Bankadan kredi çeken antikapitalist şair!?

Bazı 'Müslüman' sanatçılar zokayı yutmuş.. Bize de geçmiş olsun demek düşer artık..

Bankadan kredi çeken antikapitalist şair!?

 

Mahalle Mektebi dergisinin Mayıs-Haziran sayısında hoş bir röportaj var. Şiir, şair, şuur üzerine de diyebileceğimiz röportaj şair ve televizyon programcısı dostumuz Ahmet Murat Özel ile yapılmış. Ertuğrul Rast’ın “günümüz şiirindeki inandırıcılık sorunu” sorusu üzerine Ahmet Murat Özel sıkı bir cevap vermiş:Mahalle Mektebi dergisi

“Şairin inandırıcılık sorunu da diyebiliriz ona… Ama şu kadarını söyleyeyim de karnımın şişi insin: Bazısı, şairlerin yani, yaşamadığı bir duyguyu temellük etmeye çalışıyor, duymadığı bir öfkeyi poz haline getiriyor: Evli barklı ama ergen gibi muhayyel bir aşktan bahsediyor; akşam dizi izleyip fıstık atıştıran bir memnun ama Ortadoğu’nun derdini yüklenmiş gibi görünüyor; bankadan kredi çekiyor ama antikapitalist; dedikoducunun önde gideni ama kanaat önderi; haset dolu ama melek kalpli; başarılı ama tutunamayan; cool ama ilgi arsızı… Olmuyor. İnanmıyoruz.”

Ahmet Murat Özel’in şiir ve şaire dair aforizmik ve vurucu cümlelerine , Fayrap dergisinin Haziran sayısında, Cemal Şakar’ın hikâye ve “hikâyemize dair” söylediklerini ekleyelim:

“Marksistler, sanatın sanat için olduğu, tezin eseri öldürdüğü zokasını genellikle yutmadılar. Ama bir dönem kimi Müslüman yazarlar bu zokayı yuttu. Bugün geriye dönük bazı edebiyat dergilerinin koleksiyonlarını karıştırın; bu konunun ne kadar hararetli tartışıldığını görürsünüz. Oysa biz, başta Allah’la olmak üzere, insanlarla ve âlemle ilişkimizi sahip olduğumuz dünya görüşü etrafında kurarız ve dünya görüşümüz bizim yolumuzu aydınlatır. İş hikâye yazmaya gelindiğinde neden bu aydınlıktan mahrum kalalım ki.”

Fayrap dergisiŞiir ve hikâyede inandırıcılık, dürüst olmakla kaim olsa gerek. Zira Ahmet Murat Özel de, Cemal Şakar da her iki sanat dalına bakıp, o sanatlarla iştigal eden, “sahiciliğini” yitirme tehlikesiyle karşı karşıya olanları işaret ediyorlar.

Akşam dizi izleyip fıstık atıştıran ama Ortadoğu’nun derdini yüklenmiş gibi görünen şairler, hikâyeciler

“Doğu adamının, gerçek mü’min ve muvahhid kişinin bunalımı olmaz, diyorum. Ve bunu şiir yazan, hikâye yazan, roman yazan dostlarıma da her zaman bıkıp usanmadan söylüyorum.” demişti Fethi Gemuhluoğlu yıllar önce. Psikolojin deneği olan modern insan için parçalanmış kişilik, bunalım, karmaşaya teşne olmak Müslümanların ciddi sıkıntısıdır. Bir şekilde modernliğin benliğine onay verildiğinde Ahmet Murat Özel’in işaret ettiği “akşam dizi izleyip fıstık atıştıran ama Ortadoğu’nun derdini yüklenmiş gibi görünen” olmak, modernizmin laboratuvarında denek olmaktır.

Müslüman sanatçılar sahiciliklerini tam da bu bölünme, bunalıma onay vermeyle kaybediyorlar. Marksistlerin yenik düşmediği kumpasa kimi Müslüman sanatçıların gelmelerinin temelinde ise, köklerden kopmak ve Cemal Şakar’ın ifade ettiği gibi “oysa biz, başta Allah’la olmak üzere, insanlarla ve âlemle ilişkimizi sahip olduğumuz dünya görüşü etrafında kurarız” sözündeki “dünya görüşü”nü ıskalamak geliyor.

Yukarıda zikrettiğim röportajların dikkatle okunması gerektiğini düşünüyorum. Zira, hayat unutmak ve hatırlamak üzerine kurulu. Her iki sanatçının da hatırlattıkları hayati değere sahip.

Şiirsel sözler zikretmek, çarpıcı hikâyeler anlatmak mümkündür dile gelen kelimelerle. Lakin, yüreğin diline amade olanların, çağa anlatacakları daha duru, daha sahici, parçalanmamış ve inşiraha dair anlatıları olduğunu düşünüyorum.

 

Zeki Bulduk, hikmetin izlerini bırakan güzel adamları okudu

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 17:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sena t.
sena t. - 7 yıl Önce

zeki bulduka teşekkürler önemli bir nokta.zira ahmet murat abi çok güzel demiş.aynen öyle.tasası çekilmemiş şiir bir yandan patlak verir her zaman: samimiyetten sınıfta kalır..İ.özelin karakoçun hatta o kuşağın çoğunun şiirleri ondan beynimize işliyor ondan duyunca acı br tat bırakıyor çünkü şiirin hakkına göre bir hayat sırtta bir ömür taşınıyor.işte şimdikiler ondan yavan ondan yapay.alttan alta aşk teması fakat dünyaya tek bnun için gelinmiş gibi tek boyutlu şiirler.hep -mış gibi.o kdar.

banner19

banner13