Eleştiren az, saldıran çok!

Kim İsmet Özel'i daha çok seviyor? Eleştirip dua eden mi, eleştirtmeyen mi? Buna iki cevap!

Eleştiren az, saldıran çok!

"Dinleyin ey vakti duymak doruğuna varanlar!/ Falları grafiklerde bakılanlar, siz de işitin"

İnsanın eşref-i mahlûkât olduğunu olduğunu söylemiştir babası ona. Böyle başlar şiir. (Amentü) Şiirde, şuurun en fazla hissedildiği mısralar gelir ardından. "Bildim" diyene dek devam eder. "Bildim…" Bir hayattan başka bir hayata geçişin ilk kelimesidir 'bildim.' İskender Pala'nın dediği türden bir 'bildim'dir o. "Bildim dediğim bir aldanıştır çünkü o, duydum dediğim bir yanıştır."İsmet Özel

Şiirleri kutsal metin değil ama…

Aşk ve ölüm; su, ateş ve toprak bir 'amentü' ile yeniden ve bir başka görünür insana. Ya da onlar hep aynıdır da değişen nazardır yalnızca. "Değişen nazarların, fikirlerin şairi" diyenler de var ona; bu değişime menfî suretlerde yaklaşıp, İsmet Özel'in uç fikirlerine çatıp, fikirlere çatmak yetmemişçesine bir de şiirine dil uzatanlar da... Elbette biliriz ki İsmet Özel şiiri kutsal bir metin değildir, eleştirilebilir, beğenilmeyebilir. Ancak edebî bir bakış açısı yerine, şahsî kin ve fikrî karşıtlıkla Özel'in şiirlerini eleştirmek, eleştirmeye kalkmak sadece ona ve onun şiirlerine değil, umumen şiire ve şaire karşı saygısızlıktır. Talihsiz bir harekettir.

Uzun yola çıkmaya hüküm giyen şairdir o. Vahşeti onu baygın meyvelerin lezzetinden koparmış ve o, görenlerin üstünde iyi durduğunu söylediği ısmarlama bir hayatı bırakıp, kendine acı bir kök tadı seçmiş, matarasındaki suya tuz ekleyip, azıksız ve gölgesiz bir yola düşmüştür. (Mataramda Tuzlu Su) Aslında bu yol, onun için eski menzilinden çok da uzak değildir. Bazı insanlar hangi görüş üzre olursa olsunlar daima hakperesttirler. İşte, İsmet Özel onlardan biridir bence. O, hakkın yanında iken gün gelmiş Hakk'ın yanına geçmiştir. Küçük bir harf değişikliği... Yolları değişir belki ama gönülleri hep aynıdır onların. Zaten gönlünün olmadığı yola girebilir mi insanoğlu?

İsmet Özel

Niçin Müslüman oldu?

Onun da dediği gibi, niçin devrimci olduysa o yüzden 'Müslüman oldu.' Göğsüne yüreğinden başka bir muska takmamak (Mazot), dört duvarın, tel örgünün, meşhur yasakların sahiplerinin seyir bile edemeyeceği içindeki şenlikle yıkılmadan durmak (Yıkılma Sakın), “boğaza tıkanan lokmanın hartasını çıkarmak” için... Çünkü ay vurunca çatlar onun göğsündeki mahşer, kavganın göbeğidir onun yeri. 'Çatlayacak kadar aşkî'dir işte.

"Sökmedi ama hoyrat kuralları faşizmin/ Çünkü kalbim aşktan çatlayıp yarılırdı" diyebilen, aşkı ve faşizmi ard arda iki mısra içinde kullanabilen bir şairden bahsediyoruz. Faşizmin hoyrat kurallarının sökmemesini aşk dolu bir yüreğe bağlayıp, o yüreği belki aşkın ağırlığından belki aşkla dolu bir yürekle menzilde koşarak çatlatmak... Allah'a müracaatı olan 'Münacaat'ında "halbuki aşk daha ne olsundu hayatın mazereti" diyen de o değil miydi zaten?

İsmet ÖzelKarışık kafa çalışmayan kafadan yeğdir

"İsmet Özel'in kafası karışık" diye de bir söylem var ki almış başını yürümüş. Evet, belki böyledir. Ama İsmet Özel tarafından başka bir konuya binaen söylenmiş olsa da bunun cevabı verilmiş ve denmiştir ki "karışık kafa çalışmayan kafadan iyidir." İyidir elbet. Ve elbet doğru denmiştir yine nerde okuduğumu hatırlamadığım şu cümlede: “Okumayanların yerine okumaktan kör olan Cemil Meriç'in ülkesi, düşünmeyenlerin yerine düşünmekten bir de 'deli' denilen İsmet Özel'e sahip olmuştur. Varsın böyle körler, böyle delilerle dolsun memleket!”

Bu delilik, yaşamı başka türlü algılamakla ilgilidir belki de. Ya da yaşamayı bilmemekle mi demeliydik yoksa? İsmet Özel demiş zaten: "Yaşamayı bileydim yazar mıydım hiç şiir?"

 

Görkem Evci İsmet Özel ummanına daldı

Genel Yayın Yönetmeni Asım Gültekin'in özel değerlendirmesi: İsmet Özel'i haddi aşan cümlelerle yargılayanlar olurdu eskiden. Şimdi onlar bile azaldı. Bırakın İsmet Özel okuyanların azalmasını, haddi aşan ucuz laflarla ona hakaret edenler bile azaldı. Lakin İsmet Özel'in eleştirilmesine tahammül edemeyenlerin tahammülsüzlüğü ise gittikçe artıyor! Bu İsmet Özel fanatikleri için çok fena bir durum! Bizler gibi İsmet Özel'i de okuyup sahih bir şekilde onu, fikirlerini ve şiirini değerlendirme çabasındakiler ne yazık ki azın da azı! İsmet Ağabeyin son şiir kitabında vardığı nokta kimi sevenlerince uç bir nokta iken kanaatime göre şiirden sapmaları bolca bir yerdedir! Elbette bu kitapta sevebileceğimiz şiirler ve dizeler bulduk ama genel tablo ve şiirlerin çoğunluğu “beni bir ses sahibi kıl” diyen şairimizin bir kısım ses oyunlarının etkisinden kurtulamadığını bariz bir şekilde göstermektedir.

