Bu şairi görmemek olmaz!

Onun şiirinin görmezden gelinmesinin bir kaç sebebi var bizce.

Bu şairi görmemek olmaz!

Dergiler kusurludur

Murat Güzel’i şiir ve şiir üzerine yazılarıyla tanırsınız, eğer birazcık dergi takip ediyorsanız. Ama üzücü bir durum var ortada: -şairin kendisi kitabın tam zamanında çıktığını düşünse de- 1971 doğumlu şairin ilk kitabı ancak 37 yaşında çıkıyor “Uzak Koku”; daha da üzücü olanını söyleyeyim; takip ettiğim kadarıyla hakkında hiçbir eleştiri yazısı yayımlanmadı.

Şairler, kitaplarını, biraz da, “ortam hakkımda ne düşünüyor” şeklinde bir düşünceyle çıkarırlar ve bu eleştiriler sayesinde ikinci kitaplarını daha gelişkin kılmak isterler. Olumlu veya olumsuz, fark etmez, bir kımıltı, bir tepki beklerler.

Halbuki şair yerelde de kalmamıştı, şairin, bugün hâlâ yayın hayatını sürdüren Dergâh, Fayrap, Edebiyat Ortamı, Kökler (kapandı, Karagöz adıyla yoluna devam ediyor.) gibi belli başlı dergilerde ürünlerini okumuştuk. Dergiler, kalemlerine karşı bir sahip çıkmazlık içerisindeymiş gibi geliyor bana. İstese editör, dergi ekibinden işin üstesinden gelebilecek birine görev verebilir ve en azından böylece kendi çevresinde gerçekleşen yeni yayınları es geçmemiş olur. Ancak görüyoruz ki, bu kültür işleri belli bir programla değil de el yordamıyla yürüyor.

Murat Güzel, Konya’da, yani İstanbul’dakilerin taşra dediği şehirlerden birinde yaşıyor; editörler ne kadar kaliteli olursa olsun görmekte zorlanır uzaktakilerini, ama ne denli zayıf olursa olsun burunlarının dibindeki şakşakçılar daha şirin gelir onlara. Yapılan yanlışlıkları her ortamda dile getirmeliyiz, Allah için, bu yanlışların dedikodusunu yapmalıyız. Ta ki işler düzelene kadar.

 

Murat Güzel, Uzak KokuYoksa felsefi yazıları daha mı iyi?

Bir de, diyorum; Murat Güzel’in siyasi ve felsefi yazıları, şairliğinin önüne mi geçiyor? Ne yani, bir adam birkaç iyi işi birlikte yapmasın mı? Böyle bir şey varsa, bu yanlışlığı düzeltmemiz lazım. Hani hatırlarsınız, Bedri Rahmi Eyüboğlu şair ressamdır, der: “Resim ortamı şiirlerimden dolayı beni ressam olarak kabul etmedi, şairliğimi dillendirip durdu; edebiyat ortamı ise resimlerimden dolayı, şairliğimi görmezden gelerek ressamlığımla ilgilendi.”

Murat Güzel’in başına gelen de bu mu? Olabilir, çünkü böylesi bir haset ortamı, sanat ve akademi çevrelerinde hep vardır.

 

Yayınevine eleştirimiz var

Murat Güzel’in bahsi geçen şiir kitabı İz Yayıncılıktan çıkmıştı. Arada bir de olsa, İz Yayınları pek satmadığını bildiği halde şiir kitabı çıkarıyor. Yayınevi bünyesinde çıkan bazı dergilerin her ay onlarca şiir yayımlamasına rağmen, şiir kitabı basmıyor olmalarının çelişkisi düşünüldüğünde şiir kitabı basan yayınevlerine sempatiyle bakmak boynumuzun borcu oluyor. Kitabın tasarımı konusunda iki eleştirim var: Birincisi; kitabın kapağındaki sigara dumanına benzeyen görüntü, bir fizikötesi çağrışımı olan “Uzak Koku” adını hiç mi hiç karşılamamış, tasarımcı bu konuya biraz daha kafa yorarak zekice yaklaşmalıydı. Diğeri, yazının puntosu biraz daha büyük olabilirdi. Bu çok önemli değil tabii.

