Dağılmaktan bıkmadık mı arkadaşlar!

Tamam, çok tartışmalı bir konu bu, lakin ben bu şekilde düşünüyorum. Tahrir Beyazıt'tan büyüktür ve 'Dağılıyoruz arkadaşlar' diyen liderlerimiz Tahrir'den ders almalı…

Dağılmaktan bıkmadık mı arkadaşlar!

18 gündür ekran başındayız ve hop oturup hop kalktık. Bu heyecanlı atmosferde “devlet kurup, devlet yıkarken” kimi dostların; “Biz olsak böyle olmazdı” ya da “Saray’a neden yürümüyorlar ki? Biz orada olsak dağıtmıştık” türünden mesajları ile sık sık karşılaştık.

Tamam, bizim de bu süreçte; “Ah Beyazıt’tan üç beş kişi orada olacaktı ki…” şeklinde başlayan cümlelerimiz oldu. Ama arkadaşlar, durun bir dakika!!! Gelinen bu noktada Tahrir, Beyazıt’tan daha büyük olduğunu en açık şekli ile ortaya koymuştur.

Bu kadar…

24180

Bir daha düşünelim!

“Yok, be” diyen dostlar, lütfen şunları da düşünsün;

1: Mısır onca yıldır zulüm altında, tamam. Ama benzeri zulümleri biz de yaşadık. Hatta bazı konularda çok daha kötülerini yaşadık…

2: Mısır’da Müslümanlar baskı altında. Liderleri şehit edildi. Tonlarcası tutuklandı. Binlercesi hapislerde çürüdü. İyi de aynısı ve hatta daha beterleri bizde de oldu. İstiklal Mahkemelerini hatırla mesela. Mısır’da insanlar İhvan üyesi oldukları için feci şekilde cezalandırıldılar ama bizde de sadece ve sadece “şapka” giymediği için nice canlar alınmadı mı? Bu ülkede Başbakanlar dahi idam edilmedi mi?

3: Mısır’da olmadı ama bizde camiler yok edilmedi mi? Kur’an Mısır’da yasaklanmadı ama bizde yasaklandı. Mısır’ın tarihi ile bağları kopartılmadı ama harf devrimi ihaneti ile bizim en yakın atalarımızla bağlarımız kopartıldı. Dilimiz yasaklandı, dinimiz yasaklandı, bizi biz yapan değerlerimiz yasaklandı…

4: Ekonomik olarak Mısır’ın bugününden daha zor günlerimiz oldu. Üstelik Mısır’a oranla daha tüketici bir toplumuz ve bizim “hissettiklerimiz” onların hissettiklerinden daha fazla. Bizim bir gecede, anayasa kitapçığının fırlatılması ile bilmem ne kadar “içeri gittiğimiz” gerçeği orta yerde. Ama hepsini geçelim, ben Mısır’ın karne ile ekmek, yağ, şeker filan almak için sıraya girdiğini okumadım henüz.

5: İsrail mi? Evet, Mısır 30 yıldır ihanet içinde. Ama peki Türkiye? Bizim ihanetimiz 63 yıl olmuş. İlk biz tanımışız İsrail’i… Mısır can verirken, kan verirken, toprak verirken biz zaten İsrail ile omuz omuza imişiz.

Son dönemlerde mi?!

Mesela 28 Şubat’ta… Allah’ın emri, ayeti başörtüsü yasaklandı. Bütün bütün bütün okullarda… Devlet dairelerinde, her yerde. Yaşlı yaşlı annelerimiz hastanelerde tedavi edilmediler, bundan dolayı vefat ettiler. Katledildiler. Nesiller, gönüller, vicdanlar katledildi. En fazla birkaç saatliğine sokaklara döküldük. Haksız mıyım?

Tamam, yasak hala devam ediyor. Bilmem hangi mahkeme yine bir şeylere karar vermiş. Eskisi kadar değil ama hala devam ediyor. Üç beş yerde, onurlu bir avuç insan her hafta direnmeye devam ediyor… Ama o kadar. Sadece onlar…

24182

Tahrir bize yeni şeyler öğretti

Başörtüsü için, Filistin için, Kudüs için, Gazze için toplanırız zaman zaman. Beyazıt’ta, Cuma Namazından sonra. Ne güzel. Muhteşem. Ciğeri beş para etmez herifler Otorite’ye kulluk ederken onurlu mü’minler Beyazıt’ta toplanır, zulme karşı haykırırlar. Elhamdulillah. Ama bunun yeterli olmadığını Tahrir öğretti bize.