Türklük üzerine değerlendirmelerinin İsmet Ağabeyimizi götürdüğü noktayı tasvip edemiyor, Rabbimden İsmet Ağabeyin Türklük kör noktasından kurtulup sahil-i selamete ulaşmasını diliyor, bunun için ona çokça dualar ediyorum.

Görkem Evci kardeşimizin kimi cümlelerine katılamadığımızı dunyabizim.com’un sayıları yüz bini aşan ama yürekleri Müslümanları sevmek üzere bir atan değerli okurlarımıza rikkatle ifade ediyorum.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2010, 18:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammet Altaytaş
Muhammet Altaytaş - 10 yıl Önce

"Ben Türküm" demekten niçin rahatsız oluyoruz? Bugün Türkiye'de "Kürdüm", “Ermeniyim” “Çerkezim”… vs. demek, nasıl ki dünyada yürürlükte olan küfrün figüranı olmak, işini kolaylaştırmak manasına geliyorsa, “müslümanım” demek de insanı aynı konumdan azad etmiyor. Bugün bu topraklarda Türkiye/İslam/müslümanlar aleyhine küfrün planlarını icra edenler "müslümanım" diyenler değil midir?

elif sena bilgin
elif sena bilgin - 10 yıl Önce

1- ismet özel ile iskender pala'yı birlikte anmak insan zekasına hakaret olabilir.

2- ismet özel, şiirlerimde geçen "ben" türklüktür; onların yerine türklüğü koyun, neyi anlatmaya çalıştığımı açıkça göreceksiniz, demişti bir toplantıda. denedim; sadece anlamsız, çok tuhaf şeyler çıktı ortaya. böylece son şiirlerinin nasıl tuhaf bir bilinçten neşet ettiğini anladım. "meryemoğlu sanıp türklük zavallı âdemi" olur mu yaw böyle dize? işte son şiirleri böyle tuhaf.

3- bir kumar oynadı, kayb

Mehmet
Mehmet - 10 yıl Önce

"insan hangi dunyaya kulak kesilmisse otekine sagir" demis Ismet Agabey.. dogru demis. Bu oyle bir yuk yukluyor ki insana anlatilmasi guc. Eger Turk gavurun dunyasina kulak kabartmissa, Tevhidi kulak arkasi etmis demektir. Yani, ya ak ya kara. Zihni karisik degildir Ismet agabey'in, tersine, son derece net. "Ismet Ozel sadece siir soylesin" diyenler, onu lutfen sevmesin ve lutfen okumasin. Zira fikirlerini begenmeyenler, onun siirinin neye degdigini anlayamaz..

Ubeydullah
Ubeydullah - 10 yıl Önce

bu tavır çok güzel dunyabizim i kutlarım dileseniz eklemeyebilirdinizde büyük incelik sitede bu metni yayınlamanız.

Görkem Evci
Görkem Evci - 10 yıl Önce

Asim Abi bana yazı yayınlanmadan önce "görkem kardeş bir itirazınız varsa bildirir misiniz?" diye e-posta attığında ona yazdığım cevabı buradan da yazmayı uygun gördüm. Özetle şöyle demiştim:

"... Elbette İsmet Özel'in Türklük ile ilgili sözlerini kabul etmek Müslüman bir fikirle mümkün değildir ... Benim itirazım son zamanlarındaki fikirlerinden yola çıkarak İsmet Özel'in şairliğine laf edilmesinedir . Şairin şiirle anılması taraftarıyım ben, gündelik bir kaç mesele ile değil..."

Selman
Selman - 10 yıl Önce

İsmet Özel'in hatalarını da anlayabilmek lazım. saldırmadan. hakikatli tespitlerini de anlayabilmeli.hatasız bir ismet özelden bıktık..

Muhammet Altaytaş
Muhammet Altaytaş - 10 yıl Önce

Oysa “Müslüman olmak küfre karşı olmak küfrün değirmenine çomak sokmaktır” İşte tarihi bir vakıa ve müslümana mahsus bir rol olan bu tavrın adı Türklüktür. Bunun için bugün “Türküm” demekten kaçınmak sınırlarını kafirin çizdiği bir itikada razı olmak ve küfrün değirmenine su taşımak manasına geldiğinden, bu tavrın sahibinin sadece Türklüğü değil Müslümanlığı da fesada uğrar.”

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 10 yıl Önce

İ.Özel yaşamış bir insan,çok badireler atlatmış,kimi arkadaşı öldürülmüş,kimi arkadaşı cezaevinde yıllarca yatmış,bu toprakların tozunu yutmuş,mücadele vermiş,ben de her söylediğine katılmıyorum,ama Türklük mevzusunda görüşlerine katılıyorum şairin.Çünkü bugün Türklüğü vurgulamazsan,yarın bize Yahudi olduğunu söyletecekler,öbür gün başka bir ecnebi gürühundan olduğunu dile getirtecekler.Kültür kaçkınları her yeni kavrama sazan gibi atladıkları için kabullenirler.İsmet Özel sazanlara alık der.


banner19

banner13

banner26