Yeni albümü ne zaman?

Önceki albümlerinden bazı eserlere yeniden yer vermesi, bizi, klasikler beklentisine soktu. Yeni albümü 2010'da gelir belki.

Yeni albümü ne zaman?

Güneşin ilk ışıklarını izleyenler bilir. Seherin ayazını kesmeye başlar, az önce yanı başınızda duran ürperti ve huzur dağılmaya başlar. Ürperti gider ve huzurla güven kalır baş başa. Isınmaya başlarsınız yavaş yavaş, bir kadifelik kaplar etrafınızı. Kadife hem sıcak hem yumuşaktır. İyi gelir damarlarınıza, ayazdan sonra. Bazı seslerde, aynen bu duyguyu yaşatır bize, zifiri karanlıktan sonra. "Bir güneş doğar" ,sizi gülümseten güneşin ilk buketini sunar; kadifenin sıcaklığı ve yumuşaklığı gibi sarar. Baharda düşen " ilk cemre" gibidir. Kadife ses, herkeste farklı mıdır bilmem ama sadece Julio İglesies değildir. Bundan eminim.

 

Aykut KuşkayaBu kadar ara verilmemeli

Sanatıyla anılmak her sanatçıya nasip olmaz. Bu da biraz, sanatçının sanatına yüklediği anlam ve ona duyduğu saygıyla alakalıdır. Aykut Kuşkaya, tadı damağımızda şiirleri, kadifeye çeviren ses. "Kaldırımlar", "Yattığım Kaya" ve en son "Beklenen" . Necip Fazıl şiirleri değil yalnızca besteledikleri. Besteleri ünlü şairlerin şiirlerinden ve buna mukabil sözleri kendine ait besteleri de var. Babadan gelen sıkı bir müzik geçmişine, aldığı eğitimde eklenince "bu kadar ara verilir mi albüm çıkarmak için " diye sorulması yadırganmaz.

 

Aykut KuşkayaAğlarken Gülebilmek

"Bir güneş Doğuyor" ve "İlk Cemre" Aykut Kuşkaya'yı ilk duyduğumuz albümler. Bir Güneş Doğuyor, "Karabulutlardan bir şimşek gibi çakmıştı". Gerçekten de Aykut Kuşkaya, Taner Yüncüoğlu, Hakan Aykut, Emirhan Ertürk yüreklerini katıp sundular o güzel eserleri. Sabırsızlıkla devamını beklerken bu çalışmaların, solo albümler gelmeye başladı.94 de “Umut Sancısı”, umudu, sevgiyi ve sancılı gençliğin gelgitlerini anlattı. Bu yüzden kaç konserde kaç defa üst üste “Tüm İnsanlar Gibi” ve “İbrahim” söylendi. O zamanların moda alışkanlığı karışık kasetlerde kaç defa üst üste kaydedildi bu ezgiler ve kaçıncı defa saran bantlar yenilenirken, kul hakkını ihlal ediyor muyum endişesini taşıdık. 96 yılında “Ağlarken Gülebilmek” bir felsefeydi aslında. Bu felsefe, Aykut Kuşkaya’nın bütün albümlerinde hissettiğimiz sorgulayan, dağılan toplanan herkesin karmaşası ve dinginliğiydi. 98 de “Nereye Kadar “ albümü, o zamana kadar hitap ettiği kesimden fazlasına ulaştı. “Allah Sorar” müzikte zirveye taşıdı Aykut Kuşkaya' yı. Tabi son iki albümünde Necip Fazıl şiirlerine vefası, “Kaldırımlar1” ve Kaldırımlar2” şiirlerinin bestelenmesiyle devam etti. “Kaldırımlar” coşkusu 99 da “Yalnızım” şaşkınlığına uğradı.  “Yalnızım”, pop mu, yeşil mi, yeşil pop mu tartışmalarının yaşandığı bir dönemde, özellikle klipiyle çok konuşuldu. Bu durum, albüm satışlarını ne derece etkiledi bilemiyorum ama Aykut Kuşkaya’nın müziğinin yalnızca bir kalıba sığmadığını, gösterdi. Yeşil, kırmızı ya da mor müzik, insan içindi…

 

Aykut KuşkayaNe Olur Anla

Ezgiyi duymadan yazıya renk verilebilseydi “Ne Olur Anla” ezgisiyle başlardım.  2001’ den bu yana eskimeyen bir albüm “Ne Olur Anla”. Toplum olarak ihtiyacımız olan anlamak ve anlaşılmak üzerine söylenmiş, ender bestelerden birisi. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın “bir adı” da bu albümde kalıyor. “Uyan Ey Gözlerim” gitarın ve neyin ahenginde, farklı bir yorumu sundu bize. O zamana kadar dinlediğimiz çok enstrumanlı coşkulu tasavvuf müziklerinden farkı, hafif müzik eşliğinde terapi yapar gibi olmasıydı.

