Daha Çok Yönetmen Değişir

İstanbul Şehir Tiyatrosu, Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde Bir İstanbul Efendisi adlı oyunu sahneliyor…

Daha Çok Yönetmen Değişir

 

Bu Gidişle…

 

 

 

İstanbul Şehir Tiyatrosu, Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde "Bir İstanbul Efendisi" adlı oyunu sahneliyor. Geçtiğimiz hafta galası vardı; gittik. Sahne gayet güzel, emeği geçenlere teşekkürler… Kırmızı halı üzerinde yol aldık ve “ortam”ın istediği şekilde “alkol”lü bir kokteylle karşılandık. Ne isterseniz var; votka, şarap… Buradan duyuruyorum ey gala ahalisi, Şehir Tiyatroları orijinal fabrika ayarlarına geri dönmüştür, duyurula!..

           

Ne ki söylemek istediğim şey bu da değil! Hepinizin malumudur, silahın Azericede ne anlama geldiği… Terbiyem ancak bu kadarını ima etmeye müsaade ediyor; oyunun içerisinde oyunculardan biri şöyle bir tonlama yapıyor; “Yarrrrr… Rabbi…” Şimdi bol şeddeli “r”lerden sonra, ima edilen şey ve arkasından gelen kelime, Şehir Tiyatrolarına yakışan bir ironi barındırmıyor. Bu yolla “kutsal”la oynadığının farkında değil midir, yönetmen ve genel sanat yönetmeni? Kim savunur bilmem bu durumu ancak savunulacak bir yanının olmadığı ortada…

           

Yıkık bir bina ve atılmış eşyaların çağrıştırdığı “Harbiye Muhsin Ertuğrul” travmasına gönderme dekor ve İstanbul Efendisi karşılaştırıldığında, Kadir Topbaş'a da gönderme mi diye düşünmeden edemiyorum…

           

Ne diyeyim, Orhan Alkaya, genel sanat yönetmeni koltuğunda oturmaktan, oyun provalarına gidemiyorsa, diyecek bir şey yok… Ha bilerek ve isteyerek böyle bir vurgu yapılmış ise de, “bu gidişle daha çok genel sanat yönetmeni değişir” demekten başka bir söz bulamıyorum.

           

Danimarka ile aramızda krize neden olan karikatürler hala hafızalarımızda! Buradan söylüyorum, bu konunun müsebbipleri hakkında kim hangi takibi yapacak?

           

Bekliyorum!..

 

Şemseddin Yücel, yüksek sesle ikaz etti.

semsyucel@gmail.com

 

 

 

Yayın Tarihi: 29 Kasım 2008 Cumartesi 15:04 Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 03:05
banner25
YORUM EKLE

banner26