Yeni naat-ı şeriflere kalbinizde yer açın

Mehmet Emin Ay’ın “Bûy-i Muhammed-Naat-ı Şerifler” albümünde hangi naatler var?

Yeni naat-ı şeriflere kalbinizde yer açın

 

Onun adını duyar duymaz aklıma ilk gelen “Leblerinle emrine amadedir canım benim” dizesi, yani “Kan Tutar”ın sözleri oluyor. Ardından Beyaz Dilekçe, Dolunay, Aşkın Kanatları, O’nun Güzel İsimleri ve diğer unutamadığımız tüm albümleri.

Mehmet Emin Ay yeni bir Naat-ı Şerif albümü hazırlamış bizler için: Bûy-i Muhammed (Hz.Muhammed (sav)’in kokusu). Albümde Türkçe naatların yanı sıra Arapça ve Farsça naatları da dinlemek, hele de Mehmet Emin Ay’ın sesinden ayrı bir güzellik arz ediyor. Albümde en tesiri altında kaldığım naat ise, sözleri Fatih Okumuş’a, bestesi ise M.Emin Ay’a ait olan “Sevgili Gazeli”. Sözler ve beste birbiri ile öylesine bütünleşmiş ki, zaten sözleri çok manidar olan bu naatı sanatçımız da senelerdir dinleyip tanış olduğumuz o yakıcı, içli sesi ile okuduğundan dolayı, dinlerken Peygamber Efendimizin ölüm gelmeden az önce yaşadıklarına sanki bizler de şahitlik ediyoruz. Oradayız, hemen başucunda ve diyoruz ki “Yanına sevgili gibi usulca geldi ölüm, ölümü gelin gibi bağrına bastın gülüm”.Mehmet Emin Ay

Dokuz eserden oluşan bu albümün dokuzuncu naatını Hz.Fatıma’nın babasının vefatının ardından yazmış olduğu şiir oluşturuyor. Bu öyle bir şiir ki adeta bir babanın kabri başındaki hissiyatlı yakarışı, sanki akan gözyaşı değil de kor gibi, dinlerken bizim de yüreğimizi yakıyor. Arapça okunmuş bu naat fakat Türkçe metni de albümün içinde yer alan küçük kitapçık içerisinde merak edenler için verilmiş.

Albümün, Farsça olması hasebiyle belki de daha bir dikkatimizi çeken naatlarından bir diğeri de sözlerini Şems-i Tebrizi’nin yazdığı, bestesi de anonim olan “Ey Deste-i Gü”l isimli naat. Dinlerken sesini daha bir açıp iyice yükseltme ihtiyacı hissediyorsunuz.

Bestesi yine sanatçımıza, sözleri ise Urfalı şair Nabi’ye ait “Sakın Terk-i Edebden” isimli naat da bana farklı gelen ve diğer naatlardan ayrı tuttuklarım arasında oldu. Ayrıca Mustafa Itri Efendi’nin “Sâyesi Düşmez Yere” eserini bu albümde Ertuğrul Erkişi’nin bestesiyle dinliyoruz.

Albümdeki diğer naatlar ise senelerdir farklı sanatçılardan ve belki de muhtelif besteleri ile dinlemekten hiçbir zaman bıkmadığımız ve sürekli terennüm ettiğimiz naatlar: “Sallallahu ala Taha”, “El-Meded” ve “Salat ü Selam”.

Albüm kitapçığında lügatçe bölümüne de yer ayrılmış

Albümün içerisinde bulunan küçük kitapçığın sonunda lügatçe bölümüne de yer ayrılmış. Naatlarda geçen anlamadığımız bazı “yabancı” kelimeler için. İnce bir fikir ve hoş bir detay olmuş.

Mehmet Emin Ay denince aklımıza gelen ikinci bir isim elbette Mustafa Demirci oluyor. Gerek birlikte çıkardıkları albümler ve gerek de ses benzerlikleri açısından. Bizler artık uzun süredir her ikisinin de dinleyicisi olduğumuzdan dolayı seslerini ayırt etme uzmanlığını da elde etmiş bulunmaktayız. Ancak bu seslere yeni vakıf olanlar için biraz zaman geçmesi gerek (uzmanlık öyle kolay elde edilmiyor ne de olsa, biraz emek vermek lazım).

Beyza Müzik’ten çıkmış olması hasebiyle Mustafa Demirci albümde en çok emeği olanlardandır şüphesiz. Hem ona hem de bu kıymetli albümün bizlere ulaşmasında katkısı olan herkese bizler de müteşekkiriz. Mehmet Emin Ay yeni bir albümle Efendimizin kokusunu evimize, kalbimize buyur etmemiz için kapımıza kadar gelmiş. Buyur etmemek olmaz!

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan dinledi

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 14:41
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13