A. Günbay Yıldız aslında ne?

Ardı ardına yazdığı romanlarıyla ve seslendiği okuyucu kitlesiyle Ahmet Günbay, Ahmet Mithat'a rakip mi? Bu eserler ne kadar dini?

A. Günbay Yıldız aslında ne?

11251Romanın Serencâmı 

Edebiyatımızın mesneviden romana geçiş yaptığı Tanzimat’tan bu zamana, roman her dönemde kabul görmüş bir tür olarak kendine has okuyucularıyla yoluna devam ediyor. Bu uzun yolda yazılan romanlar bazen yazarının adını bile geçecek derecede bir başarıyla karşı karşıya kalarak her zaman kabul görmüştür.  

Özellikle 80’li yıllarda adına dini  roman denen ( ki bu ad çok eğreti durmakta) bir akım gelişerek romanlar yazılmıştır. Raif Cilasun, Emine Şenlikoğlu, Sevim Asımgil, Şule Yüksel Şenler, Ahmet Günbay Yıldız gibi yazarların romanları en çok okunanlar listesinin baş sıralarını uzun süre kimseye kaptırmamıştır. Bu tür romanların zirve yaptığı dönemle, Türkiye’de İmam Hatip Liselerinin en gözde olduğu dönem aynı zamana rastlar. Ben de bir İmam Hatipli olarak biliyorum ki, bu okulların sıralarından geçen her öğrenci için Huzur Sokağı, Haram Lokma, Bize Nasıl Kıydınız, Çiçekler Susayınca elden düşmeyen romanların başında geliyordu.  

Hekimoğlu İsmail, Minyeli Abdullah 

Bu tür romanlara kaynaklık eden ilk örnek Hekimoğlu İsmail’in Minyeli Abdullah romanıdır. Türkiye’de halen en çok okunana romanlar arasında sayılan bu eser, ülkenin devrimler serüvenine Mısır’ın penceresinden bakan bir başyapıttır. Adı geçen diğer romanlardan ayrı bir yere sahip, devrimci bir eser olan Minyeli Abdullah günümüz gelişmeleri düşünüldüğünde de tekrar okunması gereken bir eserdir.  

Aşk, entrika arası islam süsü 

11252Minyeli Abdullah’la başlayan dini duyarlılığı olan roman geleneği ne yazık ki çağın ayak oyunlarına uydurularak birkaç İslami motifle kendine yer bulmaya çalışmıştır. İşte bu noktada Ahmet Günbay Yıldız sahneye çıkar. Hekimoğlu İsmail’le kurdukları Timaş’ı değerlendirerek ardı ardına yazdığı romanlarla en çok satanlar listesinin en baş sıralarını kimseye kaptırmaz. Ahmet Günbay Yıldız, ilk romanı “Çiçekler Susayınca”dan başlayarak son romanı “Kayıp Sabahlar”a kadar birbirinin benzeri konularla, içinde İslami unsurlar bulunmamasına rağmen ısrarla İslami roman olarak sunulan romanlarıyla baskılarını katlayarak serüvenine devam etmektedir. Köyden şehre göçen insanlar, Türk filmini aratmayan rastlantılı olaylar, delicesine aşkı yaşayanlar Ahmet Günbay’ın konuları arasında en sık kullandıkları.  

Ahmet Mithat’a rakip mi? 

Şimdi, sayısı elliye yaklaşan romanlarıyla, üç şiir kitabıyla, bir kişisel gelişim kitabıyla Ahmet Günbay Yıldız, edebiyatımızın yazı makinesi Ahmet Mithat Efendi’nin tahtına göz koymuş görünüyor.  

Kitap kapaklarındaki birbirinden alımlı genç kız fotoğraflarıyla, damardan giren arabesk kasetleri aratmayan kitap isimleriyle, genç aşıkları hedef kitlesinde tutmaya devam ettikçe görünen o ki; listelerin ilk sırasını Ahmet Günbay Yıldız kimseye kaptıracak görünmüyor.  

      

 

Mustafa Uçurum acaba dedi

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 22:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Necip
Mehmet Necip - 11 yıl Önce

Ortaokul yıllarında Ahmet Günbay Yıldız'ın bence muhteva olarak da bir mana ifade eden Figan, Ekinler Yeşerdikçe, Azat Kuşları gibi eserlerini okumuş birisi olarak, ilerleyen yıllardan maalesef ama maalesef muhteva olarak sıradanlaştığını, aynı mevzuları döndürüp dolaştırıp önümüze tekrar sunduğunu gördüm... Onu okumayı bırakalı neredeyse on yıl oldu ama gönül, ülsup ve içeriği gittikçe iyilişen ve zirveye ulaşan bir yazar görmek isterdi; yazık oldu azizim...

tuna eselioğlu
tuna eselioğlu - 11 yıl Önce

hidayet romanlarının hidayete erdirdiıği bir okuyucuya hiç raslamadım.keşke okumasaydım,dediğim romanlar silsilesi.halit ertuğrul'a da bir dost el atarsa buradan zevkle okuruz.onlardan geriye ne kalacak?hiç...!

ad soyad
ad soyad - 11 yıl Önce

bence yine de haksızlık etmeyiniz efendim. bir dönem hepimizin macerası bu romanlardan geçti. mutlaka fayda sağladığımız bir kısmı da mevcuttur bu romanların. veya fayda sağlaması muhtemel bir topluluk mevcuttur şu güzelim memlekette. mutlaka.

mehmet nizipli
mehmet nizipli - 11 yıl Önce

ahmet günbay yıldız'ın romanları edebi açıdan tartışılabilir, tartışılmalı da. ancak bir öğretmen olarak şunu söyleyebilirim: öğrencilerin meşru bir içerik taşıyan bu kitapları okuyarak kitap okumayı sevdiğini, inanç merkezli düşündüğünü, güzel duygular yaşadığını kesinlikle bir gerçektir. bir boşluğu doldurmakta, kendince hizmet etmektedir. tenkidlerin itidal çerçevesinde olması gerektiğini hatırlatırım. vesselam.

fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

hocamızın da not düştüğü gibi okuma alışkanlığı kazandırmak için bile bu kitapların çok faydalı olduğunu düşünüyorum.çoğunu okudum ve hiçbir zararını görmedim iyikide okumuşum gençlerin beyaz dizi okumasından da zararlı değil heralde zira onları tavsiye eden hocalarıda çok gördük.bence halit ertuğrul size el atsa daha iyi olur.yazar yaşadıklarını anlatıyor sadece bizlerde ibret alıp kendi dersimizi çıkarıyoruz.sizlerede tavsiye ederim !!!

asuman
asuman - 11 yıl Önce

Kitap okumayı çok seven biri olarak ilk okulda okuduğum yazarlar arasında. Çocukken okuduk... Ve büyüdük... Ama her şey değişti romamların gidişatı değişemedi birtürlü. Hidayete eren zengin kızlar ve oğlanlar!

Sakin Bursalı
Sakin Bursalı - 11 yıl Önce

Kitaplarında çok kötü bir Türkçe kullandığı kanaatindeyim. Bunların okuma bilinci için de dini amaçlar için de etkili olduklarını düşünmüyorum.

nk türkmen
nk türkmen - 11 yıl Önce

ilk okuduğum kitabı çiçekler susayınca'ydı ve kitap klasik türk filmi tarzında olup sonu kestirilebilen cinstendi. yıllar geçti hala aynı tarz. kendini tekrarlayan bir yazar olmanın ötesine geçemiyor maalesef, üzücü...


banner19

banner13

banner26