Belediyeler kötü kitap basmak zorunda mı?

Türkiye’de belediyelerin hangi kitapları yayınladığı, eserlerin kalitesi ve bunlar için harcanan para üzerine düşünülmesi gerekiyor.

Belediyeler kötü kitap basmak zorunda mı?

 

Yıllar yılı Türkiye’de her kesimden insanın ortak şekilde yakındığı bir gerçek vardır: İnsanlar kitap okumuyor. Bu durum üzerine yapılan araştırmaların haddi hesabı yok. Neyse ki son yıllarda hemen hemen herkes işin bir ucundan tutup, bu alışkanlığı değiştirme yolunda çaba gösteriyor. Kitabevleri indirimler yapıyor, internet satışlarında kampanyalar düzenleniyor, birçok yarışmada kitaplar hediye ediliyor. Tabi bunlara bağlı olarak basılan kitap sayısı da sürekli artıyor.

Burada işin bir ayağına değinmek istiyorum: Belediyeler. Çok değil, yakın zamana kadar olağan idarî işlerden fazlasını kendisine görev bilmeyen belediyeler, son yıllarda özellikle kültürel ve sanatsal faaliyetlerle, kültür merkezleriyle isimlerinden söz ettirmeye başladılar. Bu, hepimiz adına sevindirici bir şey.  Peki ya belediyeler bu işin hakkını verebiliyorlar mı?belediyelerin kültür yayınları

Güzel görünüyor diye kitap alınır mı?

Kitap dendiğinde anlağımız şey, günümüzde geçmişe göre çok farklı bir hal almış durumda. Bugün birçok kitap, sırf güzel tasarımı veya kapağı sebebiyle dahi tercih ediliyor. Görsellik çağı olarak tanımladığımız bu zamanda bunun olmamasını beklemek ilginç olurdu elbet, ama kitabın yüklendiği misyon bundan çok daha uzaklardadır.

İnsanların görselliğe olan ilgisini fark eden yayınevleri bu konuya gittikçe daha fazla önem verirken, belediyeler de yayınladıkları kitapları bir prestij vesilesi olarak görsel ağırlıklı hazırlamaya başladılar. Bu, elbette ki önemli bir mesele fakat görselliğe verilen önem kitabın içeriğine verilmediği zaman kitap anlamını yitiriyor.

Belediyelerin bu konuda diğerlerine göre daha bonkör olmasını anlayabiliriz. Zira ellerindeki kaynaklar çok fazla ve kitap basımına yapabilecekleri harcama miktarı gayet geniş. Fakat bu durum, bir zaman sonra israfı doğuruyor. Kapağı ve sayfaları titizlikle hazırlanmış ama okuyan kişiye pek bir şey katmayan kitaplar ortaya çıkıyor!

belediyelerin kültür yayınlarıGüzel kitaplar da basılıyor

Mustafa Kutlu, Yeni Şafak’ta 6 Haziran 2012 tarihli “Görkemli Yayınlar” başlıklı yazısında bu konuya değinmişti. Bunun üzerine belediyelerin yayınladıkları kitaplara bir göz atmak gerektiğini düşündüm. İstanbul, Konya, Maraş gibi şehirlerdeki belediyelerin bu konuya önem verdiği belli oluyor. Özellikle Kahramanmaraş Belediyesi’nin yayınladığı Rasim Özdenören, Nuri Pakdil ve Erdem Bayazıt’la ilgili kitaplar dikkatimi çekti.

Yaşadığım yer olması sebebiyle uzun süredir inceleme fırsatı bulduğum Eskişehir’in Odunpazarı Belediyesi de bu konuda göz dolduranlardan. Birçok belediye gibi öncelikle kendi bulunduğu yerin kültür ve tarihiyle ilgili kitaplar yayınlayan Odunpazarı Belediyesi’nin asıl dikkat çeken eserleri bana kalırsa Yûnus Emre Divanı ve Eskişehir Mevlevihanesi adlı kitaplar. Eşine az rastlanır titizlikle hazırlanan bu kitaplardan epeyce istifade ettiğimi söyleyebilirim.

İsraf haramdır, kitap için bile olsabelediyelerin kültür yayınları

Asıl değindiğimiz, görselliği üst seviyede olup da içeriği tatmin etmeyen, bu şekilde ajanslara para kazandırmaktan fazla bir işe yaramayan eserlerdi. Bazı belediyeler de bu yanlışa düşmemek için daha temkinli davranıyor. Örneğin Ankara Büyükşehir Belediyesi, emsallerine göre daha az kitap yayınlamış. Ankara tarihi ve kültürü ile ilgili yayınladığı az sayıda eser dışında hazırladığı bir kitap bulunmuyor Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin. Ben bunu, boş eserler yayınlamama çabasına bağlıyorum fakat bu endişe, belediyelerimizi bu çalışmalardan alıkoymamalı.

Velhasıl, belediyelerimiz de genel olarak ifrat ve tefrit sınırlarında bu konuda. Buna bir düzenleme getirmeleri gerekiyor. Bu ise ancak kitaptan, kültürden, sanattan haberi olan kişilere bu işi emanet etmek yolu ile olur. Yoksa prestij için ajanslara bastırılan ve dağıtılan, lakin okunmaya değer olmayan eserler basmak belki kültürel faaliyet olarak kurumun hanesine yazılır fakat bundan başka da bir işe yaramaz. Bize lazım olan ise hem dikkat çeken, hem de dolu dolu kitaplardır.

 

İsmail Kaplan yazdı

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2012, 13:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13