Gavuru savunan gavur olur!

'23 Şubat Pazartesi günü İsmet Özel Taksim Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'ndeydi.'

Gavuru savunan gavur olur!

İsmet Özel Konferansları Sürüyor!

Uzun süredir şiir okuyamadık gerekçesiyle şiirle başladı konferans. “Şiir tetikte gider ama her zaman çevik gitmez. Bazen topallaya topallaya gider.” diyen bilge şair şiir ve şiir tercümesinden yola çıkarak yine konuyu millet olmaya bağladı.

Bir batılı yazarın “şiir tercümede kaybolandır” sözünü alıp bizim ülkemizin tercüme üzerine bina edilmiş bir kültüre sahip olmasıyla irtibatlarndıran bilge şair, iki fransız şairin çeviri şiiriyle bütün bir konuşmasını sürdürdü.

Şiirin yazıldığı dilde bir şey olduğunu iddia eden Özel, çeviri şiirlerin okuyucunun isteğine karşılık verdiği müddetçe başarılı görüldüğü tesbitinde bulundu.  Şiir onu okuyanların hareket imkanlarını arttırmıyorsa, büyütmüyorsa henüz şiir olma özelliği kazanmamıştır ve bu özelliği yazıldığı dilde kazanabilir.

Baudelaire'nin, Sebahattin Eyüboğlu tarafından “İçe Kapanış” olarak çevrilen şiirini önce Fransızca'sından okuyan bilge şair kendisini dinlemeye gelenler tarafından büyük bir zevkle dinlendi.  Sonra Türkçe okuyarak aslında neyin nasıl çevrilmesi gerektiğini de gösteren İsmet Özel, Sebahattin Eyüboğlu'nun “İçe Kapanış” olarak çevirdiği şiirin “murakabe” kelimesiyle daha iyi karşılanacağını da söyledi.

Şiir bir toplumu kuran bir şeydir. Homeros Antik Yunan'da bunu yapmıştır. Modern zamanın Homeros'u da Baudelaire'dir. Batı da organizasyon ve etki alanını şiir oluşturmuştur. Dilden dolayı düzen gerekliliği tartışmasız kabul görmüştür. Atina'da güzel konuşmak yasadır. Bu yüzden parayla retorik ve belagat dersleri veren sofistler ortaya çıkmıştır.

Biz bu yaşadığımız topraklarda Yunus Emre ile birlikte neyin nasıl söyleneceğine dair bir sarahat ele geçirdik. Yani Yunus Emre ile beraber bizim düzenden ne anlamamız gerekliliği bir muamma olmaktan çıkmıştır. Biz 12. asırdan itibaren neyin ne olduğunu bilen bir toplum olarak Atina'da kuralla belirlenen  şeyi biz millet hayatı itibariyle kendiliğinden elde ettik. Bu aynı zamanda o topraklarda o dilin imkanarının yaşayacağı anlamı da geliyor...

Genel olarak dil-millet ilişkisinde şiirin işlevinden bahseden İsmet Özel bilinçleri  bir hayli biledi. Hayvanlar aleminde yenilen, yenilir. İnsanlar aleminde ise tahrif edilmiş olanlar tahrif edenlerin kölesi olurlar bilge şaire göre. Ve bu tahrif edilmede dil çok önemlidir.

 

Tartışmanın Çıktığı An!

Rönesans'la ilgili bir sorgulamada, İsmet Özel Martin Luther'in; “felaketin ortaya apaçık çıktığını görsem bile elimdeki meşe tohumunu ekeceğim” ifadesinin ne kadar da hadisi şerife benzediğini ima edince dinleyicilerden biri “bir şey söylemek istiyorum” dedi ve İsmet Özel'le aralarında şöyle bir diyalog yaşandı:

İsmet Özel: Pekala, söyleyin...

Dinleyici: Şimdi hocam yani hadisi şerife çok benzeyor ama bunu kendi başına da  bulmuş olabilir...  (Bir şeyler daha söylüyor,bir takım tevafukla bulmuş olabilir gibi...)

İsmet Özel: Size Martin Luther vekaletname verdi mi?

Dinleyici: Yok ama yani!

İsmet Özel:  (Aynı anda) Avukatlığını yapasınız diye.

O zaman gavurların avukatlığını yapma, gavurların avukatlığını yaptığınız zaman gavur olursunuz.

 

Besim Bal yazdı

Yayın Tarihi: 25 Şubat 2009 Çarşamba 16:42 Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2011, 10:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 12 yıl Önce

O gece ben de ordaydım. Bu diyaloga bende şahid oldum dolayısıyla. Hatta salonda sürekli öksüren kişi bendim. Neyse konumuz bu değil. Benim fikrime göre orada konuşan Hacı Amca'nın çıkışı biraz haksızdı. İsmet Bey'in buna tepkisi de biraz küçümser gibiydi. İkisini de kimi yönlerden haksız buldum.

hacı behçet
hacı behçet - 12 yıl Önce

melih koşucu bravo yani gerçekten bravo bumu yani olay senin öksürmen ve orda olmamı bumu bırakyaa melih bırak yaa

Alperen Gençosmanoğlu
Alperen Gençosmanoğlu - 12 yıl Önce

Tevazu olmadan, hikmet olmadan söylenen sözlerin Allah katında bir faydası yok ne yazık ki
İsmet Özel bu noktaya nasıl gelir anlıyamıyorum.
Abese suresini okumadı mı bu lafları söyleyen şairimiz
Bu yazıyı yazanada sitemim var, kibir sahibi insanları övmenin ne faydası var.
Kibrin insanları götürdüğü noktayı farkedebiliyor musunuz
İsmet özel eskiden neredeydi şimdi nerede
İlim için, sanat için bir hayat verip sonrasında bilmediklerimi ayaklarımın altına alsam başım göğe değer diyen insanlar

Osman Pekmezci
Osman Pekmezci - 12 yıl Önce

Soruyu soran adamın yanında oturuyordum. Baya yaşlıca bir amcaydı. İsmet Özel'in ağır ve insafsız sözleri sonrasında adamın gözleri doldu. Ağladı program boyunca...

abdi
abdi - 12 yıl Önce

ismet abimizin hazin düşüşünü izlemek içimizi kıyıyor. yazık!

olgunlaşan başakları özledik.

zormuş hakikaten, zor zamanda muhafaza edebilmek.

ismet kara
ismet kara - 12 yıl Önce

yapılan yorumları yoğun olduğunuz için mi yayınlayamıyorsunuz?
yoksa elinizde makas mı var?

özgür ve gayretli çocuklara ikisi de reva olmasa gerek.GYY'nin cevabı: - Aşağılamayı, küçümsemeyi barındıran yorumları onaylamaya elimiz kolay kolay varmıyor! dunyabizim sitesi kavga, gürültü, hırsı büyütmek için çıkmadı yola! Bizim başka bir derdimiz var!Biz oradan konuşur, oradan konuşulmasını tercih ederiz.Bazen haklı olabilirsiniz, kızdığınızda, ama onu almayalım!

akif
akif - 12 yıl Önce

"din gününde" açıklayamayacağı enaniyet sebepli davranışlara ismet beyin dikkat etmesi lazım. mesele ahlaki."müslümana hakaret etmek fısktır" diyorsa peygamber, müslümana "gavur" diyen bir başka müslüman büyük bir iddiadadır.

derviş
derviş - 12 yıl Önce

ismet özele de böyle bir soru sorulur mu kardeşim. dinle, sonra da çek git yani...


banner26