Ustalardan bir albüm

Kanun üstadı Göksel Baktagir'in virtüözlüğünü konuşturduğu bir albüm Cafe İstanbul.

Ustalardan bir albüm

Göksel BaktagirKlasik Türk müziğinin komşu ülkelerin ve milletlerin müziğiyle selamlaşmasının ürünü olan sirto ve longalar bizim müzik evrenimize girdikten sonra başka bir hal almış. Sirto Yunan, longa Romen kökenli iki kardeş müzik formu… İkisi de oyun havası olarak biliniyor.

Türk müziğinde bu iki tür sadece raks/oyun havası müziği olarak kabul göremezdi elbette. Bu formlar Türk müziğinde saz eseri anlayışı içinde bestelendikleri için betselciler tarafından bu formun dışına çıkarılmış ve apayrı bir dil olmuş, yeni bir kimlik kazanmıştır.

Genel olarak dinamik ve neşeli saz sesleri olsa da bizim sirto ve longalarımız, bazen hüznü de içinde barındıran eşsiz örnekler olarak karşımıza çıkmıştır.

Göksel BaktagirKanun üstadı Göksel Baktagir’in virtüözlüğünü konuşturduğu bir albüm Cafe İstanbul. Sirto ve longalardan oluşan bu albüm ile bayrama ayrı bir hava katmak mümkün.

Sirto denilince akla ilk elden bu türün en bilinen örneği olarak Sadi Işılay’ın enfes bestesi Sultanîyegâh Sirto gelmektedir hiç şüphesiz. Albümde bu eşsiz besteyi de dinlemek mümkün…

Albümü nitelikli kılan bir başka özellik de diğer enstrümanlarda yer alan ustalar… Kanunda Göksel Baktagir, ud ve cümbüşte Yurdal Tokcan yer alıyor.

2001 yılında Kalan Müzik tarafından yayınlanan bu albüm tam bir arşivlik çalışma…

 

Yılmaz Yılmaz, beğenerek dinledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2009, 10:02
YORUM EKLE

banner19