Yerli bir şarkı duysak biraz!

Allah kelamını şarkılara nakşeden sanatçı eski bir ses Orhan Çakmak.

Yerli bir şarkı duysak biraz!

Şu bir gerçek ki, bir şeyler elimizden gittiğinde daha kıymetli oluyor. Aşkın tecessümü bile, kavuşulamadığında tam olarak gerçekleşiyor. Bugün Kara Sultan aslına büründüğü için Aslı, Ahmet Mirza kerem eylediği için Kerem’se; manevi ve milli kimliklerimizde bu denli değişikliklerle kendi asıl yerini buluyor.

Orhan Çakmak, DermanımsınOrhan Çakmak gençliğini yitirmeyen bir sanatçı. Onu diğer sanatçılardan farklı kılan, popüler dünyanın cilvesine aldanmaması. O, Resul-ü Ekrem efendimizi eserlerinde yaşatan bir isim. Günümüz aşklarının geçiciliğine inat, o eserlerinde Cenab-ı Allah’ı, Peygamber efendimiz (s.a.v)’i anlatan bir isim. Avustralya’da ikâmet etmesi, milli ve manevi kimliğini daha da güçlendirmiş olsa gerek. Dünyanın dört bir yanında 1000’e yakın konser verdi, dünyanın dört bir yanında Allah dedi, Ya Muhammed dedi, Filistin dedi!

Derdi olan sanatçı

Orhan Çakmak’ın “Dermanımsın” isimli albümü, müzik marketlerde yerini aldığında, farkını hemen belli etti. Albümün içindeki şarkıların adı sırasıyla: Dermanımsın, Lâilaheillallah, Bir Gece Muhammed’e, Yücelerden Yücesin, Yandım Ya Resulallah, Filistin, Huzur Bulmak İstersen, Sevdim Seni Mabuduma, Allah u Allah. Enteresan olan şey, Beyoğlu’na bu albümü almaya gittiğimde; albüm, Allah isminin yer aldığı bir kapakla, popüler müzik raflarındaydı. Lâkin buna aldanmamak lazım, bu geçici bir popülerlik değil; ahirete kadar bir sanatçıyı takip edebilecek bir popülerlik.

Orhan ÇakmakMüslüman kalbin duyguları bunlar

Eserlerin isminden anlaşılacağı gibi, Müslüman dünyanın mihrakında bir albüm. Her gün zulüm hırkasını giyen Müslüman kardeşimiz Filistinliler, Cenab-ı Allah’a kalpten gelen övgü, Peygamber efendimize özlem, musiki ve manâlı güftelerle bir arada buluşmuş. Bu albümü kalbiyle dinleyenin, ameline de tertemiz etki edecektir. Bir Gece Muhammed’e isimli eserde, salavat getiriliyor, “Ağlar Kudüs, yanar Gazze, kanlar akar Telafer’de, gece gündüz bitmez çile, şehit şehit üstüne” diyerek Müslüman kardeşlerimizin acısı kalbimize nakşoluyor adeta. Allah Aşkı isimli eserde, Allah aşkının gönülde bulduğu cezbe anlatılıyor.

Evet, anlatıyor sanatçımız ama günümüz kulakları bu sesleri ne kadar duyar?!

 

Orhan Özekinci fark işte bu dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2011, 15:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sezen Şahin
Sezen Şahin - 9 yıl Önce

Orhan Çakmak lise yıllarımızdan bu yana hayatımızda çok önemli yeri olan bir sanatçıdır.onun eserleri ile yüce Allah ve sevgili Peygamberimizi anar manevi mutluluklar yaşardık.Hemde muhafazakar camianın en zorlu yıllarında herkesin aman damga yemeyim diye sağa sola saklandığı yıllarda onun ile beyazıt meydanlarında yürürdük hak için hakikat için..yazı için teşekkürler kıymetli Orhan Çakmak a hayır başarı dolu nice çalışmalar diliyorum.sevgi,saygı ve dualarımla..

