Yağmamış Yağmurun Marşı!

Ali Bilir arkadaşımız muhteşem bir bestemizi hatırlattı bizlere.

Yağmamış Yağmurun Marşı!

Unutamadığımız bir albüm!

 

Ali Bilir arkadaşımız muhteşem bir bestemizi hatırlattı bizlere. Dilimizden, gönlümüzden çıkmayan bir besteyi tam da unutanlardan olacakken hatırlattı.

 

Ezgiler, marşlar dertlerimize merhem midir diyenler oluyor kimi zaman. Biz buna hiç bakmıyoruz. O unutulmayacak besteler bizlerin yüreğini bizim coğrafyamıza bağlamıştı. Belki de bir milyon kadar insana mü"min kardeşlerini, kavramları, ashabı anlatırdı o besteler… O Andolsunlar, Gün Batıdan Doğmadan"lar, İlk Cemre"ler, Bir Güneş Doğuyor"lar, Özgürlük İçin İslami Direniş"ler, Elbet Sorulur"lar...

 

 

O besteler iyi ki yapıldı ve şimdi onların çok gerisindeyiz!

Ama yine o muhteşem besteler yakalanacak! Böyle umuyor, bunun için çalışıyoruz! (Asım G.)

Uzatma Kollarını

90"lı yıllarda günlerce, hiç usanmadan dinlediğim bir albüm: ANDOLSUN. Record ajanstan çıkmış. Albümün müzik yönetmeni Taner Yüncüoğlu. Bestelerin çoğu Taner Yüncüoğlu"na ait. Albümün solistlerinden Mesut Yabanigül"e ait besteler de var. Kasetin kapağını açtığımda albüme ismini veren şiirle karşılaşıyorum. Mevlana İdris"e ait Andolsun şiirini, Taner Yüncüoğlu bestelemiş.

Biz yağmamış yağmurlarız

Ama bir gün çocuğum andolsun yağacağız.

Belki burda belki dağda

Biz şehit olacağız.

Gül ağlıyor yüreğimde

Ama bir gün çocuğum inan ki soracağız.

Bir gün gelecek sabah

Bir gün çocuğum

LAİLAHEİLLALLAH.

Andolsun albümünde bestelenen sözlerde, tanıdık isimlere rastlıyorum. Rahmetli şairimiz Mehmet Akif İnan, Ahmet Mercan, Mevlana İdris Zengin ve Osman Sarı. Şiirlerle donatılmış bir albüm. Şiir bestelemek her babayiğidin harcı değildir. Taner Yüncüoğlu bundan 20 sene önce, şiir nasıl bestelenir bize gösteriyor. Yüreğine sağlık değerli insan.

Albümde, Mesut Yabanigül"ün derinden etkileyen sesiyle karşılaşıyorum;

“Ortadoğu"da ölenlerin cesetleri kıyılarımıza vurmağa başladı.“ Gazetelerden alıntı. Bu sözün mutlaka o dönemde yaşanan olaylarla bir bağlantısı olmalı. Veya bir şiirden alıntı mı bilmiyorum.

Osman Sarı"nın bestelenen Şehit Söylevi şiirini okuyunca, Müslümanların yaşadığı acıların hiç bitmediğini fark edeceğiz.

Biz de yaşamak için gelmişiz insanlar

Önce toprak dedik

Çöl de olsa toprak dedik

Sonra devlet dedik

Zor da olsa devlet

Savaş dedik sonra

Yok da olsak savaş

Biz de yaşamak için gelmişiz insanlar

Dinlediğimiz albümlerde, mutlaka benim şarkım, benim ezgim dediğiniz parçalar vardır. Andolsun albümünde, on beş yılı aşkın dinlediğim ve bıkmadığım bir ezgiyi paylaşmak istiyorum. Sözlerini Müberra Hüsrevoğlu yazmış ve Taner Yüncüoğlu bestelemiş. Taner Yüncüoğlu yeni bir alt yapı ile bu ezgiyi tekrar seslendirse ne güzel olur. İnşallah bu isteğim, dünyabizim vesilesiyle Taner Yüncüoğlu"na ulaşır. Yaşadığımız sıkıntılı günlerimizde dilimize derman olan dualar, şiirler ve ezgiler, acımızı perçinleştiriyor az da olsa ferahlatıyor ve zulme olan isyanımızı artırıyor. Uzatma Kollarını isimli ezgi, geçmiş senelerde bestelenmiş ama bitmeyen bir öyküyü anlatıyor hala. Acıyı, isyanı ve umudu…

Uzatma kollarını boşuna anam

Ben artık bu toprağın evladıyım

Kan, ölüm işkence kokan

Bir zulmetin kurbanıyım

Ufuk tutuşmuş karşıda

Gece her zulmü gizleyecek

Kim bilir kaç masum anam

Sabah güneşi görmeyecek

Her şey sustu yavruların sesi de

Kaç masum uyanamadı anam

Bu vatan benim, vurulsam da ölsem de

Kollarım kırılsa da anam

Söyle anam matem yeli sana ulaştırmadı mı

Bu toprağın güllerini kâfir yahudi koklayamaz.

Ali Bilir yazdı

 

ezginin dünyabizim.com farkıyla video linki: http://www.dunyabizim.com/video.php?id=7

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2013, 15:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fkgk
fkgk - 11 yıl Önce

temenninize katılıyorum.fakat sadece andolsun değil çağıltıyıda tekrar yorumlarlarsa memnun oluruz .hepsi elimizde mevcut lakin dinlemekten aşındılar.artık dinlenemez oldular.acilen bekliyoruz hürmetler

mehmet taş
mehmet taş - 11 yıl Önce

andolsun grubuyla (ömer karaoğlu, taner yüncüoğlu, mevlana idris) 12 yaşımda tanıştım..sesleri çok etkileyici.. eski ezgileri arıyorum lütfen yardım ..

eyüp
eyüp - 11 yıl Önce

Bu ezgi gençliğimde dinlediğim ama hiç unutamadığım bir ezgidir.zaman zaman aradım nette,orda burda,hatırlayıp buraya kyan arkadaşlara teşekkürler,bana,beni ve misyonumu tekrar hatırlattı,Hak Teala emeği geçen arkadaşlardan razı olsun,selamlar

nurettin
nurettin - 3 yıl Önce

Osman Sarı üstadın şiir kitabını MGV de görmüştüm. Şiirlerin tamamı neredeyse bestelenmişti. Yazıda belirttiğiniz İfade de Şehit söylevi şiiririnin başında yer alıyordu. Andolsun hala dinlediğim mükemmel bir albüm. Uzatma Kollarını ezgisini yeniden seslendirmesini bende Taner abiden istedim ama Hakan Aykut un bunu yaptığını ifade etti. Dinlemek isteyenler için https://www.youtube.com/watch?v=EPrFv3QNL9A Hakan abi de güzel yorumlamış.

banner19

banner26