 

Murat Güzel sıkı şairdir

Murat Güzel’in şiirleri Murat Güzel’e ait; ne demek bu? Şair, şiirini yayımladığı derginin poetik tutumundan etkilenmemiş; bir akım veya bir büyük şairden ölü doğmuyor; şiiri iyi biliyor, etkileri büyük oranda dönüştürmeyi başararak kendiyle var oluyor. Şiiri imgesel, ama imgeler spontane izlenimi uyandırıyor, sıkmıyor, okunuyor. Acaba görünmezden gelmesinin nedeni şairin kendine haslığı mı? diyorum ve sanki yanıtı buluyorum.  

 

Tarık Erbaş takdir etti

Editörün Notu: Karagöz'ün son (Doksanların Dokusu) sayısında Murat Üstübal sayın Güzel ve şiiri ve kitabı üzerine bir yazı yazmış. Üstübal'ı iyi şairi işaret ettiği için tebrik ediyoruz!  

 

Yayın Tarihi: 31 Ekim 2009 Cumartesi 18:42 Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2009, 10:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa nezihi
mustafa nezihi - 11 yıl Önce

bir daha okumak gerek o zaman

Hakkı Durmaz
Hakkı Durmaz - 11 yıl Önce

Aynı sayıda Hayriye Ünal'ın yazısında da Murat Güzel'in teorik görüşleri hakkında bir bölüm var. Dosyadaki diğer yazılarda da şiirleri üzerine parçalar var. İnsanların şiir ve şairler hakkında bilmedikleri daha çok şey var. Dergiler tüm bunlara sahip çıkar. Dışarıdan dergileri kötüleyenler, çoğunlukla başka niyetleri olup bunları saklayanlar olsa gerek.

eylem adamı
eylem adamı - 11 yıl Önce

çünkü şairler içinde güzel'e hakkını iade etmeyen yok. haset eden, kelime seçimlerini, dramatik arka plan kurgusunu kıskanan çok şair var ama. yazıları ise özellikle tezkire'de yayınlananlar sırf o yazılar için dergiyi takip eden nice insanla tanıştım.
görmezden gelme, merkezin aksine konyada oluyor ama. memleket gazetesi bünyesi, konyalı küçük burjuvalar sindirmek için baya çalıştılar. ama bu yazıdaki görüşlerin aksine merkez korudu güzel'i.

adalet
adalet - 11 yıl Önce

murat güzel sağa sola yaranmaya çalışmaya tenezzül etmeyen bir adamdır, özellikle de sola. bunun için görme gereği duymuyor olanlar kendilerinden şüphe etsinler. o şiirinden emindir nasılsa. hayriye ünal daha önce de yazmıştı uzak koku hakkında. bir de

adalet
adalet - 11 yıl Önce

aynı dergide ali emre kısacık değinmiş. "şiirlerinde gerçeklik, yoksulluk ve yoksunluk, ironi, siyasileşmiş özne ve nesnel dünya var" diyor.

fayrap
fayrap - 11 yıl Önce

atlılar'ın ikinci döneminde murat güzel şiiri üzerine bir çalışma yapılmıştı. fayrap'ta da sadık koç'un bir çalışması yayım sırası bekliyor. 1971'liler sayısında da murat güzel'den söz edilmektedir. murat güzel'le her zaman çalıştık. kendisinden, yani eserinden de söz ettik. bu konuda bir sıkıntımız yok. dergiyi geriye doğru taramayı beceremeyen ama oturup şudur budur diye yazı yazanın sıkıntısı...

Ali Karapınar
Ali Karapınar - 11 yıl Önce

tarık erbaş'a karagöz dergisinin son sayısını daha ii okumasını öneririm. murat güzel şiirini es geçenler kimmiş, anlamadık...

ahmet durmaz
ahmet durmaz - 11 yıl Önce

tarık kardeş murat güzelin görünmemesini kastederken ne demek istediğini sanırım anlıyorum ve şöyle yorumlar getiriyorum. murat güzel bence hakk'ın şiirini yazıyor. hem de üst mertebelerden. dolayısıyla güzel'i anlamak, anlatmak, yorumlamak zor iş. tanıtımını yapmak bile zor iş. beceri ister.


banner26