Yeni Albüm Yakın!

Müziğimizin farklı sesi Aykut Kuşkaya ile Asım Gültekin konuştu.

Yeni Albüm Yakın!

Aykut Kuşkaya'dan yeni albüm bekleyelim mi? Nasıl bir albüm bekleyelim?

 

Bu yıl olacak inşa-Allah. Birkaç proje var. 3 yıldır albüm çıkarmayınca bir hayli şarkı birikti gerçi ama önceki çalışmalardan oluşan bir kolaj albümü teklifi de var. Benim gönlümde yatansa tamamı Üstad Necip Fazıl sözleri ve benim bestelerimden oluşan bir albüm.

— İyi şairlerden besteler yaptığınızı biliyor, zevkle de dinliyoruz. Beste yapmayı düşündüğünüz yeni şairler var mı? Kimler?

 

Başta Mehmet Akif, Yahya Kemal, Orhan Veli olmak üzere Arif Ay, Osman Sarı ve Nurullah Genç. Ve kabul etmeyeceklerdir pek ama Sezai Karakoç ve İsmet Özel ağabeyleri sayabilirim.

— Edebiyat dergisi takip edebiliyor musunuz? Hangileri?

 

Bu sıralar kitaplarla aram pek iyi değil. Okuma, dönem dönemdir bende. Zaman gelir gazetelerin ölüm ilanlarına kadar ne bulursam okurum, sonra manşetlere bile bakmam. Şu sıralar ikinci dönemdeyim. Yine de Metin Karabaşoğlu sayesinde Karakalem"in birkaç sayısını bir çırpıda okudum.

— Kitap alışverişinizi nerden yaparsınız?

 

Kitabevleri, alışveriş mağazaları ve nadiren internet üzerinden.

— Birisiyle konsere çıkacak olsanız, o kim olmamalı?

 

Konsere çıkmak, beraber sahne almak, bir cafe veya vapur güvertesinde sohbet fark etmez. Söylediği ve yaşadığı birbirini tutmayan herkes / hiç kimse.

— İstanbul"da yolunuzun sık düştüğü cami/camiler?


Sultanahmet, Fatih ve Eyüp, bir de Ataköy 5. kısım. Ve İstanbul demişsiniz gerçi ama yıllardır içerisinde bulunmaktan hep huzur duyduğum belki de tek mabet Bursa, Hüdavendigar.


— Hangi sanatçıların albümleri eksiksiz arşivinizdedir?

 

Bir hayli ve farklı tarzlardan. Yine de unuttuklarım olacaktır…

Barış Manço, Fikret Kızılok, Vedat Sakman, Bülent Ortaçgil, Sezen Aksu, MFÖ, Cem Karaca, Erkin Koray, Nilüfer, Yaşar Kurt, Kıraç, Yeni Türkü, Candan Erçetin, Gökhan Kırdar, Yücel Arzen, Sertap Erener, İbrahim Sadri, Şebnem Ferah, Zeki Müren, Rafet Elroman, Kazım Koyuncu, Erhan Güleryüz, Tual, Emre Altuğ, Feridun Düzağaç, Niran Ünsal, Ahmet Kaya, Leman Sam, Zülfü Livaneli, Leman Sam.

Yabancılardan Sting, Dire Straits, Pink Floyd, Eagles, Cat Stevens, Evanescence, Bryan Adams, REM, Damien Rice, Denali, Anna Vissi, Eric Clapton, Roxette, Staind, Metallica, Styx, Toni Braxton, Amy Winhouse, Santana, Bob Dylan, Craig Davits, Lenny Kravitz…


— Hangi yazarın tüm eserleri kitaplığınızda durur?


Müzik arşivim kadar sayamıyacağım ve tümü deyince sayı çok daha düşecek ama Necip Fazıl, Cemil Meriç, Seyyid Hüseyin Nasr, Mehmet Akif, Ömer Seyfettin, Yaşar Kemal, Emin Maalouf, Cahit Zarifoğlu, Ali Şeraiti, Seyyid Kutup, Mevdudi, Nurullah Genç, Atilla İlhan, Sezai Karakoç, Cemal Süreyya, İsmet Özel, Ömer Hayam, Tolstoy, Charles Dickens, Ümit Yaşar Oğuzcan, Nurullah Genç…


— Yaşayan beş büyük adamınız? (yazar, alim, siyasetçi, bilim adamı)

 

Bir elin parmakları kadar, ve o bile yok bende ne yazık… Her dediği veya yaptığına imza atıp kefil olmak… Ya benim ya da “büyük” adamların eksikliği.


— Ders verdiğiniz bir yer var mı? Yazarlar Birliğinde ders vereceğinizi duyduk? Doğru mudur?

 

Doğrudur. Çok yakında başlayacak inşa-Allah. Gerekli içerik ve irtibat bilgileri, www.aykutkuskaya.com ve www.tyb.org.tr başta olmak üzere ilgili mecralardan yapılacaktır.

 

 

Asım Gültekin yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 13:56
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26