Milyonların oyları ile iktidara gelen Menderes idam edilirken millet balkonlarında kebap yapmaktaydı. Bir Allah’ın kulu meydana inmedi. Şimdi öyle değil. Ama üç beş tekbir ile yetinmememiz gerektiğini de Tahrir öğretti bize.

İstanbul Üniversite’sinde bir zulüm mü oldu… O halde o zulüm hallolana kadar İHH, AGD, MAZLUMDER, ÖZGÜRDER, HAKSÖZ… Beyazıt’a yerleşmeli. Günler, haftalar, aylarca orada çadır kurup direnmeli. Geceler boyu ateşler yakılmalı, gündüzleri Türkiye ayağa kaldırılmalı.

24183Tahrir bize örnek olsun. Dua bitip “amin” dedikten sonra birileri; “Arkadaşlar programımız bitmiştir, olaysız bir şekilde dağılıyoruz” demesin artık. Olay çıksın, heyecan gelsin, aşkımız daim olsun.

Oturalım Beyazıt’ta Ürdün Akabe’de olduğu gibi

Yakalım meydanın ortasında ateş, Ömer abi söylesin o ateşin başında “Esir olmuş yüreklerimiz…” diyerek en heyecanlı eserlerini. Ateşe patates atalım, sabahlayalım orada. Hanım kardeşlerimiz börek yapsınlar en feminist olmayan tarafından… Birileri araya aracılarını soksun ve biz mevzu hallolmadan onlarla iletişime geçenlere “hain” gözü ile bakalım, sorun olmaz.

24184

24185Tahrir ayrı, Beyazıt ayrı...

Emin olun Tahrir, Beyazıt’tan büyük olduğunu net olarak gösterdi bize. Ama ikna olmayan dostlara son söz söyleyeceğim. Bakın dostlar!.. Tamam, şartlar eşit değil, Mısır ile Türkiye bir değil, aslında Beyazıt daha büyük filan diyebilirsiniz ama şunu kabul etmeniz gerekir ki Beyazıt ile Tahrir arasındaki en büyük fark şudur;

Beyazıt’ta direnirsen en fazla

• Jop yersin

• Biber gazı yersin

• Gözaltına alınırsın

24186• Hakkında soruşturma açılır vs

Oysa Tahrir’de öyle mi;

• Ya meydanda ölürsün

• Ya sonra vatana ihanetten idama mahkûm edilirsin

• Ailen de seninle birlikte cezalandırılır

• Eğer ölmezsen en az 20 yıl hapse atılırsın

Ve buna rağmen Beyazıt’ta “dağılıyoruz arkadaşlar” denilip Tahrir’de “direniyoruz arkadaşlar” deniliyorsa Beyazıt, Tahrir’e selam durmalı, yapacak bir şey yok…

Beyazıt’tan Tahrir’e bin selam!...

 

M. Mustafa Uzun Tahrir’i selamlarken Beyazıt’ın da hakkını vermeye çalıştı

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2011, 18:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
elvan ismail özdemir
elvan ismail özdemir - 9 yıl Önce

ak parti hükümeti dimdik ayakta iken ayaklanmakta neyin nesi? bence bizleri bu tip yazılarla gaza getirmek yerine oturup sakin sakin nasıl beyin fırtınası yapabilirz bunları anlatın. lakin bizim ülkemizdede ayaklanmalar oldu. misal 70li yıllar. fakat bu ayaklanmalarda bizim ülkemizde hep halk zarar gördü. biraz öncede dediğim gibi mevcut hükümet zaten her türlü haksızlığın önüne bir set çekmeye çalışıyor. ayaklanmayalım! sakince neler yapabilirz? nasıl insan kazanabiliriz? bunları konuşmalım...

