Zejd Soto yeni Boşnak ses!

Bosnalı sanatçı Zeyd Soto, ilk solo albümü 'Kalbe Ziyaret'i Türkiye'de çıkardı.

Zejd Soto yeni Boşnak ses!

1979 Bosna doğumlu Zejd Soto (Zeyd Şoto) iyi bir müzisyen. Çocukluktan beri ilgili olduğu müzik alanındaki ilk çalışması 2007’de Seyfullah İlahi Grubuyla çıkardığı “Sjeta” isimli albümü. Sami Yusuf, Yusuf İslam, Mustafa Demirci, Zain Bhikha, Nativee Deen, Outlandish, Mesut Kurtis gibi Bosna-Hersek’ten ve yurtdışından birçok isimle çalışan Zeyd, ilk solo ‘single’ çalışması “Dear Rose” isimli albümünü 2008 yılının Ramazan ayında çıkarmıştı.

Zeyd Soto
(+)

Gel gör beni

Müzik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Zeyd, geçtiğimiz haftalarda yepyeni albümünü sevenleriyle buluşturdu. Hem de ilk defa Türkiye’de yayınlayarak. Moral Prodüksiyon imzasını taşıyan albümde birbirinden güzel 11 parça bulunuyor. Birçok sözün kendisine ait olduğu parçaların yanı sıra, bizim birçok farklı yorumla dinlemeye alışkın olduğumuz, Yunus Emre’nin “Gel Gör Beni” dizeleriyle yapılan “Come And See” isimli parça tamamen İngilizce söyleniyor ve yeni yorumuyla oldukça dikkat çekiyor.

Dediğimiz gibi, İngilizce de var albümde Boşnakça da, Türkçe de… İngilizce başlayıp Türkçe devam eden “Dear Rose” benim albümde en çok beğendiğim parça. Özellikle Türkçe yerlerine geldiğindeki o masum söyleyiş ve güzel müzik oldukça etkiliyor insanı.

Zeyd Soto albümü için şöyle diyor: “Umuyor ve diliyorum ki, albüm, bizleri Allah’a bir adım daha yaklaştırsın; aramızdaki huzuru, sevgiyi ve saygıyı, muhabbeti arttırsın, ki amacına ulaşmış olsun. Bu yöndeki naçizane çabalarımızı kabul buyurmasını Yüce Allah’tan diliyorum.”

Magazinel bir hayatı yok

Zeyd Soto gibi müzisyenlerin daha da çoğalması gerekiyor. Toplumun değer yargılarına saygılı, magazinel bir hayat tarzından kaçınan ve nitelikli güzel müzik yapan adamlarımızın haberlerini her ay her hafta girebilsek böyle keşke…

Keşke her tür müzikten böyle insanlar yetişse. “Klasik müzik çalmaya başlar başlamaz kapatılan radyoların yanında büyümesin” artık hiç kimse ve gençlerimiz klasik müzik de söylesin. ‘Rap’ de söylesinler, ‘rock’ da… Bunları ümit ediyor ve bunlar için gayret sarf ediyoruz.

Zeyd Soto, çok güzel bir albüm hediye ediyor bize. Mutlaka alınmalı ve dinlenmeli. Kitaptan bile daha ucuz olan bu albüme ulaşmak için: 0212 551 32 25 ya da www.nesil.com.tr, www.zejdsoto.com

Zeyd Soto

Yavuz Selim Güneş ‘kulağınızda güzel sesler olsun’ dedi

Yayın Tarihi: 25 Haziran 2010 Cuma 00:01 Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2010, 14:40
banner25
YORUM EKLE

banner26