 

“Şu yaşlı yeryüzünde ağlayan gülenden çok
Maskesiyle yaşayıp gidenler, gelenden çok
Sultan Süleyman a kalmamış, sana mı kalsın
Bir selam ver ta yüreğinden, ruhun yıkansın

Uğruna bin bir acı çekilen kısacık rüya
Güzel insanlar çekip gittiler, biz kaldık yaya
İlkel totemlerin yerlerini "izm"ler aldı
Şefkat, yardım, sabır, erdem... Nerede kaldı”

 

Söze selamla başlanır ama biz de Kuşkaya gibi selamla bitirelim “Selam” (2005) yeni bir serinin başlangıcının müjdesi gibiydi. Önceki albümlerinden bazı eserlere yeniden yer vermesi, bizi, klasikler beklentisine soktu. Yeni albümü 2010’da gelir belki. Ne de olsa “Bekleyen” de hazır “Beklenen”de.

"Kaldırımlar" Klip: http://www.dunyabizim.com/video.php?id=69

 

İlknur Bora bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 08:21
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup Akbay
Yakup Akbay - 9 yıl Önce

Zirve mi dip mi?

Ne ilginçtir ki kimine zirve olan kimine göre dip oluyormuş. Ben ‘İbrahim’ ile zirvedeyken ‘Allah Sorar’ ile dibe nasıl inildiğini çözmeye çalışmaktan artık vazgeçip geçmişte kalanlar safıma düşürdüğüm bir kişi hakkında böylesi satırları okuyunca biraz şaşırdım doğrusu. ‘Nereye kadar’ ile şok oluşumu yeniden hatırladım da sonrasını hatırlayamıyorum. Gerçekten de o albümden sonra neler söyledi, nasıl söyledi pek bilmiyorum. Koptum derler ya, işte ondan...

Yakup Akbay
Yakup Akbay - 9 yıl Önce

Yanlış anlaşılmasın,herkes tercihinde özgürdür. Ancak insan hatıraların izinden sıyrılamıyor.Ben Şeyh Şamil’i, Bosna’daki bir çocuğu,çilekeş yalnızların annesini,Sinan’ın taş kalemlerini hatırlıyorum da hiçbir zaman tarif edemediğim o duyguları uzaktan da olsa yeniden hissediyorum. Neyi kazanırken neyi kaybettiğimizi sorar dururuz da bu sorularımızın cevabı da en az sorunun kendisi kadar atıl kalır hep. Ben sormuyorum, sorma hakkını da kendimde bulamıyorum. Allah sorar mı? E onu da bilemiyorum.

Necla Aydın
Necla Aydın - 9 yıl Önce

Yazını çok beğendim ilknur ...
Seri ve anlaşılır bir dille yazmışsın...
Gerçektende Aykut Kuşkaya benim de sevdiğim sanatçılardan birisi...
Yeni albümünü bekliyoruz...En kısa Zamanda...
Seninde, Yeni yazılarını bekliyoruzz...Sevgili İlknur Bora... Harikasın...

zehra yılmaz
zehra yılmaz - 9 yıl Önce

gerçekten bizi o eski günlere götürdüğün için sana teşekkür ediyorum. girişte aykut kuşkayadan bahsederken sanki o sesi kulaklarımda hissettim. eğer o beklenen albüm çıkarda haberdar olmazsam belki bu eski dosta da bi haber iletirsin.. yazını da çok beğendim bu arada tekrar eline sağlık canım..

Kadir Özbey
Kadir Özbey - 9 yıl Önce

İlknur Bora, kalemini konuşturmuş. Umarım kendisi de Kuşkaya gibi uzun aralar vermez yazılarına. Aykut Kuşkaya'yı Allah Sorar ile tanımıştım. Bir de İbrahim'i dinledim ama pek ötesine gidemedim. Ama sanatıyla var olan bir sanatçı olduğu aşikar...

Fatma Erkan Gerçek
Fatma Erkan Gerçek - 9 yıl Önce

Bu kadar güzel yazdığını bilmiyorduk ne iyi ettin de yazdın. Aykut Kuşkaya'yı severiz ama seni daha çok severiz. Artık seni bırakmayız. diğer yazılarını sabırsızlıkla bekleyeceğiz. Ne de olsa "bakleyen" de hazır "beklenen" de.

Şehadet
Şehadet - 9 yıl Önce

Çok güzel bir yazı.
İlknur Bora sen bir harikasın.
Aykut Kuşkaya dinleyesim geldi.
Böyle kaliteli yazılara ve müziklere toplum olarak cok ihtiyacımız var.
Gerçek sanatcılar albüm cıkarmayınca, ortalığı kendini sanatcı sananlar kaplıyor.

banner19