Ezelden Ebede Giden Bir Mesele

Şiirimizin hâlihazırdaki durumu ile ilgili, geride bıraktığımız yıllar içinde birkaç küçük tartışma ...

Ezelden Ebede Giden Bir Mesele

 

“Türk Şiiri Bitiyor Mu?” Tartışmaları Bitti Mi?

 

 

“Ezelden ebede giden” bir mesele…

 

Şiirimizin hâlihazırdaki durumu ile ilgili, geride bıraktığımız yıllar içinde birkaç küçük tartışma gündeme geldiyse de, Ergenekon davasını andıran girift mevzular yüzünden olsa gerek, meselenin fazlaca derununa inilemeden üstü örtülmüştü.

 

Şiir eleştirilerini şairlerin, yeni çıkan şiir kitaplarını şair dostlarının yazdığı bir edebiyat ortamında maalesef dışardan gelen seslere pencereler çoktan kapatılmış durumda. Bu durum ise son yıllarda sık sık yakınılan, “al gülüm, ver gülüm” münasebetini de beraberinde getirmekte.

 

Yusuf Kaplan, üç aydır Kuşluk Vakti'nde Türk şiirini yazıyor. Yıllardır modern şiirde bazı sıkıntılar yaşandığı tartışıldıysa da çoğu yüzeysel kalan söylemlere Kaplan, medeniyet kaynağından hareketle bir açılım getiriyor ve şiirde yaşanan tıkanmaya kendi yaklaşımlarıyla çözümler arıyor.

 

Medeniyet ve şiir münasebetinden yola çıkarak, modern şiirin inşa edildiği zemini sorgulayan Yusuf Kaplan, daha evvel pek de kimsenin ilişmediği “İkinci Yeni Şiiri”ni şimdiye kadar pek de alışık olmadığımız bir tarz ile sorguluyor yazılarında. “İkinci Yeni Şiiri”ni, Türk şiiri için “hapishane”ye benzeten Kaplan,  “Türk şiiri üzerine bir yeniden düşünme çabası” geliştirmeye çalıştığını belirtiyor satır aralarında.

 

Kaplan'ın yazılarında modern şiiri sorgularken kullandığı, keskin ifadelere ve ciddi ithamlara rağmen, konunun hiçbir yerde gündeme gelmemiş olması ise ilginç değil aslında. Zira; bknz. 1. paragraf.

 

 

 

Hüseyin Kaya, "Türk şiiri bitiyor mu?" sorusunun gündeme taşınmasını istedi

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26