayım" diyor. Olmadı işte!

 

….

 

Yürüyüş, dualar, namaz, toplam 1 saat. "Ben Şam'ı 1000 yıl öncesinden bilirim / Annemin sütü kadar yakın bana" diyen Sezai Karakoç'u anlamak için Şam'ın kalbindeki bu 1 saatlik gezinti yeter.”

 

Hakan Albayrak/ Yeni Şafak

 

“Köle ruhluluk Tanzimat'tan beri aydınlarımızın onulmaz, şifa bulmaz bir hastalığıdır.”

                                              Ali Haydar Haksal/ Milli Gazete

 

“0kul servislerinde Ömer Karaoğlu'nun “Şehit Türküsü”nü dinleyen İmam Hatipli gençlerimiz bile artık abuk sabuk şarkılar dinlemeye başladılar.

Bizler bu hale geldiğimizin farkına bile varamamış, ne yaptığımızı bilemez bir vaziyette yalpalamaya başlamıştık. Grup Genç'in ezgisindeki gibi “Kara zulüm yağar gökten üstüne toprağın / Kurulur yeni bir dünya Gülistan üstüne” diyecek gençlere öyle hasret kalmıştık ki!”

                                               Aydın Başar/ Milli Gazete

 

“İsrail sadece Kudüs'e değil, tüm şehirlerimize saldırmaktadır aslında. İsrail, HAMAS yiğitlerini değil, Ümmet'in gençlerini katletmekte, Ümmet'in evlerini yıkmakta, Ümmet'in kızlarının namusuna saldırmakta. Bu nokta çok önemlidir. Direnişi burada HAMAS örgütlemekte ama İsrail sadece HAMAS'a değil, tüm Ümmet'e saldırmaktadır.

 

….

 

Siz de Siyonistlerin hedefindesiniz. Nasıl karşılıyorsunuz şehadeti? Bekliyor musunuz?


Kesinlikle ölümden korkmuyorum. Rabbim inşallah şehit olarak ölmeyi bana da nasip eder. İsra ve Mirac'ın beldesinde, o dava için şehit olmak nasip olur inşallah bize de. Ölmek için doğduk, Allah ölümü bizim için yarattı. Ama bunu şehadetle süsleyebilirsem daha ne isteyebilirim ki? Arzumuz zaten bu. Arkadaşlarım, liderlerim yaşamlarını muhteşem şehadetlerle süslediler. Ölüm her an, her yerde, hepimizi yakalayabilir ama özellikle Siyonistler tarafından öldürülmek hepimiz için büyük bir şereftir.”

Halit Meşal/ Vakit (röportaj)

 

 

 

Mustafa Esen, gazeteleri taradı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 14:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet erten
mehmet erten - 12 yıl Önce

yilbasi aksami hangi sarkicinin nerede sahneye cikacagini gosteren bir gazete artik yeni safak'tir cumrtesi gunkü ekte bu vardi! ne kadar ayip ne yaptin asuman diyesi geliyor insanin, yeni safak'İn aklievvellerine

selman maltaş
selman maltaş - 12 yıl Önce

Yeni Şafak'ın yayın politikasını eleştirsek de, halen Hakan Albayrak, İbrahim Karagül, Mustafa Kutlu, Rasim Özdenören, Mustafa Özel, Fatma K. Barbarosoğlu, Dücane Cündioğlu, Gökhan Özcan ve Yusuf Kaplan bu gazetenin yazarları ve Yeni Şafak'a özel bir anlam katıyorlar.

Yavuz Akengin
Yavuz Akengin - 12 yıl Önce

Vakit'i epeydir bıraktım okumayı.. Geçenlerde Halid Meşal'le röportaj yapıldığını bayideyken gördüğüm için aldım... Zira Vakit "mahalle"yi epey salladı Üzmez Vakası'ndan sonra...

Neyse ki Yeni Şafak'ta Hakan Albayrak, Fatma K. Barbarosoğlu, Dücane Cündioğlu, Rasim Özdenören, Gökhan Özcan var... Onları okumayı seviyoruz...

Mili Gazete de Ali. H. Haksal ve İbrahim Tenekec'yi okumak ayrı güzel...

izzet can
izzet can - 12 yıl Önce

bunlar mı bizim mahalleli güldürmeyin kardeşim adamı.sermaye gazetesi oldular hepsi.tabana selam babından bir kaç güzel kalemi istihdam ediyorlar o kadar.

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 11 yıl Önce

yeni şafak evet, köşe yazarlarıyla ayakta duruyor. hakan albayrak'ın geri dönüşüyle taçlanmış bir duruş. zaman, kaliteli bir gazete, takip edilen bazı yazarları var. abdurrahim karakoç'u işaretleyip vakit'i geçiyorum. milli gazete. ibrahim tenekeci var. mehmet şevket eygi'nin cümleleriyle bende fıtık belirtileri var. yeni asya, korkunç bir gazete. bomboş. ıssız. çöl gibi birşey. pazartesi günlerini cihan aktaş'la başlatırım, taraf'tayım. bu 'yafta' yorumumdan sebep özür [de] dilerim.

banner19

banner26