Yola düşmeli, şarkılarla, yol şarkılarıyla

Sami Yusuf’un son albümü 'Songs Of The Way (Vol.1)’, Seyyid Hüseyin Nasr ile ortak bir çalışmanın ürünü. Seyyid Hüseyin Nasr eserleri şiir olarak, Sami Yusuf ise bestelenmiş olarak seslendiriyor. Yavuz Ertürk yazdı.

Yola düşmeli, şarkılarla, yol şarkılarıyla

Yaptığı müzik albüm ve çalışmalarıyla 7’den 70’e bir dinleyici kitlesi kazanan Sami Yusuf, farklı bölge ve coğrafyalardan oluşan bu dinleyici kitlesiyle “nasheed” müzik akımında farklılığını da ortaya koyuyor. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya bölgelerinde geniş bir dinleyici kitlesi olan Sami Yusuf, kökeni itibariyle İran Azerbaycan’ından olsa da kendisini İngiltereli olarak tanıtıyor ve çalışmalarını da oradan devam ettirir.

Albüm satış rakamları milyonları bulan ve yayınladığı video klipleri de milyonlarca tıklanan Sami Yusuf, birçok enstrümanı kullanmadaki maharetini de gösteriyor çalışmalarında. Daha çok Doğunun tınılarını içeren bir saz ordusuna sahip olan Sami Yusuf, enstrüman kullanmadaki zenginliğini eser seslendirmede de göstermiş, başta İngilizce olmak üzere Türkçe, Arapça, Farsça, Azerice, Urduca ve Malayca eserler seslendirmiştir.

Yol eri olmaya çağrıdır müziğinin notası

Münacatlar, dua ve yakarışlarla dolu eserlerle beraber, salavat ve tekbirlerle örülü birçok eserini de tüm albümlerinde dinlemek mümkün. Sami Yusuf, konusu, içeriği bu yönde olan eserleriyle hayatımıza girmiş olsa da başta İslam âleminin içinde bulunduğu zorlu ve karmaşık durumlar olmak üzere insanlık dramlarına da kayıtsız kalmamıştır. Suriye, Filistin ve Asya bölgesindeki savaş, kıyım, zulüm ve açlık konularını eserlerinde işlemiştir. Ama müziğinin ağırlıklı teması manevi dinamikleri harekete geçirme çabası şeklinde görülür. İnsan sevgisi, yardımlaşma, kardeşlik içinde ve bir arada yaşama çabası, dünyanın farklı bölgelerindeki insanların hiçbir şekilde bir ayrıma tâbi tutulmadan bir ve yek vücud olarak kabul edilmesi gerektiği vurgusu, Sami Yusuf’un eserlerinde vurgulanan ve öne çıkan durumlardır. Yol eri olmaya bir çağrıdır Sami Yusuf’un müziğinin notasını belirleyen. İçsel bir yürüyüş olarak gördüğü müziğiyle ruha uzanmaya çalışır.

İçsel bir sessizlikten gelen tefekkür daveti

2003 yılında yayınladığı Al Muallim albümüyle tanınan ve geçtiğimiz aylarda Songs Of The Way adlı altıncı albümünü yayınlayan Sami Yusuf, bu iki albüm arasında My Ummah, Wherever You Are, Salaam ve The Centre albümleriyle seslenmişti.

Tüm bu albümlerinden farklı olarak Sami Yusuf’un son albümü Songs Of The Way (Vol.1)’e bir parantez açmak gerekiyor. Bilge Seyyid Hüseyin Nasr ile ortak bir çalışmanın ürünü olan albümde, Seyyid Hüseyin Nasr eserleri şiir olarak, Sami Yusuf ise bestelenmiş olarak seslendiriyor.

İçsel bir sessizlikten çıkan bu tefekkür daveti “Vol.1” oluşu itibariyle devamının geleceğine dair bir işaret veriyor. Farsça, Arapça, İngilizce eserlersen oluşan albümün çıkış parçalarını ise video klipleri de çekilen "Alhamdulillah" ve sözleri İbn Ataullah el-İskenderi’ye ait olan "Autumn" (لا اله إلا الله) adlı eserler oluşturuyor.

Sami Yusuf - Autumn

Yavuz Ertürk yazdı

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 18:03
YORUM EKLE

banner19

banner13