Senegal'in Bağrından Bir Ses

Hayatınızda hiç Senegal müziği dinlediniz mi? Peki Pulaar lisanında ilahi duydunuz mu?

Senegal'in Bağrından Bir Ses

Senegal'in bağrından kopan  6 oktav: Baaba Maal

 

 

Hayatınızda hiç Senegal müziği dinlediniz mi? Peki Pulaar lisanında ilahi duydunuz mu?

 

 

 

 

 

Dinlemediyseniz işte size fırsat. Sağolsun Kemal arkadaş (bu arkadaş ilerde bizim dünyanın en baba kayıtçısı ve sentezcisi de olacak onu da söyleyeyim, ayriyetten çok yakında kendisinin 32 kısım tekmil birden 14 günde İran seyahati izlenimlerini hususi bir gezi rehberi bonusuyla beraber gezi bölümünde okuyacaksınız)

 

bana bir dünya müziği arşivi çekti. Bir baktım ki, ne hazineler varmış bizim bilmediğimiz! Bu hazinelerin arasında toplama bir Afrika müziği albümü olan “1 Giant Leap” içerisinde “Dunya Salam” diye bir parça dinledim ki, vurulduğumuz an budur arkadaşlar. Kadife gibi ince bir ses, hafif ama etkileyici bir elektronik altyapı, özgün Senegel vurmalılarıyla harmanlamış bu parça Hz. Peygamber'e yazılmış bir nevi naat şeklinde ve insanı Senegal sahillerinden Arabistan çöllerine sürüklüyor bir anda! (Uğur Arslan oldum bir an... )

 

Baaba Maal 1953'te Dakar'da doğmuş. Babası gibi o da iyi bir balıkçı. Müzikle ilk tanışıklığı ise yakın bir aile dostu ve Maal'in ömür boyu arkadaşı olan Mansur Seck sayesinde olmuş.

 

Seck, Dakar'ın meşhur “griot”larından biri imiş. Griotlar bizdeki aşıklar gibi çeşitli ağıtlar, hikayeler anlatan halk ozanlarının Senegal kültüründeki karşılığı oluyor.

 

Baaba Maal eğitimini oralarda adet olduğu üzere Paris Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde tamamlamış. Ama tabii, toplumuna yabancılaşan tipik oryantalist 3. Dünya ülkesi sanatçısı da olmamış. Afrika'da pek çok sosyal proje için çalışan sanatçı, kıtanın kara kaderinin değişmesi için mücadele veren sıkı bir aktivist aynı zamanda.

 

Maal, Toucouleur kabilesine mensup ve şarkılarını Pulaar dilinde okuyor. Toucouleur kabilesi kuzey Senegal ile güney Moritanya arasındaki bölgede yaşayan bir topluluk ve Kuzey Afrika'nın önemli İslam devletlerinden biri olan Futa Toroo'yu oluşturuyorlarmış vakti zamanında. Sömürgecilere karşı direnen Senegalli mücahidlerin başını çeken Ömer Tal ve Mahmud Lamine de bu kabileden geliyorlar.

 

Baaba Maal kara kıtadan kadife sesli bir abimiz ve yüreği Allah için çarpan bir kardeşimiz olarak dinlenmeyi hak ediyor.

 

Last Fm"de: http://www.lastfm.com.tr/music/Baaba+Maal

 

 

 

Mustafa Emin Büyükcoşkun Baaba Maal'in baba müziğini tavsiye etti

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sami yaylalı
sami yaylalı - 12 yıl Önce

senegal radyosundaki sanatçıların müzikleri bize uzak gibi görünse de hemen sarılıyor ulağımıza. teşekkürler.

banner19

banner13

banner26