sümeyye kara
sümeyye kara - 9 yıl Önce

beyin fırtınası mı? yeter artık 88 yıl olmuş.. anlaşıldı artık! değil fırtına çıkarmaya ses çıkarmaktan aciz kalmış o beyinler.. birilerinin sultasını beklemiş durmuş.. bak başımızda şu var bu var sessiz olalım, otoriteye boyun eğelim demiş durmuş..
evet halk zarar gördü, doğru ama vazgeçtiği için zarar gördü. direnişi kısa kestiği için zarar gördü..
bırakın sakin olmayı, beraber haykıralım..

y sarıkaya
y sarıkaya - 9 yıl Önce

yanalım halimize arkadaşlar sadece zulüm olduğunda hatırlar olmuşuz mazlumu.
vay bizim halimize ki göstermelik neredeyse bütün meydanlara inişlerimiz.
en son ne zaman hangi meydandan galip ayrıldık?
tamam bir duruştur beyazıt, çağlayan, sıhhıye meydanları. safımızı belli ediyoruz. ama neyi çözebildik?
yanlış anlaşılmasın bir işe yaramaz mitingler eylemler demiyorum.
ama mazlumun hakkını alana kadar sürerse eylemlerimiz işte o zaman galip olacağız. işte o zaman rahatça evimize dönebiliriz.

paluu..
paluu.. - 9 yıl Önce

sonunda biri hakikatin ucuna bir bakis atabilmis helal olsun bu yaziyi yazabilecek kadar acik gozlu olana...

turkiyeli musluman larin son zamanlarda dunyadaki kismen uyanan muslumanlar hakkindakki olumlu dusunceleri ve destekleriyle kendi ulkemizde yasananalarin ne kadar da celiskili oldugunu farkedemiyorsak biz aptaliz yada "essek" iz demektir..

biz eger gercek iman uzakta ise seviyoruz ama ona dokunmak onu yasamak istemiyoruz.. bilmiyorum neden ?

aaa...
aaa... - 9 yıl Önce

turkiyede sirf biraz islami yasadigi ve teblig ettigi icin tutukklananlar mi dersin , iskencelerde olenlermi dersin, namusuyla tehdit edilenler mi dersin, kacirilip kkaybedilenlermi dersin daha bu saydiklarim nekiii mi dersin sen bilirsin.. yasanirkken bisey olmaz ulkkemizin refahi onemli bu adamlar radikal, yok bunlar terorist, yok ak partiydi musluman partisiydi demeokrat partisiydi yok nenesinin gozuydu deyip bir turku Allah i hatirlamayanlar cecenistandan filistine moro dan misira tunusa ...

aaa...
aaa... - 9 yıl Önce

surekkli yapilmasi gerekenleri haykirip duruyorlar.. ama kendimize gelince tik yok anasini satayim.. ula adamlar kendilerine musluman siz kendinize .. cok saglamsa imaniniz niye hic sehitiniz yok 100 yilldir turkiye misirdan on kat esaret altinda.. bir ayaga kalkmak yerine yok beyin jimnastigi yapmali yok oturup dusunmeli yok cart yok curt,, neyse yaww canim SIKILDi ben soyleyim not olsun maksat

" muhafazakarlardan adam olmaz " hele yeni nesil dindarlardan.. yok yok nerdee... !!!1

parça tesirli bomba
parça tesirli bomba - 9 yıl Önce

şimdi hemen başlansa... tüm yargıya inat onbinler yürüse... gece gündüz ya başörtüsüne baskıyı kaldırırsınız ya da biz halk olarak buradan ayrılmaz tahrir yaşatırız size deriz kalırız orada...

hayal mi bu?

iyi niyet
iyi niyet - 9 yıl Önce

Tuhaf. Başka yapılacak iş kalmamış gibi Tahrir-Beyazıt kıyasına girişmek bana tuhaf geldi. İki meydanda toplanan insanların imanları da karşılaştırılsaymış tam olacakmış.Ama unutulmuş; artık başka sefere böyle bir kıyası da bekleriz sevgili yazardan.İllaki Tahrir olması da gerekmez. bugünlerde meydan çok, protesto çok, düşmek için sırasını bekleyen diktatör çok.Bir de şu onurlu birkaç kişiyi merak ettim. Derken bir de iyi niyet meselesi var. Bakalım site yönetimi niyetimi doğru tahlil edecek mi?


banner19

banner13

banner26