Ona sırtını ver, Amerika'ya kafa tut!

Size bir Müslümandan bahsedeceğim. Yok, bu Müslüman İstanbul’da yaşamıyor, kitapları ve müritleri de yok.  Kendi halinde, ailesinin iaşesi için çalışan, Allah’a kul olmaya çalışan sıradan bir Müslüman.  Sayın okurlar, bu “Müslüman” sözüne kafayı takmayın, kahramanımız Ramazan Abi çevresindekilere hep “Müslüman” diye  hitap ettiğinden yani... “Müslüman nasılsın”, “Müslüman bi çayımı iç”, “Müslüman Allah senden razı olsun vs”...

Ramazan Abi aslen Hakkarili olup, iç göçün yoğun yaşandığı zamanlarda arkalarında her şeylerini bırakıp, yanlarına sadece imanlarını ve umutlarını alan bir ailenin en büyük çocuğu. Geldikleri  Van’da ev, geçim derken o kadar kardeşin yükünü sırtına alan bir genç, kardeşleri için “baba” gibi bir şey. Sadece ana-baba ve kardeşleri için değil, tüm kardeşleri için sürekli koşturur. Üniversite için Van’a gittiğimde tanıştım Ramazan Abi ile, o gün bugündür selamlaşır, muhabbet ederiz.

Tezgah açar, zabıta kovalar; kaçarken gözüne ve gönlüne haram yaklaşmaz, evine haram lokma sokmaz. Bütün kardeşlerini bin bir zorlukla, tezgahtan kazandığıyla okutur. İlkokul, ortaokul, lise, dersane ve üniversite...  Bu sene üç kardeşini dersaneye gönderiyor.

Bu bir imtihandır deyip Allah’a sığınan güzel insan

Çok şey yaşar, çok şey görür, çok şey kaybeder de imanından ve umudundan  hiçbir şey kaybetmez.  Kardeşleri onun için şöyle bir ifade kullanır: “Ramazan Abi’ye sırtını ver, Amerika’ya kafa tut”...  Tüm zorluklara karşı ancak iman ve sabırla durulabileceğinin canlı örneğidir. Kendisine dayanan ve güvenenleri asla utandırmamıştır, zaten kutlu metinlerimiz onu “elinden ve dilinden emin olunan kimse” diye tarif ediyor.

Ramazan Abi, çocukluk nedir bilmemiş, çocukken nice çocuğa bakmak zorunda kalmış, nice acıların büyüttüğü, yetiştirdiği, ama ille de yüreğinin çokça derinlerinde “Hacı”nın acısını her gün yaşayan... Bu bir imtihandır deyip Allah’a sığınan güzel insan...

İnsana her şeye rağmen hayatta kalmayı, zorluklara karşı sabretmeyi öğreten  Ramazan Abi’yi Van’da olan, yolu Van’a düşen herkes hiç tereddüt etmeden bulabilir, dertleşebilir,  çayını içebilir. Yıllardır Hz. Osman/Mavi  Camii’nin yanında tezgahının başındadır.