Ayla Ka.
Ayla Ka. - 9 yıl Önce

Geçmiş senelerdeydi, janjanlı kanlların birinde magazin programında bir şarkıcı tanıtıyorlardı; Balık Ayhan'ın son keşfi! diye flaş veriyorlar falan... Meğer o son keşif bizim "derdi olan" ağabeyimizmiş. Hayret etmiştik, o günden sonra kendisinin "çok dertli" olduğuna yakinen tanık olduk.

Her sakallı dedemiz değildir, sözü güzel bir söz vesselam!

Hayati Ekinci
Hayati Ekinci - 9 yıl Önce

haberi okudum çok güzel tebrik ederim bi kardeşimiz sanatçı kardeşimizin manevi hizmetlerini yazmış. diğeri hemen magazin jan jan falan filan..bu arkadaş İslam Uleması değil sanatçı dimi.yani dört dörtlük bi yaşantı bekleyemezsiniz.doğru çalışmalar hizmetler için tebrik edip geriden gelenleri cesaretlendirmek yerine hemen çamur atmak ne kadar doğru..kıymetli bi kardeşimiz..Sanatçıdır ilahide söyler şarkıda okur.önemli olan ahlaksızlık kötülük hainlik yapmasın. oda olmadığına göre destek yakışır.

Gökhan
Gökhan - 9 yıl Önce

Orhan Çakmak'ın ne Balık Ayhan'la ne bir başkasıyla işi yoktur. Zaten yıllardır yurt dışında. Ayla Ka hanım, hakka giriyorsunuz, çok ayıp. Terbiyesiz bir tutum. dunyabizim.com'da ucu bucağı olmayan yorumları yayınlamasın lütfen. yorumu onaylayan arkadaş google ye iki ismi yanyana yazıp böyle şey olmadığını anlayabilir.

Ayla Ka.
Ayla Ka. - 9 yıl Önce

Araştırın öğrenin, hatta kendisine de sorun bakalım...
Ben müslümanım ahali, kimseye çamur iftira vs. atmaktan ve bunlara uğramaktan bugüne kadar uzak durdum bundan sonra da Allah uzak etsin.

"Ayıp!" ya da "Terbiyesizlikle" itham etmeden önce iyice öğrenin araştırın, sonra bu laflarınızı yemek zorunda kalırsınız, daha da kötüsü hakka girmiş olursunuz. Herkes haddini bilsin, bu ne! Olan bir şeyi duyurmak da suç oldu. Ben söylediklerimin arkasındayım!

Funda
Funda - 9 yıl Önce

Yorumlarıyla yine yorumcu beyefendileri çileden çıkartmış Ayla Ka. Ya hakikaten birşey soracağım, bu tarz yorumlarınızla hiç mi vicdanınız sızlamıyor sizin? Hakka giriyorsunuz Gökhan Bey'in dediği gibi çünkü... Ben de şahidim, tüm ümmet de şahit bu duruma, yani birazcık düşünün yorumunuzun manasını, yorum yazmadan önce bence 40bin defa düşünün.. Karaladığınız isimleri, dergileri vs. filan düşünün, hakkı hukuku düşünün...

Ayla
Ayla - 9 yıl Önce

Sayın Funda Hanım, benimle zorunuz ne? Takıntı oldum sizde, obsesif misiniz? Hakaret olsun diye değil, sizin adınıza endişeleniyorum artık.
Bilip bilmeden konuşmam ben, Orhan Bey'e de sorabilirsiniz, kime isterseniz sorabilirsiniz. Funda Hnm, lütfen rica ediyorum düşün yakamdan, obsesiflere karşı fobim var, istirham ediyorum, beni endişelendirmeye başladınız. Siteyle görüşüp Ip bilgisi, savcılık fln uğraşmaya başlayacağım yakında.

banner19

banner13

banner26