Bursa'ya neden tepki vermedik?

Ertuğrul Günay da Kaplanoğlu da Kusturika'ya tepki gösterdi ama Bursa Büyükşehir'e neden tepki göstermedik.

Bursa'ya neden tepki vermedik?

Bu yıl Antalya’da 47.si düzenlenecek olan Altın Portakal Film Festivali’nde jüri başkanlığını   Bosna Hersek’te yaşanan katliamı savunan Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica üstlenecekti. Tepkiler büyüdü ve çekilmek durumunda kaldı.

Antalya'nın Ergenekoncu belediye başkanı tepkicilere tepkisini gösterirken, “Haziran'da AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi kendisini çağırdığında niye kimse tepki göstermedi” diyerek bu çıkışları samimi bulmadığını söylemeye çalıştı.Ali Murat Güven

Sinema eleştirmeni Ali Murat Güven ve Semih Kaplanoğlu’nun da aralarında bulunduğu birçok sanatçıyla beraber Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da festivale katılmayacağını açıklayanlar arasına katıldı. Günay, katılmama gerekçesini şu ifadelerle açıklamış: "Çünkü önemli bir sinema adamı Emir Kusturica. Balkanlarda yaşanan iç savaş sırasında sadece kendi halkının duyarlılıklarına karşı değil, savaş konusunda da ortak insanlık dünyasının benimsediği değerlere karşı olumsuz, anlamsız bir tavır aldı ve hepimizi üzdü. Ben Balkan Savaşı sırasında, savaş içinde Bosna'ya birkaç kez gitmiş arkadaşlarınızdan birisiyim biliyorsunuz. Bütün bu şu anda kamuoyunda yükselen tepkilere duyarsız kalmam mümkün değil. O yüzden katılmayacağım."

Emir KusturicaÇay sevgisiyle aklanma girişimi

İstanbul’a gelmiş bulunan Emir Kusturica’yı havaalanında, kamuoyunun tepkilerine hiç kulak asmadığı anlaşılan Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şanlı karşılamıştı. Kendisine bakanın festivale katılmayacağını ve bu konuda ne düşündüğünü soran gazetecilere verdiği cevapta Kusturica, ”Bu konuda yorum yapamam ancak ben Türkiye'yi seviyorum. Daha önce de geldim. Türkiye'nin çayı çok güzel, burada çay içmek istiyorum. Ben ülkemi tanıtmak için buradayım." demişti.

Ali Murat Güven ne dedi?

“Yarın öbür gün, kardeş ülke Bosna-Hersek'ten meslektaşlarımız ya da Kusturica'yı vaktiyle bizden daha sert ifadelerle protesto etmiş olan bazı Avrupalı aydınlar, ‘Ne tür bir tepki gösterdiniz o herif ülkenize gelip de en köklü film festivalinizde jüri başkanlığı yaptığında? Yoluna kırmızı halılar serip ayakta mı alkışladınız yoksa?’ diye soracak olurlarsa, ‘Yok hayır, aramızdan bazıları pişkinlikle alkışladı, bazıları da yapılması gereken her ne ise onu yaptı’ diyebilecek yüzü bulabilmek için yapıyorum bu protestoyu…”Hakan Albayrak

Hakan Albayrak da bu tepkiye katılanlar arasında

“Boşnakları soykırımdan geçiren Sırp faşistlerinin lideri Slobodan Miloşeviç'e iltifat eden 'Boşnak kökenli Sırp' film yönetmeni Kusturitsa, Altın Portakal Film Festivali'nde jüri başkanlığı yapmak üzere Antalya'ya gelmiş bulunuyor. Bu Çetnik yalakasını davet edenlere ve ağırlayanlara (Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ve festival organizatörlerine) yazıklar olsun, yuh olsun!”

Semih KaplanoğluSemih Kaplanoğlu üst kimlik gerekçesine itiraz ediyor

"Bosnalı sivilleri inançlarından ve Boşnak kimliklerinden ötürü katledenleri savunan bir 'sanatçı'nın, 'Bizim için üst kimlik sanatçıdır' gerekçesiyle himaye edilmesi vicdanımızı acıtmaktadır" sözleriyle bir nevi tepkilerin büyümesine vesile olan Semih Kaplanoğlu'nu birileri istedikleri kadar karalamaya, gözden düşürmeye çalışsın; bunu başaramayacaklar!

Lakin!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne de tepki gösterebilmeliydik.

Neden gösteremedik. Bunu bir arkadaşımla konuştuğumda şunu söyledi. Sinemaya fazla kulak kabartanlar neleri önemseyeceklerini çokça karıştırabiliyorlar. Bununla alakalı bir sonuç olsa gerek bu. Senin dünyanın dışından bir sanata nasıl muamelede bulunacağını bilemez hale düşmekle ilgili bir durum. Bu nedenle sinema diliyle bizim medeniyetimize dair işler ortaya koyanlar bu kadar az. Bu nedenle sinema ile meşgul olanların neredeyse yüzde 80'i Müslümanlara ait ne varsa küçük görüyor, hor görüyor! İzzetli bir bakışa sahip ise ancak kanmamayı başarabiliyor sinema ilgilisi, uzmanı, hastası dindarımız!

Gel de hak verme!

 

Hacer Kor tepkileri Bursa'ya kadar aktararak haber vermek istedi

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2010, 17:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü Özdemir
Rüştü Özdemir - 10 yıl Önce

Olayı ilk haber veren Ali Murat Güven Kardeş oldu. Ertesi günü epey dostu dürttüm. Bir sonuç alamadım. Ümidimi kesmiştim ki adamın defolup gittiğini duydum. ardından Bursa çıkmasın mı. Ne diyeceğimi bilmiyorum. Fena oldum. Antalya'nın yüz katı tepki az gelir. Bu pisliği nasıl temizleriz bilemiyorum. Pişkinlikleri de işin cabası.

büşra
büşra - 10 yıl Önce

Bursa' ya neden tepki vermedik.Bir kısım insanlar Akp li belediye olduğu için,bir kısmının gündeminde Mavi marmara olduğu için,bir kısmıda bu tarz olaylara sürü psikolojisiyle tepki verdiği için Bursa 'da tepki verilmemiş olabilir.Bir de zaten artık türkiye ye kimler gelip kimler gidiyor hangi birine tepkiyeceğimizi şaşırdık doğrusu.Biz kendi soykırımcılarımızla 'kanka' gibi yaşamaya alıştık.Boşnak'ı kimin umurunda!Değil mi sahte insan hakları çığırtkanları.

büşra
büşra - 10 yıl Önce

Ayrıca ertuğrul günay'ın tepkisini! çok çok siyasi buluyorum.Kasımiye medresindeki rezalete izin çıkardığı için tepki almıştı onu affettirme çabası gibi sırıtıyor.

reyhan ağaç
reyhan ağaç - 10 yıl Önce

Bugun ben de internette bu haberleri okurken "bizim mahalle"den bir gazetede Emir Kusturica ile yapılan bir röportaja rastladım.. Röportaj Bursa'daki konsere geldiği zaman yapılmış..

holysin
holysin - 10 yıl Önce

bu yazı da aynı perspektiften bakınca geç yazılmadı mı!

banner19

banner13

banner26