Yazıcıoğlu'na şarkı adadı!

Müzik çalışmalarını Ankara'da sürdüren sanatçı Ziya Uğur 2007 yılında çıkardığı albümü 'Sonsuza Doğru'dan sonra yeni bir çalışma ile tekrar dinleyenlerinin huzurunda.

Yazıcıoğlu'na şarkı adadı!

Müzik çalışmalarını Ankara’da sürdüren sanatçı Ziya Uğur, 2007 yılında çıkardığı albümü “Sonsuza Doğru”dan sonra yeni bir çalışma ile tekrar dinleyenlerinin huzurunda. Yeniden Düşelim Yollara (Adım Prodüksiyon) ismini taşıyan bu yeni albüm tıpkı önceki gibi tasavvuf temalı metinlerden oluşuyor ama müzikal form olarak alışık olunan tasavvuf müziğinin de çok dışında bir yerde duruyor.

Aranjörlüğünü  Mustafa Sarıkaya’nın yaptığı ve new-age tınılardan, türkü formuna uzanan bir aralıkta dolaşan Yeniden Düşelim Yollara, farklı şeyler dinlemek isteyen dinleyiciler için önerilebilir. Ziya Uğur aynı zamanda albümlerindeki eserlerin ağırlıklı olarak bestesini de kendisi yapan bir sanatçı. Bu açıdan bakıldığında ortaya yeni bir şey koymak, geleneksel sınırları zorlamak gibi kaygıları da içinde barındıran bir müzikal yolculuğa adım atıyor bir bakıma. 10 yeni eser bulanan albümün toplam 7 şarkısı Ziya Uğur imzasını taşıyor. Diğer besteler ise Hakan Bayraktar ve Selçuk Küpçük’e ait.

Ziya UğurCezayirli'yi seslendirmiş

Selçuk Küpçük’ün 1998 yılında çıkarmış olduğu ikinci albümü Kurutulmuş Gül Mevsimi (Günalp Müzik. 1998)’nde daha önce seslendirdiği ve sözleri Kuloğlu’na ait olup, Akdeniz’de dolaşan bir Osmanlı denizcisinin öyküsünü anlattığı Cezayirli ismini taşıyan eserini bu sefer Gaza Türküsü adını vererek yeniden yorumlamış Ziya Uğur.

Albüm söylediğimiz gibi, tasavvuf merkezli bir tematik alandan besleniyor ama müzikal yapı geniş bir aralığa yaslanıyor. Elektro gitarların, klarnetlerin, bağlamaların, derece vokal seslerinin bolca duyulduğu ve bütünüyle modern bir altyapı üzerinde şekillendirilen Yeniden Düşelim Yollara her şeyden evvel samimi bir uğraşının içtenliğini taşıyor.

Profesyonel anlamda müzik camiasına ikinci albümü ile yeni adım atan bir sanatçı olması bakımından kuşkusuz eleştirilecek bazı  şeyler bulmak mümkün çalışmada ama asıl önemlisi bence, camiada sık rastladığımız bir mesele olarak, insanların dini duygularını sömürerek varolmaya çalışan ürünlerden kesin bir çizgi ile ayrılmasıdır Yeniden Düşelim Yollara’nın.

Şiirlerden yapılan besteler

Albümde Ziya Uğur’un kendi bestelerinin bir kısmının sözlerini de kendisinin yazdığı görülüyor. Ve bu sözler kesinlikle sıradan şarkı sözü olmasının çok ötesinde eli yüzü düzgün kurulmuş cümleler olarak ortaya konuluyor. Bu da ayrıca önemli. Uğur, Mustafa Necati Bursalı, Aziz Mahmud Hüdayi, Abdurrahim Karakoç ve Bahattin Karakoç’un şiirlerine de besteler yapmış. Besteleyeceği şiirleri seçerken de titiz bir duyarlılığın izini sürmüş bu anlamda.

Yazıcıoğlu'na adanan şarkı

Albümdeki bir şarkısını merhum Muhsin Yazıcıoğlu’na adamış Ziya Uğur. Abdurrahim Karakoç’un birçok kişinin ezbere bildiği Bir Güzel Ülkü adlı şiirine yapılan bu besteye ayrıca sanatçı Hasan Sağındık şiir okuyarak katkıda bulunuyor. Hasan Sağındık ismi Ziya Uğur’un ilk albümünde de aranjör olarak geçiyordu. Hasan Sağındık’ın Ziya Uğur’un ilk çalışması üzerinde etkisini hissetmemek mümkün değildi. Özellikle eserleri okuyuşunda bunu gözlemliyorduk. Ancak yeni çıkan bu ikinci albüm ile Ziya Uğur’un kendine ait bir tarzın kanalını yavaş yavaş açmaya başladığını anlıyoruz.

Sanatçının bundan sonra ortaya koyacağı çalışmalar camia içerisinde nerede durduğunu, özgünlüğünü tam anlamıyla oluşturup oluşturamayacağını netleştirecektir. Yeniden Düşelim Yollara albümü naif, abartısız, büyük iddialar ve bu iddiaları besleyen marjinal söylemler taşımayan ‘içten’ bir çalışma olarak dinlenebilir. 

Ziya Uğur.Yeniden Düşelim Yollara. Adım Prodüksiyon. www.adimproduksiyon.com

Muhsin Yazıcıoğlu için yapılan "Bir Güzel Ülkü" isimli parçayı dinlemek için tıklayınız

 

Hüseyin Cabbar Burak haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2009, 12:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
e
e - 9 yıl Önce

iyi bir albüm. dinledim...

banner19

banner13