Türkiye'nin En Zengin Nota Arşivi Araştırmacıların Hizmetinde

Yakın dönem Türk musikisinin üstadlarından Cüneyt Kosal’ın 2010 yılında İSAM Kütüphanesi’ne bağışladığı ve Türkiye’nin en büyük nota arşivi olma özelliğini haiz koleksiyonda bulunan 50 elyazması eser dijital ortama aktarıldı. Munise Şimşek yazdı.

Türkiye'nin En Zengin Nota Arşivi Araştırmacıların Hizmetinde

Son dönem Türk musikisinin üstadlarından biri olan Cüneyd Kosal, 84 beste ve kaleme aldığı 3 kitapla kültür ve sanat dünyamıza katkıda bulunan güzide şahsiyetlerden. Kosal ayrıca musiki ve sanatla iç içe geçen bereketli hayatını Türkiye’de bir benzeri olmayan kapsamlı bir nota ve kitap koleksiyonu hazırlayarak taçlandırdı.

Ancak onun kültür tarihimize katkısı bunlarla sınırlı değil. Nadide eserleri kapsayan koleksiyonu sebebiyle Türk müziği hakkında araştırma yapanların, kaynak arayanların yıllarca kapısını aşındırdığı Cüneyd Kosal, daha geniş kitlelerin faydalanabilmesi için bu kıymetli arşivini 2010 yılında İSAM Kütüphanesi’ne bağışladı.

Türkiye’deki en zengin nota arşivi olma özeliğini taşıyan Cüneyt Kosal Koleksiyonu’nda 150 bin nüsha nota, 105 el yazması, matbu nota kitapları ve konuyla alakalı 425 adet kitap bulunuyor. Kosal, ayrıca arşivin tasnif ve düzenlenmesine de bizzat rehberlik ediyor.

65 yılda emek emek oluşturulan koleksiyon

2010 yılından bu yana İSAM Kütüphanesi bünyesinde devam eden hummalı çalışmalar nihayet meyvesini verdi ve arşivde bulunan 50 el yazması defter kullanıma açıldı. Defterlerdeki 2421 eser tasnif çalışmalarının ardından kataloglanarak dijital ortama aktarıldı. Sanatçının 65 yılda emek emek oluşturduğu koleksiyon şimdi İSAM’da meraklılarını bekliyor. İsterseniz kütüphanedeki kitap kokularına karışarak isterseniz de internetin olduğu her yerden bu nadide eserlerden faydalanmak mümkün.

Arşivde toplamda 105 adet elyazmasının bulunuyor. Bunlardan 50 adedi kullanıma hazır. Aldığımız müjdeli habere göre geriye kalan 55 elyazması defter de en kısa zamanda hizmete açılacak.

(Veri tabanına ulaşmak için tıklayınız.)

Musiki hayatına ses sanatkârlığıyla başladı Cüneyt Kosal

Cüneyt Kosal 3 Kasım 1931’de Sultanahmet semtinde dünyaya gelir. Hem de Türk musikisinin pirlerinden Dede Efendi’nin yaşadığı Akbıyık Mahallesi’nde. Diyanet’te memur olan babası Vedat Bey’in vazifesi nedeniyle ilkokulu Bolu’da, ortaokulu Şişli Ortaokulu’nda ve liseyi de Zonguldak’ta okur. Ardından İstanbul Tıp Fakültesi’ne kayıt yaptırır, ancak musiki çalışmaları dolayısıyla üniversite eğitimini yarıda bırakır.

Annesi Sacide Hanım sayesinde küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başlayan Kosal, musiki hayatına ses sanatkârlığıyla başlar. Lise yıllarında kanun sazıyla tanışır ve bu sazın icrasında kısa sürede önemli bir mesafe kat eder. Üniversite döneminde Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde ve üniversite korosunda ses sanatçılığı yapan Kosal, koro şefi Nevzat Atlığ’ın teşvikiyle kanunuyla koronun sazendeleri arasına katılır. Ardından ses sanatçılığını tamamen bırakarak yoluna kanun sazendeliğiyle devam eder.

Askerliğinin ardından İstanbul Radyosu’nda memur olarak çalışan sanatçı, önemli konserlerde ve gazinolarda sanatını icra eder. Ayrıca 1970-1996 yılları arasında Konya’da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine ve hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki pek çok Mevlevi ayinine iştirak eder.

İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nun kuruluşunda büyük katkıları olan Cüneyt Kosal, kurucusu olduğu Klasik Türk Sazları Beşlisi adındaki grupla birlikte önemli konserlere imza atar ve unutmaya yüz tutmuş eserlere hayat verir.

68’i ilahi olmak üzere 84 bestesi var

1996’da emekli olan sanatçı Türk musikisine -68’i ilahi olmak üzere- 84 yeni beste kazandırır. Ayrıca Türk musikisi açısından oldukça kıymetli üç kitabın da yazarıdır:

1)    İlahiler, Yapı Kredi Bankası Yayınları, 1986;

2)    Yunus İlahileri Güldestesi, Kültür Bakanlığı Yayınları, 1991;

3)    99 Makamda İlahiler, Marifet Yayınları, 1994.

Kıymetli sanatçı Cüneyt Kosal, İSAM Kütüphanesi’ne devrettiği arşivin tasnifine rehberlik etmek suretiyle, Türk kültür tarihine katkılarını halen sürdürmekte.

 

Munise Şimşek

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 18:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13