Türkülerin naif sesinden yeni albüm: Hayalmest

Cengiz Özkan’ın 'Hayalmest' albümünü, özlediğimiz bir âleme yaklaşma gayreti ve bir hafıza tazeliğine sebep olacağı hisleri içinde dinleyabilirsiniz. Orhan Gazi Gökçe yazdı.

Türkülerin naif sesinden yeni albüm: Hayalmest

Dil, varlığımızı sadece diğer insanlarla ilişki kurmak açısından değil kendimizi anlamamız, tamamlamamız açısından yaratıcının lütfettiği mucizevî bir nimettir. Dil üzerinde çalışma yapan uzmanlar, insanın hafızası ile dil becerileri arasında direkt bir bağlantı olduğunu tespit etmişler. İnsanın hafızası konuşmaya başladığı zamanlarda oluşmaya başlıyor. Bu da takriben 3-4 yaşlarımıza tekabül ediyor. Anlıyoruz ki dil aynı zamanda hafızamızın da kodlandığı bir evren.

Hafıza ve dil ilişkisi üzerinde uzun uzun cümleler kurulabilir, teorik yaklaşımların izlerini sürebiliriz. Ancak bu yazı bir türkü albümü hakkında olacak. Dilimizin, Türkçe’mizin en duru ve en diri ürünü olan türküler, topyekûn bir toplumun hafızasını hem taşımaya hem de tazelemeye devam ediyor. Popüler kültürün aşındırıcı etkileri altında bile toplumsal hafızamızın kodlandığı türküler bize bir ayna olmaya devam ediyor.

Bir dönem türküler üzerinde de kurulmaya çalışan aç gözlü tezgâhlar yer tutamadı şükürler olsun, korkulan tahribat olmadı. Türkülerle sadece piyasa ilişkisi değil hasbî muhabbet kuran kıymetli sanatçılarımız ve çok görünür olmasa da nitelikli dinleyiciler türkülerin canlılığını muhafaza etti ve etmeye devam ediyor.

Özlediğimiz bir âleme yaklaşma gayreti

Yaptıkları kıymetli çalışmalarla Türkiye’nin kültürel hafızasını samimi ve nitelikli bir şekilde tazeleme gayretinde olan Kalan Müzik, türkülerimiz konusunda da bu önemli vazifeyi yıllardır yüklenmiş durumda. Anadolu’nun çok çeşitli müzikal varlığını mahir sanatkârlar vesilesi ile taliplerine adeta ikram ediyor.

Kalan Müzik, türkülerin naif sesi Cengiz Özkan’ı, “Hayâlmest” isimli albümü ile Ekim ayı sonunda dinleyicileri ile buluşturdu. Daha öncesinde “Kırmızı Buğday” (1999), “Ah İstanbul” (2001), “Yâre Dokunma” (2001, Muharrem Temiz ile birlikte), “Saklarım Gözümde Güzelliğini- Âşık Veysel” (2003), “Gelin” (2005), “Elif” (2007, İncesaz grubu ile), “Yâre Dokunma- 2” (2012-Muharrem Temiz ile birlikte) albümleri ve sayısız TV programı ile dinleyicileri ile buluşan Cengiz Özkan, son albümünde de seçilen türküler ve eşsiz yorumu ile tam anlamıyla bir türkü ziyafetine çağırıyor bizi.

Hayâlmest” albümünde Rumeli’den, Kütahya’dan, Kayseri’den anonim türkülerin yanında Âşık Özlemî’nin “Değme Felek”i, Âşık Sümmanî’nin “Ervah-ı Ezelde”si ve tabi ki Neşet Ertaş’ın müstesna eserleri yer alıyor.

Birbirinden kıymetli deyişler ve albümü ‘özgün’leştiren diğer eserler, Cengiz Özkan’ın muhteşem yorumu ile birleşince ortaya harika bir kıymet çıkıyor. Albüm, kültür adına her şeyin bir tüketim nesnesi haline geldiği şu zamanlarda özlediğimiz bir âleme yaklaşma gayreti ve bir hafıza tazeliğine sebep olacağı hisleri içinde dinlenildi ve iş bu yazı ile tavsiye edilir sizlere de...

 

Orhan Gazi Gökçe yazdı

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2015 Cuma 13:15 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 13:58
banner25
YORUM EKLE

banner26